Bolesť krčnej chrbtice
Všetky potrebné informácie sme zhrnuli do jedného članku.
Tu sa dozviete prečo Vás krčná chrbtica bolí, aká je príčina bolesti a najmä ako ju natrvalo odstrániť!
Bolesť krčnej chrbtice. Problém, ktorý riešime v ambulancii denne. Pacienti sú často posielaní od lekárov a prekvapivo skoro žiaden pacient nevie nič o príčine svojho problému a o jeho efektívnom riešení.
Cieľom je dostať naše telo do pohybovej rovnováhy. To znamená naučiť naše telo správnemu a pravidelnému pohybu. Samozrejme cesta k tomuto cieľu je individuálna, nakoľko každý máme iné držanie tela a rôzne pohybové návyky v ktorých fungujeme.
Avšak ak dodržíme týchto 6 krokov, naše telo dosiahne lepšie funkčné vyváženie, zmenia sa naše pohybové stereotypy či držanie tela.
Príčiny a riešenie bolesti krčnej chrbtice:
Zhrnieme si v 6 krokoch:
- 1. nahromadené napätie v kĺboch chrbtice
- Riešenie: udržiavať pravidelný a prirodzený pohyb v kĺboch chrbtice.
- Tu sú základné cviky:
- 2. svalová nerovnováha nielen v oblasti krku, ale taktiež v hrudníku, oblasti panvy či dolných končatín
- Riešenie: posilniť oslabené a málo aktívne svalové skupiny. Naopak uvoľniť napätie zo svalov, ktoré sú vo zvýšenom napätí.
- 3. nesprávna funkcia ramenných kĺbov, bedrových kĺbov alebo členkov
- Riešenie: udržiavať dostatočnú pohyblivosť kĺbov a zároveň ich stabilitu
- 4. nesprávna funkcia chodidla
- Riešenie: podporiť prirodzenú funkciu klenby nohy, udržiavať stabilitu chodidla a prirodzený pohyb
- 5. nesprávny dychový stereotyp, vďaka ktorému príliš zapájame svaly v oblasti krku, ktoré následne zvyšujú svoje napätie
- Riešenie: aktivovať hlboké dychové svaly
- 6. taktiež stres či iné emocionálne napätie, ktoré priamo vplýva na napätie svalov v oblasti chrbtice
- Riešenie: mentálne zdravie je nesmierne dôležité, keď sa bavíme o bolestiach chrbtice. Preto netreba zabúdať na dôležitosť nájdenia rovnováhy medzi prácou, rodinou a osobným životom. Udržiavať napríklad vhodnú športovú aktivitu, ktorá nás baví a robí nám radosť. Prechádzka v prírode je tiež jeden z účinných spôsobov ako znížiť nahromadené emocionálne napätie či stres.
Pri prechádzke a chôdzi ako takej treba vyzdvihnúť jej množstvo benefitov. Keďže ide o najprirodzenejší pohyb pre človeka, naše telo ju naozaj potrebuje.
Prečo?
- pri chôdzi dochádza k precvičeniu všetkých potrebných svalových skupín na dolných končatinách, v oblasti panvy či chrbtice
- pri dynamickej prechádzke sa príjemne zadýchame, naše telo začne zapájať hlboké dychové svaly a tým dochádza k aktivácii jadra tela, teda potrebných hlbokých svalov nášho tela
- má pozitívny vplyv na trávenie a črevnú peristaltiku
- počas prechádzky sa prirodzene stimuluje správna funkcia našich chodidiel
Ergonómia pracoviska:
Nezabúdajme tiež na ergonómiu nášho pracoviska. Či máme zamestnanie sedavé, alebo pracujeme manuálne, musíme dbať na to, aby naše telo pracovalo čo najviac vyvážene a nepreťažovali sme len určitý segment tela.
Najčastejšie sa bavíme o sedavom zamestnaní v kancelárii.
Zhrňme si teda základne body:
- 1. stolička – dôležité aby mala oporu celej chrbtice, ideálne aj hlavy. Opierka chrbtice by mala kopírovať tvar našej chrbtice, teda do písmena S. Tiež by mal byť nastaviteľný sklon opierky. Nemali by chýbať opierky rúk, či výšková nastaviteľnosť sedadla.
- 2. umiestnenie monitoru / obrazovky – má byť vo výške očí, tak aby sme pozerali na obrazovku bez potreby predkláňať našu hlavu vpred.
- 3. Výška stola, klávesnice – má byť vo výške našich predlaktí tak, aby naše lakte boli približne v uhle 90 st.
Ako správne a ako dlho musím cvičiť?
Dôležité je, aby naše telo fungovalo v rovnováhe počas celého dňa. Nie len tú hodinu po práci, kedy prídeme do fitnescentra a snažíme sa rozcvičiť to zatuhnuté, oslabené telo, ktoré sa nehýbalo posledných osem hodín. Týmto spôsobom iba preťažíme naše svaly, kĺby, chrbticu, ktoré jednoducho neboli na takú záťaž pripravené.
To aký dlhý čas bude trvať, kým sa bolesti krčnej chrbtice zbavíte samozrejme záleží od mnohých faktorov. Avšak netreba zabúdať na jednu vec. Naše telo musíme držať vyvážené celý život! Iba tak predídeme opätovnému vzniku problémov a udržíme si našu chrbticu dlhodobo v kondícii.
Ak však chcete celý proces urýchliť, doporučujeme komplexné vyšetrenie u fyzioterapeuta, ktorý určí presnú príčinu Vašich bolestí a nastaví Vám individuálnu terapiu.
Pri akútnej bolesti Vám fyzioterapeut tiež dokáže zmierniť Vašu bolesť manuálnymi technikami, kedy dôjde k úľave bolesti a vy môžete čím skôr začať s aktívnou terapiou.
Ak ste prečítali celý článok, spravili ste dôležitý krok k zlepšeniu Vášho zdravia. Už je len na Vás, aby ste si naďalej udržali motiváciu niečo zmeniť.
Aby sme Vám túto cestu uľahčili, ponúkame Vám jednorazovú zľavu na vstupné vyšetrenie či terapiu u fyzioterapeuta.
vo výške 20 %.
Pri objednávke stačí zadať do poznámky „blog bolesť krku“.
Kliknite na tlačidlo nižšie a objednáte si svoj termín u fyzioterapeuta.
Tešíme sa na Vás!
Ďalšie články
Trakcia a dekompresia chrbtice
Trakcia chrbtice je natiahnutie chrbtice do jej dĺžky. Dôjde k oddialeniu stavcov od seba a tým docielime zväčšenie a uvoľnenie priestoru medzi stavcami. Medzistavcové priestory vypĺňajú platničky, výstupy nervov, či kĺby chrbtice. Trakciou docielime dekompresiu medzistavcového priestoru, teda uvoľníme tlak z už spomínaných platničiek či kĺbov chrbtice.
Hypermobilita
Hypermobilita súvisí s rozsahom pohybov v kĺboch a taktiež s napätím svalov či väzív. Hyper (teda veľa) znamená zväčšenie rozsahu v kĺboch. Opakom hypermobility je hypomobilita (hypo – málo), teda obmedzenie či zníženie pohyblivosti v kĺboch.
Syndróm zmrznutého ramena
Syndróm zmrznutého ramena, odborne adhezívna kapsulitída, je stav, kedy sa mäkké tkanivá v oblasti ramenného kĺbu stiahnu. Dôjde tak k bolestivému stavu, no najmä k obmedzeniu pohyblivosti v ramennom kĺbe. „Zmrznuté rameno“ je ochorenie, ktoré trvá približne jeden rok a je charakteristické svojimi fázami priebehu.