Vitajte na našom blogu
Sylvester Pečimon
15. január 2025
Liečba vysunutej platničky. Časť 2
V minulom článku sme si povedali dôležité informácie o procese liečby platničky. Liečba vysunutej platničky. Časť 1
V tomto článku si ukážeme konkrétne a praktické ukážky, ako na liečbu platničky.
Keby sme proces liečby platničky mali zhrnúť do dvoch slov... HÝBTE SA!
Majte dostatok najmä prirodzeného pohybu, ktorý Vám samozrejme nedráždi a nezvýrazňuje Vašu bolesť. Teda primeranosť záťaže a jej pravidelnosť je základom „terapie“.
Akútny stav
Začnime akútnym stavom, kedy daná platnička dráždi nerv a vy máte naozaj intenzívne bolesti.
V tomto stave pomôže zaujať úľavovú polohu, prípadne spraviť dekompresiu / trakciu daného segmentu chrbtice. Správnym zaujatím úľavovej polohy dôjde totiž k zníženiu tlaku na platničku a okolité kĺby chrbtice. Tým sa zníži svalové napätie v okolí, zníži sa taktiež napätie dráždeného nervu a tým dôjde k úľave a zníženiu bolesti.
Trakcia chrbtice spôsobí odľahčenie medzistavcového priestoru a opäť dôjde k zníženiu tlaku na platničku a priliehajúci nerv.
V ďalšej fáze liečby, keď už bolesti nebudú tak intenzívne, treba začať čím skôr s pohybovou aktivitou.
Ako cvičiť?
Každý deň si dajte aspoň 40 minút dynamickej chôdze. Dynamická je taká, že sa pri nej príjemne zadýchate, ale nelapáte po dychu. Týmto aktivujeme náš respiračný systém a hlboké svaly chrbtice, panvy a taktiež svaly dolných končatín.
Áno, zacvičte si cviky aj na spomínané svaly CORE, ale pamätajte, je to len časť celej skladačky. Môžu vyzerať napríklad takto...
Dbajte na správnu funkciu Vašich periférnych nervov. Ak sa bavíme o spodnej časti chrbtice, je to najmä sedací nerv (tzv. nervus ischiadicus), ktorý je najčastejšie utlačený nerv pri vysunutej platničke v drieku. V oblasti krčnej chrbtice je to nerv, ktorý zásobuje hornú končatinu (tzv. plexus brachialis).
Cvičia sa špecifické cvičenia s názvom nerve glide, kedy dochádza ku kĺzaniu nervu a tým zlepšíme jeho prirodzenú pohyblivosť a funkciu.
Cvičte cviky na udržanie pohyblivosti bedrových kĺbov.
Udržujte pohyblivosť Vašej chrbtice. Napríklad takto...
Mnohí fyzioterapeuti presadzujú vykonávanie záklonov (extenzií) chrbtice z dôvodu odľahčenia platničiek. Áno, je pravda, že v záklone je naša platnička v nižšom tlaku. Avšak z dlhodobého hľadiska naše platničky potrebujú vykonávať taktiež predklon chrbtice, nakoľko v tejto pozícii dochádza k lepšej výžive platničiek. Nebojte sa teda predkloniť, je to prirodzený pohyb pre naše telo!
Nezabúdajte na funkciu Vašich chodidiel a dolných končatín
Posilnite veľké svalové skupiny – robte kliky, hlboké drepy, ak zvládnete, zdvihy na hrazde, čokoľvek.
Toto všetko doplňte napríklad o bicykel, beh, plávanie a čokoľvek čo máte radi, lebo aj tá pozitívna nálada je nesmierne dôležitá, nakoľko nezabúdajte, že mentálne zdravie sa nám odrazí aj na zdraví fyzickom :)
A k čomu sme tu my fyzioterapeuti?
Vieme Vám s týmto všetkým výrazne pomôcť! Nakoľko u každého pacienta sa príčina problému môže či už mierne, alebo dosť výrazným spôsobom líšiť. A aby ste nemuseli pátrať čo je tá Vaša príčina bolesti, my Vás komplexne vyšetríme a nastavíme Vám efektívny plán, ktorým výrazne urýchlime proces liečby platničky.
Samozrejme v akútnom a bolestivom stave Vám vieme pomôcť prostredníctvom manuálnych techník, kde dôjde k dekompresii a odľahčeniu priestoru platničky. Vieme uvoľniť napäté svaly, napätie utlačeného nervu, ktorý vyvoláva bolesti do končatiny.
No hlavným cieľom našej práce je ukázať Vám cestu ako daný problém riešiť efektívne a najmä dlhodobo!
A aby sme Vám túto cestu uľahčili, máme pre Vás malý darček!
Získate jednorazovú zľavu 20% na vstupné vyšetrenie, či akúkoľvek terapiu u nás v SylvoRehab.
Kliknite na tlačidlo nižšie, alebo vyplňte formulár a objednajte si svoje vyšetrenie či terapiu.
Pre uplatnenie zľavy prosím zadajte pri objednávke poznámku „liečba vysunutej platničky“
Tešíme sa na Vás!
Sylvester Pečimon
15. január 2025
Liečba vysunutej platničky. Časť 1
Dá sa vyliečiť vysunutá platnička?
Samozrejme, že áno!!
Chce to len mať tie správne informácie a postupy. A niekoho, kto problému rozumie.
V tomto článku sa dozviete dôležité informácie, ktoré potrebujete vedieť, ak sa chcete naozaj dlhodobo zbaviť problémov s platničkami. Vysvetlíme Vám prečo sa nedá platnička „napraviť“, prečo cvičenie SM systému, či neustále spevňovanie brušných svalov nie je až tak účinná cesta ako sa tvrdí.
Vysunutá platnička je fráza, ktorú my fyzioterapeuti počúvame na dennej báze. Pacienti stále nevedia ako daný problém riešiť a žiaľ lekári ani z ďaleka neposkytnú pacientom dostatok užitočných informácií, ktoré by im aspoň ukázali cestu, ktorou sa vybrať.
Poškodenie platničky má niekoľko fáz a len málokedy je stav natoľko vážny, že si vyžaduje operáciu. Ide naozaj o zanedbateľné percento prípadov.
Ako vysunutú platničku vyliečiť?
Poškodená platnička sa samozrejme vyliečiť dá. A to najlepšie na tom je, že Vaše telo dokáže vysunutú platničku vyliečiť samé. Ide totiž o prirodzený imunitný proces volaný fagocytóza, kedy prostredníctvom tzv. makrofágov (imunitných buniek) dôjde k pohlteniu, či vstrebaniu poškodeného tkaniva z jadra platničky. Samozrejme aby tento proces prebehol, náš imunitný systém potrebuje dostatok času a vhodné podmienky na „zahojenie“ poškodeného tkaniva.
Koľko bude trvať aby sa platnička zahojila?
Tento proces je samozrejme veľmi individuálny a súvisí aj s celkovým zdravým imunitného systému pacienta. Dôležitým faktorom je tiež vek pacienta. Avšak čo najviac ovplyvní dĺžku hojenia je naša pohybová životospráva. Netreba zabúdať ani na dostatok spánku, či to, ako sa stravujeme a či pijeme dostatok tekutín.
Správna pohybová životospráva
Ak si myslíte, že správna pohybová životospráva je cvičenie brušných svalov tzv. CORE, alebo cvičenie SM systému, žiaľ musím Vás sklamať. Tiež pravidelná návšteva maséra Vám vôbec nemusí v tomto procese hojenia pomôcť.
Aby sme odstránili príčinu poškodenia platničky, musíme sa na telo pozrieť komplexnejšie.
Pretože ak spevníme brušné svaly, ale nebudeme mať dostatočne pohyblivé napríklad bedrové kĺby, neustále bude naše telo v dysbalancii. Pri každom predklone, či inom bežnom pohybe nás budú limitovať naše bedrá a budeme nútený kompenzovať pohyb v chrbtici, ktorá začne trpieť a začne sa v nej hromadiť napätie.
Efektivita cvičenia SM systému je tiež veľmi ťažko dokázateľná. Zostava SM systému je síce komplexná, žiaľ z našich skúseností je cvičenie SM systému pomerne náročné na prevedenie a veľká časť klientov cvičí metodiku zle a požadovaný efekt sa nedostaví.
A čo tak napraviť vysunutú platničku späť na svoje miesto?
Toto Vám môže tvrdiť niekto, kto buď nerozumie problematike, alebo z Vás jednoducho chce vytiahnuť peniaze. Preto Vám bude sľubovať zázraky v podobe rýchleho efektu terapie. No takto to žiaľ nefunguje. Platnička je zložená z väzivového obalu a rôsolovitého jadra. Ak príde k trhline na väzivovom obale, jadro platničky vytečie von a začne tlačiť na okolité štruktúry, najčastejšie na nervy. Takže predstava, že Vám niekto vráti platničku späť je nereálna. Viac informácii o štádiách poškodenia platničky sa dočítate v našom blogu.
Liečba platničky v 7 bodoch
Základom je držať telo v pohybovej rovnováhe.
A to znamená...
1. mať správne fungujúci respiračný systém, nakoľko dýchanie sa výrazne podieľa na stabilite chrbtice
2. mať aktívne jadro tela – teda hlboké svaly v oblasti brucha, chrbtice, panvy
3. Vaša chrbtica má dostatočnú pohyblivosť (nielen stabilitu!)
4. Vaše bedrové kĺby sú dostatočne pohyblivé
5. členky, kolená, taktiež bedrá majú dostatočnú stabilitu
6. veľké svalové skupiny tela majú dostatočnú silu
7. periférne nervy majú primeranú mobilitu
Ako týchto 7 bodov vyzerá v praxi a akým spôsobom ich dosiahnete Vám ukážeme v druhej časti blogu o platničkách.
Sylvester Pečimon
09. september 2024
Bolesť krčnej chrbtice
Všetky potrebné informácie sme zhrnuli do jedného članku.
Tu sa dozviete prečo Vás krčná chrbtica bolí, aká je príčina bolesti a najmä ako ju natrvalo odstrániť!
Bolesť krčnej chrbtice. Problém, ktorý riešime v ambulancii denne. Pacienti sú často posielaní od lekárov a prekvapivo skoro žiaden pacient nevie nič o príčine svojho problému a o jeho efektívnom riešení.
Cieľom je dostať naše telo do pohybovej rovnováhy. To znamená naučiť naše telo správnemu a pravidelnému pohybu. Samozrejme cesta k tomuto cieľu je individuálna, nakoľko každý máme iné držanie tela a rôzne pohybové návyky v ktorých fungujeme.
Avšak ak dodržíme týchto 6 krokov, naše telo dosiahne lepšie funkčné vyváženie, zmenia sa naše pohybové stereotypy či držanie tela.
Príčiny a riešenie bolesti krčnej chrbtice:
Zhrnieme si v 6 krokoch:
1. nahromadené napätie v kĺboch chrbtice
Riešenie: udržiavať pravidelný a prirodzený pohyb v kĺboch chrbtice.
Tu sú základné cviky:
2. svalová nerovnováha nielen v oblasti krku, ale taktiež v hrudníku, oblasti panvy či dolných končatín
Riešenie: posilniť oslabené a málo aktívne svalové skupiny. Naopak uvoľniť napätie zo svalov, ktoré sú vo zvýšenom napätí.
3. nesprávna funkcia ramenných kĺbov, bedrových kĺbov alebo členkov
Riešenie: udržiavať dostatočnú pohyblivosť kĺbov a zároveň ich stabilitu
4. nesprávna funkcia chodidla
Riešenie: podporiť prirodzenú funkciu klenby nohy, udržiavať stabilitu chodidla a prirodzený pohyb
5. nesprávny dychový stereotyp, vďaka ktorému príliš zapájame svaly v oblasti krku, ktoré následne zvyšujú svoje napätie
Riešenie: aktivovať hlboké dychové svaly
6. taktiež stres či iné emocionálne napätie, ktoré priamo vplýva na napätie svalov v oblasti chrbtice
Riešenie: mentálne zdravie je nesmierne dôležité, keď sa bavíme o bolestiach chrbtice. Preto netreba zabúdať na dôležitosť nájdenia rovnováhy medzi prácou, rodinou a osobným životom. Udržiavať napríklad vhodnú športovú aktivitu, ktorá nás baví a robí nám radosť. Prechádzka v prírode je tiež jeden z účinných spôsobov ako znížiť nahromadené emocionálne napätie či stres.
Pri prechádzke a chôdzi ako takej treba vyzdvihnúť jej množstvo benefitov. Keďže ide o najprirodzenejší pohyb pre človeka, naše telo ju naozaj potrebuje.
Prečo?
pri chôdzi dochádza k precvičeniu všetkých potrebných svalových skupín na dolných končatinách, v oblasti panvy či chrbtice
pri dynamickej prechádzke sa príjemne zadýchame, naše telo začne zapájať hlboké dychové svaly a tým dochádza k aktivácii jadra tela, teda potrebných hlbokých svalov nášho tela
má pozitívny vplyv na trávenie a črevnú peristaltiku
počas prechádzky sa prirodzene stimuluje správna funkcia našich chodidiel
Ergonómia pracoviska:
Nezabúdajme tiež na ergonómiu nášho pracoviska. Či máme zamestnanie sedavé, alebo pracujeme manuálne, musíme dbať na to, aby naše telo pracovalo čo najviac vyvážene a nepreťažovali sme len určitý segment tela.
Najčastejšie sa bavíme o sedavom zamestnaní v kancelárii.
Zhrňme si teda základne body:
1. stolička – dôležité aby mala oporu celej chrbtice, ideálne aj hlavy. Opierka chrbtice by mala kopírovať tvar našej chrbtice, teda do písmena S. Tiež by mal byť nastaviteľný sklon opierky. Nemali by chýbať opierky rúk, či výšková nastaviteľnosť sedadla.
2. umiestnenie monitoru / obrazovky – má byť vo výške očí, tak aby sme pozerali na obrazovku bez potreby predkláňať našu hlavu vpred.
3. Výška stola, klávesnice – má byť vo výške našich predlaktí tak, aby naše lakte boli približne v uhle 90 st.
Ako správne a ako dlho musím cvičiť?
Dôležité je, aby naše telo fungovalo v rovnováhe počas celého dňa. Nie len tú hodinu po práci, kedy prídeme do fitnescentra a snažíme sa rozcvičiť to zatuhnuté, oslabené telo, ktoré sa nehýbalo posledných osem hodín. Týmto spôsobom iba preťažíme naše svaly, kĺby, chrbticu, ktoré jednoducho neboli na takú záťaž pripravené.
To aký dlhý čas bude trvať, kým sa bolesti krčnej chrbtice zbavíte samozrejme záleží od mnohých faktorov. Avšak netreba zabúdať na jednu vec. Naše telo musíme držať vyvážené celý život! Iba tak predídeme opätovnému vzniku problémov a udržíme si našu chrbticu dlhodobo v kondícii.
Ak však chcete celý proces urýchliť, doporučujeme komplexné vyšetrenie u fyzioterapeuta, ktorý určí presnú príčinu Vašich bolestí a nastaví Vám individuálnu terapiu.
Pri akútnej bolesti Vám fyzioterapeut tiež dokáže zmierniť Vašu bolesť manuálnymi technikami, kedy dôjde k úľave bolesti a vy môžete čím skôr začať s aktívnou terapiou.
Ak ste prečítali celý článok, spravili ste dôležitý krok k zlepšeniu Vášho zdravia. Už je len na Vás, aby ste si naďalej udržali motiváciu niečo zmeniť.
Aby sme Vám túto cestu uľahčili, ponúkame Vám jednorazovú zľavu na vstupné vyšetrenie či terapiu u fyzioterapeuta.
vo výške 20 %.
Pri objednávke stačí zadať do poznámky „blog bolesť krku“.
Kliknite na tlačidlo nižšie a objednáte si svoj termín u fyzioterapeuta.
Tešíme sa na Vás!
Sylvester Pečimon
06. september 2024
Bolesť krížov a driekovej chrbtice
Takto ju odstrániš. A natrvalo!!
Začnite tým, že si prečítate to, čo jednoducho musíte vedieť! A neprehliadnite videá s cvikmi.
Bolesti spodnej časti chrbtice trápi čoraz viac ľudí, pacientov pribúda, avšak pribúda aj odborníkov v podobe fyzioterapeutov, lekárov, ktorí nám ponúkajú množstvo efektívnych riešení a „unikátnych“ metód, ktoré nám s bolesťou vraj pomôžu.
Potom tu máme elektroliečbu, rázové vlny, zázračné lasery, ozónoterapie a iné metódy, ktorých účinok často vidíme predovšetkým na našej peňaženke.
Aplikácia napríklad elektroliečby Vám môže uvoľniť napätie svalov v danej oblasti, či urýchliť regeneráciu tkanív. Avšak ak sa pozeráme na telo komplexne a hľadáme príčinu bolesti, žiaľ lokálne uvoľnenie svalov v oblasti spodného chrbta nebude mať z dlhodobého hľadiska veľký účinok.
A čo keď je tu aj iná, jednoduchšia, prirodzenejšia možnosť? Veď naše telo si vie poradiť s množstvom ochorení aj samé. Nevie si poradiť s bolesťou chrbta?
Odpoveďou je: samozrejme ÁNO!
Len mu treba vytvoriť vhodné podmienky pre prirodzený pohyb chrbtice, kĺbov, či prácu našich svalov.
Poďme do praxe!
Aby sme odstránili bolesť driekovej chrbtice natrvalo, musíme odstrániť jej príčinu. A tá nie je umiestnená v našich krížoch. Takže masírovať danú oblasť, či posilňovať svaly chrbta a brucha nám buď vôbec nepomôže, alebo pomôže len dočasne. Keď budeme dokola spevňovať len svaly v danej oblasti, napätie v nej sa bude len hromadiť. Dáva to zmysel však?
Zhrňme si najčastejšie príčiny bolesti krížov a driekovej chrbtice:
nahromadené napätie v kĺboch chrbtice
napätie v sakroiliakálnych (SI) kĺboch, alebo ich nestabilita – toto je kĺb medzi panvou a krížovou kosťou
nesprávna funkcia bedrových kĺbov
nesprávna funkcia kolien, členkov, chodidiel
svalová nerovnováha najmä v oblasti panvy, chrbtice a dolných končatín
nezabúdajme tiež na stav nášho tráviaceho systému, ktorý výrazne vplýva na zdravie našej chrbtice
posledný a nemenej dôležitý faktor je naše mentálne zdravie, nakoľko sa výrazným spôsobom podieľa na funkcii a napätí našich svalov a tým dokonca ovplyvňuje naše pohybové stereotypy, či držanie tela. Stačí sa pozrieť na človeka šťastného a človeka v depresii. Držanie tela budú mať iné však?
Ako tieto príčiny odstrániť?
udržujte prirodzenú pohyblivosť chrbtice
Napríklad takto:
pri cvikoch mačací chrbát, cvičení na valci, či rotáciách pri stene robíme väčší počet opakovaní, približne 10-20
Počas cvičenia dýchame, nezadržiavame dych.
pri cvikoch v polohe "dieťaťa", či "kobre" držíme pozíciu a upokojene dýchame
udržujte prirodzenú pohyblivosť Vašich bedrových kĺbov
Skúste tieto cviky:
cviky vykonávame s väčším počtom opakovaní (10-20 na každú končatinu)
dbáme na izolovaný pohyb v bedre bez kompenzácii pohybu v chrbtici
pohyb má byť v maximálnom rozsahu kĺbu
trénujte stabilitu celých dolných končatín, vrátane chodidiel
Tu sú základné cviky:
dbáme na správne postavenie chodidla a celej dolnej končatiny v osi
chrbtica zostáva v neutrálnej pozícii, teda v tvare do písmena S
posilňujte svalové skupiny, ktoré potrebujete mať v kondícií a teda dostatočne pevné
Sú to najmä svaly dolných končatín, zadok, brucho, chrbtové svaly
začneme aktiváciou hlbokých dýchacích svalov, nádych nosom, prehĺbený výdych ústami. Dýchame rovnomerne do brucha a hrudníka, hrudník sa nám rozvíja najmä do strán
držíme neutrálne postavenie chrbtice, teda v tvare S - nepritláčame chrbticu k podložke, ani sa príliš neprehýbame v drieku
neutrálne postavenie chrbtice je dôležité udržať počas všetkých cvikov
cvik bočný plank môžeme robiť v dlhšej izometrickej výdrži, pokiaľ udržíme správnu pozíciu, alebo robíme kratšiu výdrž s väčším počtom opakovaní
hlboký drep môžeme začať cvičiť napríklad pri rebrine, kde postupne zvyšujeme rozsah pohybu, ktorý je limitovaný najmä pohybom bedrových kĺbov
v drepe je opäť dôležité neutrálne postavenie chrbtice, udržať dolné končatiny v rovine v osi, tiež správne postavenie chodidiel
kolená sú stabilné, pohyb je zväčša v bedrách, kolená nesmú predbehnúť špičky
nezabúdajte na dostatok prirodzeného pohybu.
Každý deň si dajte prechádzku. Ideálne dynamickú, pri ktorej sa mierne zadýchate. Dôležité sú tiež športové aktivity. Robte najmä to, čo Vás baví, pretože ako som už spomenul, radosť z pohybu je kľúčom k zlepšeniu mentálneho zdravia.
Spomenúť treba taktiež vyváženú stravu
nakoľko zdravie nášho tráviaceho traktu sa taktiež podieľa na zdravý našej chrbtice. Ak máme totiž napríklad nafúknuté brucho, aktivita našich brušných svalov je utlmená a dochádza k zmene svalovej rovnováhy v celej oblasti spodnej chrbtice. Viac o tejto problematike nájdete v našom blogu „viscerálna manipulácia“
Platí však tento návod na každého?
Vo všeobecnosti sa dá odpovedať, že áno. Na to aby bola chrbtica v dobrej kondícii, potrebuje byť pružná no zároveň pevná, musíme mať dostatok pohybu, no taktiež stability v kĺboch a primerané a vyvážené napätie svalov.
Cieľ máme teda každý rovnaký. Avšak tá cesta k nemu sa môže líšiť. Každý máme iné vrodené napätie svalov (hovoríme mu tonus), každý má inú vrodenú mobilitu v kĺboch - túto problematiku sme riešili v blogu "hypermobilita"
Na to aby sme tento cieľ dosiahli čo najefektívnejším spôsobom, je dobré poznať predispozície svojho tela a tú ideálnu cestu, ktorá nás privedie k fungovaniu bez bolesti.
Cieľom tohto blogu je najmä priblíženie problematiky bolestí chrbta a poskytnutie tých základných informácii, ktoré by ste naozaj mali vedieť a žiaľ lekári pacientom často tieto informácie neposkytnú!
Pre naozaj cielené a efektívne riešenie príčiny Vášho problému samozrejme doporučujeme návštevu fyzioterapeuta, ktorý Vás dôkladne vyšetrí a nájde to správne riešenie na mieru pre Vás.
Ak ste sa dočítali až sem nakoniec, spravili ste prvý zásadný krok k zlepšeniu svojho zdravia.
Za tento dôležitý krok Vás odmeníme!!
Získate zľavu 20% na vstupné vyšetrenie
A prečo? Lebo radi pracujeme s ľuďmi, ktorí naozaj chcú niečo zmeniť a pracovať na sebe. A my Vám s tým veľmi radi pomôžeme. Zistíme príčinu Vašej bolesti a nájdeme presne tú efektívnu cestu, ktorá povedie k trvalému odstráneniu Vašich bolestí chrbta.
Kliknite na tlačidlo nižšie a objednajte si svoje vyšetrenie so zľavou.
Pre uplatnenie zľavy prosím zadajte pri objednávke poznámku „blog bolesť chrbta"
Tešíme sa na Vás!
Sylvester Pečimon
05. júl 2024
Cvičenie CORE
Určite ste už počuli o tréningu CORE. Ide cvičenie zamerané na svaly stredu tela. O ich dôležitosti hovoria tréneri, fyzioterapeuti či lekári. Tiež sa stretávame aj s pomenovaním „svalový korzet“. Áno, tieto svaly sú samozrejme dôležité pre správnu stabilitu chrbtice, panvy a fungovanie celého nášho pohybového aparátu. Ale je tréning CORE naozaj kľúčom k odstráneniu bolestí chrbta?
Svaly CORE
Ide predovšetkým o hlboko uložený priečny brušný sval a šikmé svaly brucha, hlboké svaly chrbtice, bránicu, panvové dno. Funkcia týchto svalov je predovšetkým ochranná. Keď ideme vykonať určitý pohyb, tieto svaly sa vopred aktivujú, aby zabezpečili oporu pre našu chrbticu a tým zabránia preťaženiu našich platničiek, kĺbov, či neúmernému napätiu ostatných svalových skupín. Svaly sa musia zapojiť v ideálnom čase, v ideálnom rozsahu a poradí. Následne vykonáme pohyb, ktorý je tzv. ekonomický pre naše telo. Teda naše telo vykoná daný pohyb s minimálnou námahou a s ideálnym vyvážením všetkých svalových skupín, ktoré sa na pohybe podieľajú.
Bolesti chrbtice a cvičenie CORE
Bolesti chrbtice vznikajú z viacerých príčin. Môže ísť o akútne lumbago („seknutie“), kde môže dôjsť k náhlemu preťaženiu určitého segmentu chrbtice a následne dôjde k spazmu okolitých svalov. Toto preťaženie môže byť v podobe zdvihnutia ťažkého bremena, môže ísť o nevhodnú spánkovú polohu, dlhé sedenie v práci, alebo o klimatizáciu „za chrbtom“.
Potom tu máme skôr dlhodobé príčiny, kedy máme určité nevhodné pohybové návyky, držanie tela a pod. Hromadí sa nám tlak v chrbtici, kĺboch a vznikajú na tele svalové dysbalancie. Telo funguje v nerovnováhe. V tomto prípade je veľká pravdepodobnosť nedostatočnej aktivity svalov CORE a teda ich cvičenie môže byť pre pacienta prínosom. Avšak svaly CORE sú aj v tomto prípade iba časťou skladačky, ktorú musíme zložiť pri riešení narušenia svalovej rovnováhy.
Dôležitým faktorom je taktiež funkcia bedrových kĺbov, postavenie dolných končatín, či funkcia chodidla. Netreba zabúdať ani na činnosť vnútorných orgánov a trávenia. Pri „nafúknutom bruchu“ dochádza k útlmu funkcie hlbokých brušných svalov a naruší sa teda aj aktivita svalov CORE. Príčina však nie je v ich oslabení, ale v poruche trávenia.
Vyriešenie bolesti chrbta začína v prvom rade dôkladným vstupným vyšetrením. Iba takto vieme zistiť príčinu bolesti a efektívne ju riešiť. Inak pracujeme iba s metódou „pokus/omyl“ a teda aj cvičenie CORE nemusí vždy viesť k odstráneniu bolesti chrbta.
Ako cvičiť CORE?
Keď je cvičenie CORE na mieste, je dôležité zistiť mieru oslabenia a narušenia funkcie svalov CORE. Ak sú tieto svaly veľmi oslabené a začneme cvičiť napríklad pozíciu „plank“, je celkom isté, že hlboké svaly dostatočne nezapojíme, zapojíme však preťažené a napäté povrchové svaly, nakoľko plank je pomerne náročný cvik. Pacient s bolesťou chrbta bude mať počas planku problém udržať tzv. neutrálne postavenie chrbtice, nakoľko tu vzniká veľká páka na brušné svaly.
Riešením je teda naozaj citlivé dávkovanie a správne zvolenie cviku a pohybu. V dnešnej dobe vzniklo množstvo plošne aplikovaných metodík ako SM systém, DNS terapia, ktorú začali cvičiť s klientami aj tréneri, ktorí však nepoznajú kliniku a problematiku bolestí chrbta a faktory s ňou súvisiace.
Kľúčom k zapojeniu hlbokých a oslabených svalov je často práve odľahčenie cviku, tým vyradíme zapojenie kompenzácii cez povrchové svaly. Výborným nástrojom je tiež aparát redcord, vďaka ktorému vieme pacienta primerane odľahčiť.
Hlboký stabilizačný systém chrbtice nám pracuje počas celého dňa, pri každom pohybe. Jeho cvičenie nie je len o brušných svaloch a teda cvičením „brucha“. CORE zapojíme aj pri prechádzke v rýchlejšom tempe, kedy sa príjemne zadýchame a tým primerane aktivujeme bránicu či panvové dno.
Príďte si vyšetriť funkciu Vašich svalov CORE a my Vám povieme aký je ideálny spôsob a možnosti tréningu CORE pre Vás.
Sylvester Pečimon
29. máj 2024
Mobilita a stabilita bedrových kĺbov
Bedrový kĺb je veľký kĺb, ktorý nesie váhu nášho tela. Jeho správna funkcia je dôležitá pre fungovanie chôdze, bežných denných pohybových činností. Funkčný bedrový kĺb je dôležitý taktiež pre zdravie našej chrbtice či iných kĺbov ako sú kolená či členky. Pojem funkčný bedrový kĺb znamená predovšetkým to, aby mal zachovanú dostatočnú mobilitu (pohyblivosť) a zároveň aby bol stabilný a pevný, nakoľko nesie váhu celého tela.
Ochoreniam a poškodeniam v oblasti bedrového kĺbu sme sa už venovali v našom blogu. V tomto blogu si preberieme skôr problematiku vplyvu bedrového kĺbu na fungovanie chrbtice.
Bedrový kĺb vo vzťahu k chrbtici
Svojou funkciou priamo ovplyvňuje panvu a chrbticu. Ak dôjde k obmedzeniu pohyblivosti v bedrovom kĺbe, naše telo si pre vykonanie potrebného pohybu nájde možnosti ako daný pohyb kompenzovať v iných štruktúrach. Postupne sa zmení stereotyp pohybu, nakoľko si náš mozog tento náhradný pohybový vzor osvojí. Chýbajúci pohyb v bedrovom kĺbe bude teda vykonávať naša chrbtica, sakroiliakálny kĺb (kĺb medzi krížovou kosťou a panvou) a bude dochádzať k ich väčšiemu opotrebovaniu a postupnému poškodzovaniu. Toto poškodenie sa prejaví na našich platničkách, kĺboch v chrbtici, či zvýšenému napätiu svalov a väzív v okolí chrbtice. Bolesť je samozrejme sprievodným príznakom daného problému.
Podobná situácia nastane pri chýbajúcej stabilite bedrového kĺbu. Svaly v oblasti bedrových kĺbov tvoria akési základy, na ktorých stojí naša panva a chrbtica. Ak tieto svaly nie sú dostatočne pevné, nezapájajú sa v ideálnom čase a v ideálnom rozsahu, opäť sa narušia pohybového stereotypy nášho tela a začneme preťažovať iné segmenty a svaly, ktorých funkcia na to nie je určená. Dôjde opäť k poškodeniu a bolesti.
Je to teda akýsi citlivo nastavený systém, ktorý riadi náš mozog.
Genetické faktory a ich dôležitosť
Netreba však zabúdať na dôležitosť určitých anatomických predispozícii, s ktorými sa narodíme.
Patrí sem anatomické postavenie jamky bedrového kĺbu, tvar stehennej kosti, postavenie panvy a pod. Tiež je dôležité zohľadniť aj vrodené svalové napätie a mobilitu v kĺboch. Teda niekto je skôr hypermobilný s nižším svalovým napätím, niekto je naopak „tuhší“ a pevnejší.
Tieto genetické predispozície nám určujú to, že rozsah pohybu v bedrovom kĺbe budeme mať napríklad limitovaný, nakoľko máme anatomicky hlbšiu jamku bedra, taktiež jej pozícia nám obmedzí rozsah pohybu a tak jednoducho nikdy nedosiahneme takú mobilitu v kĺbe, ako u jedinca, ktorý má jamku bedra plytšiu.
Fyzioterapia a jej význam
Efektívnosť fyzioterapeuta je závislá najmä na dôkladnom vyšetrení funkčných vzťahov medzi bedrovým kĺbom a ostatnými kĺbmi dolných končatín, taktiež chrbtice či panvy. Týmto spôsobom vieme zohľadniť mieru vplyvu bedrových kĺbov na bolesť našej chrbtice.
Na základe vyšetrenia sa následne zameriame či už na zlepšenie pohyblivosti našich bedier, alebo bude cieľom naopak zlepšenie pevnosti a stability bedrových kĺbov.
Objednajte si vyšetrenie Vašich bedrových kĺbov u nás a ak zadáte do poznámky heslo "blog bedrový kĺb" získate zľavu 20 % na vstupné vyšetrenie.
Tešíme sa na Vás.
Sylvester Pečimon
26. máj 2024
Hypermobilita
Hypermobilita súvisí s rozsahom pohybov v kĺboch a taktiež s napätím svalov či väzív. Hyper (teda veľa) znamená zväčšenie rozsahu v kĺboch. Opakom hypermobility je hypomobilita (hypo – málo), teda obmedzenie či zníženie pohyblivosti v kĺboch.
Táto problematika napätia a rozsahu pohybov je veľmi dôležitá či už v našej terapii s pacientom, alebo taktiež pri pohybovej životospráve pacienta. Spoznanie vlastného tela a určitých genetických predispozícii nám výrazne pomôžu predchádzať rôznych ochoreniam pohybového aparátu, alebo zraneniam. Dokonca nám výrazne pomôže tiež s výberom športu pre naše dieťa, nakoľko nevhodný výber športu môže ovplyvniť do budúcnosti najmä jeho zdravie pohybového aparátu, alebo taktiež výkonnosť v danom športe.
Ako vyzerá hypermobilita?
Hypermobilný človek vykoná aktívny, či pasívny pohyb v kĺboch za hranice fyziologického rozsahu. Tento stav je často spojený taktiež so znížením svalového napätia (hypotonus). Človek s hypermobilitou má zvýšenú laxicitu väzív a kĺbnych púzdier a tak je náchylnejší ku vzniku zranení, akými sú rôzne podvrtnutia členkov, subluxácie ramenných kĺbov a pod. Môžu to byť taktiež poruchy medzistavcových platničiek, keďže kĺbová nestabilita sa prejaví aj na chrbtici a dôjde k zvýšenému opotrebovaniu platničiek.
Naopak hypomobilita, teda človek s obmedzením rozsahu pohybov v kĺboch je skôr „tuhší“, má zvýšené napätie svalov, teda svalový hypertonus. Takýto človek bude mať kĺby skôr stabilné, avšak pre obmedzenie rozsahu pohybov v kĺboch a zvýšenie napätia svalov má predispozíciu ku vzniku napríklad artrózy v kĺboch, nakoľko kĺby nevyužívajú svoj plný rozsah pohybu.
Vyšetrenie hypermobility
Ako zistíme, že máme hypermobilitu?
Vo veľa prípadoch nepotrebujeme žiadne špecifické vyšetrenie, nakoľko už na pohľad častokrát vidieť, že rozsahy pohybu či už v lakťových kĺboch, ramenných či bedrových kĺboch sú väčšie, ako u iných ľudí.
V praxi sa používa hodnotiaca škála podľa Beightonového skóre, kde sa hodnotia rozsahy pohybu v kĺbe palca, malíčka, v kolennom a lakťovom kĺbe, či predklon trupu.
Fyzioterapeut používa taktiež rôzne iné špecifické testy zamerané na hypermobilitu.
Fyzioterapia a riešenie hypermobility
Z pohľadu fyzioterapie je dôležité stanoviť vážnosť a stupeň hypermobility a jej vplyv na pohybový aparát pacienta, na bolesť či pohybové stereotypy.
Dlhodobo hypermobilný segment totiž stráca stabilitu, stráca najmä vnímanie fyziologickej polohy na základe chýbajúcej propriorecepcie. Ľudskou rečou, náš mozog jednoducho stráca kontrolu nad daným kĺbom, nevieme v akej ho máme polohe, nevieme presne kontrolovať pohyb. Táto kontrola pohybu a postavenia pohybového aparátu je nesmierne dôležitá pre jeho správne fungovanie.
Ak táto kontrola tela nefunguje, prichádza k preťažovaniu kĺbov, svalov, väzív, či našich platničiek v chrbtici a dostaví sa bolesť.
Aká je liečba?
Fyzioterapeut sa zameriava najmä na zvýšenie stability v kĺboch, zlepšenie kontroly nad držaním tela, postavením kĺbov či vykonávaním pohybových stereotypov.
Využívame najmä metodiky zamerané na tzv. neuromuskulárnu kontrolu a cvičenie v uzavretých kinematických reťazcoch, ako je napr. metodika Redcord Neurac (odkaz), DNS (dynamická neuromuskulárna stabilizácia), ACT (akrálna koaktivačná terapia), PNF (proprioreceptívna neuromuskulárna facilitácia), využitie instabilných plošín, rôznych odporových gúm a pod.
Čomu sa pri hypermobilite vyhnúť?
Vyhnúť sa treba najmä športom kde dochádza ku švihovému pohybu, kde si nedokážeme kontrolovať kvalitu a prevedenie pohybu a opäť môžeme vykonať v kĺboch pohyby za hranice fyziologického rozsahu. Ide napr. o gymnastiku, balet, rôzne raketové športy ako squash a pod.
Doporučujeme obmedziť nadmerný strečing vykonávaný opäť do veľmi krajných rozsahov. Strečing je dôležitou súčasťou športu, avšak treba vedieť kedy ho vykonávať a najmä akým spôsobom. Musíme opäť udržať kĺby v centrovanom postavení a strečingom skôr uvoľniť nadmerné svalové napätie, avšak nevyťahovať a nezväčšovať rozsahy kĺbov.
Nezabúdať na životosprávu!
Pravidelný a primeraný pohyb je základom pre správne fungovanie pohybového aparátu. Dostatok prirodzeného pohybu, akým je najmä chôdza, nám zabezpečí prekrvenie svalov, ich primeranú tonizáciu (udržanie napätia), stimuláciu proprioreceptorov (vnímanie polohy a pohybu v kĺboch), udržanie správneho dychového stereotypu a funkciu hlbokých svalov chrbtice.
Naopak dlhodobé sedenie, či statické státie bude na naše telo vplývať neúmerným zvyšovaním napätia povrchových svalových skupín, zvýšením tlaku na platničky, kĺby a pod. Naše telo sa opäť dostane do nevhodných pozícii, ktoré si náš mozog osvojí.
Pre komplexné riešenie a dôkladné vyšetrenie hypermobility Vám ponúkame ako darček zľavu 20 % na vstupné vyšetrenie fyzioterapeutom. Stačí ak zadáte do objednávky poznámku "blog hypermobilita".
Sylvester Pečimon
11. máj 2024
Trakcia a dekompresia chrbtice
Trakcia chrbtice je natiahnutie chrbtice do jej dĺžky. Dôjde k oddialeniu stavcov od seba a tým docielime zväčšenie a uvoľnenie priestoru medzi stavcami. Medzistavcové priestory vypĺňajú platničky, výstupy nervov, či kĺby chrbtice. Trakciou docielime dekompresiu medzistavcového priestoru, teda uvoľníme tlak z už spomínaných platničiek či kĺbov chrbtice.
Kedy a komu pomôže trakcia chrbtice?
Sedavý spôsob života a nedostatok pohybu spôsobí nedostatočnú aktivitu svalov zabezpečujúcich stabilitu a podporu pre našu chrbticu. Keďže chrbtica stráca podporu v aktívnom držaní prostredníctvom svalov, dochádza k zvýšeniu tlaku na pasívne štruktúry akými sú platničky a kĺby chrbtice. Tu začne dochádzať k postupnému opotrebovaniu a zníženiu výšky medzistavcových priestorov. Platničky už nemajú pôvodnú výšku, zvyšuje sa tlak na medzistavcové kĺby a môže dôjsť k útlaku nervových štruktúr v oblasti chrbtice.
Trakciou zabezpečíme uvoľnenie tlaku práve z platničiek a ostatných medzistavcových štruktúr. Je teda vhodná pri bolestiach chrbtice rôznej etiológie a mala by patriť do komplexnej terapie zameranej na odstránenie bolestí a napätia z chrbtice.
Metódy trakcie chrbtice
Trakcia môže byť vykonávaná manuálne fyzioterapeutom, alebo prostredníctvom rôznych autotrakčných stolov či trakčných prístrojov. Medzi metódy trakcie chrbtice samozrejme patria aj cviky, ktoré zvládnete tiež sami doma.
Základom či už manuálnej, alebo prístrojovej trakcie je správne dávkovanie fyzioterapeutom. Každej trakčnej terapii musí predchádzať trakčný test, ktorý vykoná fyzioterapeut a zhodnotí, či je vykonanie trakcie vhodné pre pacienta.
Jediná možnosť voľby?
Samozrejme terapia trakciou je účinná a overená metóda, avšak netreba zabúdať na nutnosť komplexného prístupu fyzioterapeuta. Trakcia chrbtice je iba súčasťou komplexnej terapie, ktorá zahŕňa aj iné manuálne techniky v podobe ošetrenia svalových štruktúr či fascií. Základom terapie je však pravidelný pohyb a cielené cvičenie, kedy dôjde k aktivite správnych svalov, ktoré nám zabezpečia stabilitu a ochranu našej chrbtice.
Sylvester Pečimon
08. máj 2024
Fyzioterapia po operácii platničky
Vysunutie platničky (hernia disku) patrí medzi najčastejšie štrukturálne poruchy chrbtice. Problematike hernie disku sme sa podrobnejšie venovali v našom blogu "vysunutá platnička"
Ak boli vyčerpané konzervatívne spôsoby liečby vysunutia platničky a pacient nezaznamenal žiadne zlepšenie stavu, alebo prišlo dokonca k zhoršeniu jeho stavu, je potrebné zvážiť operačný výkon. Tu je potrebná konzultácia s neurochirurgom, ktorý určí či je potrebná operácia a akým spôsobom bude vykonaná.
Možnosti operačnej liečby
Medzi najčastejšie typy operácií platničky patrí dekompresívna laminektómia, disektómia a metódy TLIF (Transforaminal lumbar interbody fussion), PLIF (Posterior lumbar interbody fussion), ALIF (Anterior lumbar interbody fussion).
Princípom disektómie je odstránenie časti platničky, ktorá tlačí na nervové štruktúry. Laminektómia sa aplikuje pri potrebe odstrániť časť stavca, pre lepší prístup k platničke. Techniky TLIF, PLIF a ALIF sa aplikujú už pri rozsiahlejšom poškodení, kde je potrebné vloženie biokompatibilného materiálu a následná fixácia stavcov.
Pooperačná fyzioterapia - akútna fáza
Pooperačný priebeh je samozrejme závislý od typu operácie, ale vo všeobecnosti platia tieto zásady.
Na lôžku sa môže pacient otáčať, ale nesmie spraviť rotáciu v chrbtici. Telo pretáča ako jeden valec. Postaví sa po 2-3 dňoch s fyzioterapeutom. Fyzioterapeut s pacientom vykoná aj prvé kroky a edukuje pacienta o možnostiach chôdze.
Po cca 4-7 dňoch je prepustený do domácej liečby.
Približne prvé dva týždne má zákaz sedenia. Fyzioterapeut pacienta ešte v nemocnici naučí techniky, ako si pacient ľahne do postele, ako vykoná veľkú potrebu s tým, že sa vyhne sedu. Po približne dvoch týždňoch si pacient začne sadať. Prvé sedenie je 1-2 minúty, následne podľa plánu a odporúčaní operatéra pacient dĺžku sedenia každým dňom predlžuje.
Už po cca týždni môže začať vykonávať jednoduché cvičenia podľa doporučení fyzioterapeuta. Ide vo väčšine o dychové a izometrické cvičenia, kde pacient jemne aktivuje hlboké svaly trupu, ktoré potrebuje čím skôr dostať do kondície.
Pooperačná fyzioterapia – neskorá fáza
Po 6-8 týždňoch od operácie sa začína s intenzívnejšou fyzioterapiou. Dôležité je predovšetkým vyšetrenie fyzioterapeutom, aby zistil v akom stave sa nachádza svalová rovnováha, aké sú pohybové stereotypy pacienta a v neposlednom rade musí poznať aký operačný výkon pacient absolvoval. Dôležitá je teda spolupráca fyzioterapeut – lekár (operatér).
Fyzioterapia je zameraná na posilnenie hlbokého stabilizačného systému chrbtice, ktorý plní predovšetkým ochrannú funkciu pre našu chrbticu. Dôležitá je taktiež stabilita panvy a dolných končatín. Tu využívame overené metodiky ako dynamická neuromuskulárna stabilizácia, akrálna koaktivačná terapia, redcord neurac, či využitie rôznych pomôcok ako fitlopta, bosu a pod. Uvoľňujú sa napäté a skrátené svalové štruktúry prostredníctvom postizometrickej relaxácie či strečingu.
Fyzioterapeut sa zameriava predovšetkým na zlepšenie pohybových stereotypov pacienta a prinavrátenie stratenej kondície pacienta. Dôležitý je taktiež nácvik správneho stereotypu chôdzu, držania tela a pod.
Andrea Holíková
13. apríl 2024
Pôrod sekciou
Pôrod sekciou
Pôrod sekciou, tiež poznáme ako cisársky rez, teda chirurgický zákrok, počas ktorého sa narodí dieťa prostredníctvom rezu brušnej steny a maternice. V dnešnej dobe ide o veľmi často vykonávajúci sa typ pôrodu. Pôrod sekciou môže byť buď plánovaný, pokiaľ existuje indikácia už počas tehotenstva, akútny, ak boli vyčerpané možnosti počas prebiehajúceho pôrodu alebo urgentný, kedy je ohrozený život dieťaťa alebo matky. Je nevyhnuté ho vykonať pre zdravie dieťaťa, zdravie matky alebo pri rôznych pôrodných komplikáciách, ktoré zabraňujú prirodzenému pôrodu cestou vaginálnou. Ako pri každom chirurgickom zákroku existujú určité riziká a aj obdobie zotavovania sa.
Fyzioterapia
Fyzioterapiu po pôrode sekciou pokladáme za veľmi dôležitú najmä pre podporu hojenia zošívaných tkanív a mobilitu jazvy, pre zmiernenie bolestí a nepohodlia, na zvýšenie svalovej sily a na posilnenie svalov panvového dna. Pre matky slúži tiež na rýchlejší návrat do fyzickej kondície. Rovnako fyzioterapiu po pôrode sekciou využívame ako prevenciu tehotenských a popôrodných komplikácií, napríklad ako prevencia pred vznikom krvných zrazenín, respiračných problémov, teda na podporu dýchacích a obehových funkcií. V praxi sa v rámci tehotenskej a popôrodnej rehabilitácie veľmi často stretávame s problematikou diastázy brušnej steny. Správnou fyzioterapiou si žena celkovo pomáha k podpore a udržiavaniu svojho psychického stavu.
Priebeh výkonu sekciou
Počas pôrodu sekciou sa v závislosti od stavu situácie a preferencií matky podáva spinálna alebo celková anestézia. Po sterilizovaní oblasti brucha sa vykoná transverzálny (vodorovný) rez v spodnej časti brucha, kedy sa prerezávajú všetky vrstvy brušnej dutiny, ktorými sú: koža, podkožie, fascia priameho brušného svalu, pobrušnica a blana pokrývajúca maternicu a močový mechúr. Svaly väčšinou zostávajú neporušené, odsúvajú sa na bok. Rez sa vykonáva približne 2 až 3 cm nad lonovou kosťou. Na tomto mieste sa po pôrode bude nachádzať jazva, s ktorou je potrebné pracovať po odstránení stehov. Dĺžka rezu a teda vzniknutej jazvy je závislá od veľkosti plodu. Nasleduje otvorenie maternice (hysterotómia), pôrod plodu a pôrod placenty, kontrola brušnej dutiny, poprípade odstránenie zvyškov. Následne sa zašije maternica v jednej alebo dvoch vrstvách a porušené vrstvy brušnej dutiny v samostatných vrstvách.
Priebeh fyzioterapie
V rámci prvých 6 až 12 hodín po pôrode je matka poučená o tom, ako má vykonávať osobnú hygienu a fixovať jazvu pri vstávaní. Počas prvého týždňa po pôrode sa rehabilitácia zameriava najmä na cvičenia na horné a dolné končatiny pre podporu obehových funkcií, tým zlepšenia hojenia poškodených štruktúr a prekrvenia oblasti malej panvy a brušnej dutiny. Pokiaľ nemá matka zavedený permanentný močový katéter na odvádzanie moču, na tretí deň po pôrode môže začať s intenzívnym posilňovaným svalov panvového dna v polohe na chrbte, na boku alebo v sede. Ďalej sa nacvičuje chôdza, sebaobsluha a bežné fungovanie pacientky. Koncom prvého týždňa sa odporúčajú pridať cvičenia v stoji, cvičenia zamerané na správne držanie tela. Počas našej terapie sú matky poučené o manipulácií s dieťaťom, aby mysleli aj na svoje zdravie a hlavne chrbát, keď dieťa zdvíhajú, umývajú, prebaľujú či koja. Po vybratí stehov ďalej v terapii pokračujeme s mobilitou jazvy a starostlivosťou o jazvu. Po troch týždňoch po pôrode môžeme do rehabilitačného programu pridať cvičenia v polohe na bruchu a cvičenia na posilnenie brušných svalov. Do šiestich týždňov odporúčame našim pacientkám vykonávať cvičenia s ľahkými bremenami a vykonávať ľahké domáce práce. Po troch mesiacoch môže pacientka nastúpiť do bežného režimu fungovania, vrátene športu a nosenia bremien. V období šestonedelia je dobré sa udržiavať v kondícií napríklad prostredníctvom chôdze, Nordic Walkingu alebo plávania.
Ak ste po pôrode cisárskym rezom, neváhajte kliknúť nižšie a rezervujte si svoj termín u fyzioterapeuta. My Vám začiatok uľahčíme tým, že Vám dáme 20 % zľavu na prvý termín fyzioterapie. Do objednávky stačí zadať poznámku "blog pôrod sekciou".
Tešíme sa na Vás.
Sylvester Pečimon
26. február 2024
Viscerálna manipulácia
Viscerálna manipulácia – v čom pomôže?
Technika viscerálnej manipulácie pracuje s vnútornými orgánmi v brušnej a hrudnej dutine. Ide o komplexný prístup fyzioterapeuta, nakoľko funkcia vnútorných orgánov je priamo prepojená s pohybovým systémom.
Je dokázané, že približne 30 % porúch pohybového aparátu má súvis s poruchou funkcie určitého vnútorného orgánu. Orgány taktiež výrazne ovplyvňujú psychický stav pacienta.
Aké sú indikácie?
Indikácie môžu priamo súvisieť s poruchami v oblasti vnútorných orgánov, alebo sú to poruchy pohybového aparátu, ktorých príčina je previazaná s poruchou funkcie vnútorného orgánu.
Tieto vzťahy sa často prezentujú napríklad na ramennom kĺbe. Bolesť pravého ramena môžu vyvolať poruchy funkcie pečene alebo žlčníka. Ide najmä o nešpecifické bolesti, ktoré sa prejavujú bez zjavnej príčiny a v anamnéze nevie pacient vysvetliť konkrétny pohyb / polohu v ktorej ho rameno bolí. Častou chybou terapeuta je, že túto možnú príčinu bolesti ramena prehliadne a lieči ramenný kĺb, avšak príčina je ukrytá práve v poruche funkcie vnútorného orgánu.
Ďalej môžeme spomenúť časté nafukovanie, plynatosť a s tým spojené bolesti driekovej chrbtice. Sú to najmä pacienti s chronickými bolesťami chrbta, nakoľko časté nafukovanie utlmuje aktivitu hlbokých brušných svalov a tie majú funkciu ochrany a stability pre našu chrbticu. Pre odstránenie bolesti chrbta je v tomto prípade nevyhnutné ošetriť brušnú dutinu a problém s nafukovaním.
Často sa stretávame s poruchami bedrových kĺbov zapríčinených napätím tenkého či hrubého čreva. Taktiež sú to orgány malej panvy, ktoré spôsobujú poruchy vyprázdňovania, bolesti v panvovej oblasti, kostrče, u žien gynekologické ťažkosti, či problém s otehotnením. U mužov to môžu byť poruchy erekcie, problémy s prostatou a pod.
Priebeh terapie viscerálnou manipuláciou
Ide o jemné techniky vykonávané v oblasti brušnej dutiny. Pre pacienta by nemala byť terapia bolestivá, avšak určité techniky sú vykonávané v hĺbke brušnej dutiny a môžu byť pre pacienta čiastočne nepríjemné. Terapeut pohybuje s vnútornými orgánmi do určitých smerov a tak podporuje ich prirodzenú funkciu. Ak sa pracuje s orgánmi malej panvy, terapeut čiastočne zasahuje do intímnych partií pacienta, preto musí byť pacient o tejto skutočnosti dostatočne vopred informovaný.
Fyzioterapia je predovšetkým komplexný prístup terapeuta. Viscerálna manipulácia je preto často len súčasťou komplexnej terapie a na to aby bola účinná, musí často fyzioterapeut pracovať aj s technikami mobilizácii kĺbov a uvoľnením svalového či fasciálneho napätia. Týmto spôsobom docielime trvalý liečebný efekt.
Kliknite nižšie a pohodlne si objednajte Váš termín na viscerálnu manipuláciu u nás.
Sylvester Pečimon
14. december 2023
Fyzioterapia po výmene bedrového kĺbu
Bedrový kĺb je najväčším kĺbom nášho tela. Nesie váhu nášho tela počas chôdze, stoja a iných činnostiach. V tejto jeho funkcii mu pomáhajú svaly v okolí kĺbu, panvy, dolných končatín či chrbtice. Tieto svaly musia fungovať v rovnováhe. Vtedy je náš bedrový kĺb stabilný, pohyblivý a nedochádza tak k jeho opotrebovaniu.
Ak sa však táto svalová rovnováha naruší, dochádza k postupnému poškodzovaniu štruktúry kĺbu, ktorý nazývame artróza. V prvých stupňoch koxartrózy pacient nemusí pociťovať výrazné bolesti, či obmedzenia. Neskôr už prichádzajú bolesti počas bežných denných činností ako chôdza po schodoch, beh, alebo pacient pociťuje obmedzenú pohyblivosť v kĺbe.
V posledných štádiách artrózy je nevyhnutná operácia, teda výmena bedrového kĺbu, tzv. totálna endoprotéza.
Fyzioterapia v predoperačnom období
V predoperačnom období je dôležité pacienta čo najlepšie pripraviť na pooperačné obdobie. V dôsledku operácie a zníženej mobility v prvých dňoch po operácii dôjde k oslabeniu svalov celého tela. Preto je dôležité v tomto období pred operáciou zachovať u pacienta čo najlepšiu svalovú silu dolných končatín, svalov panvy, taktiež aj horných končatín pre lepšiu stabilitu na barliach.
Učíme pacienta správny stereotyp chôdze na barliach, chôdzu po schodoch, taktiež presuny z postele a iné bežné denné činnosti. Vhodné je vopred pacienta informovať o činnostiach a polohách, ktoré po operácii bude musieť obmedziť, či sa im úplne vyhnúť. Naučíme taktiež pacienta správne polohovanie a manipuláciu s operovanou končatinou.
Správny priebeh predoperačnej prípravy zaistí lepšie a jednoduchšie zvládnutie pacienta obdobia po operácii a rýchlejšiu rekonvalscenciu.
Fyzioterapia v pooperačnom období
Fyzioterapeut pracuje s pacientom už v nemocnici na lôžku. Dôležité je pacienta naučiť základné cviky na lôžku – cievnu gymnastiku, dýchaciu gymnastiku, základné cvičenia na zlepšenie svalovej sily dolných končatín, správny stereotyp chôdze na barliach, či chôdzu po schodoch. Po prepustení z nemocnice sa odporúča aby pacient čím skôr zahájil ambulantnú starostlivosť.
Pri prvej návšteve ambulancie fyzioterapie začíname predovšetkým pracovať s jazvou a mäkkými tkanivami, ktoré sú porušené dôsledkom operačného výkonu. Cieľom je obnovenie posunlivosti mäkkých tkanív do hĺbky, ktoré by inak narušili pohyblivosť v kĺbe, či funkciu okolitých svalov. K uvoľneniu napätia mäkkých tkanív využívame manuálne techniky a fyzikálnu terapiu.
Cieľom ambulantnej starostlivosti je obnovenie pohyblivosti v kĺbe, dosiahnutie svalovej sily či stability celých dolných končatín a najmä správny stereotyp chôdze. Využívame overené cvičebné metodiky na zlepšenie svalovej rovnováhy, neuromuskulárnej kontroly. Celý po operačný priebeh konzultujeme s lekárom operatérom, ktorý taktiež určí mieru záťaže. Pacient začína chodiť na nemeckých barliach s odľahčením, neskôr prechádza na francúzske barle a postupne zvyšuje zaťaženie operovanej končatiny.
V SylvoRehab máme dostatok skúseností s fyzioterapiou pacientov po operácii totálnej endoprotézy bedrového kĺbu. Ak ste pred alebo po operácii a potrebujete poradiť, či zahájiť liečbu, neváhajte nás kontaktovať a my Vám pomôžeme.
Sylvester Pečimon
14. december 2023
Fyzioterapia po operácii kolena
Poranenia v oblasti kolenného kĺbu postihujú predovšetkým menisky a väzy kolena. K takémuto poškodeniu dochádza predovšetkým v dôsledku úrazu. V kolennom kĺbe dochádza taktiež k postupnému opotrebovaniu chrupavky v dôsledku jeho váhonosnej funkcie. Takéto opotrebovanie nazývame gonartróza.
Fyzioterapia po operácii kolena je závislá samozrejme od typu operácie, teda či ide o artroskopiu, plastiku kolena alebo úplnú náhradu kolenného kĺbu.
Fyzioterapia po artroskopii kolena
Artoskopia kolena je miniinvazívna operačná metóda. V kolennom kĺbe sa najčastejšie indikuje pri poranení menisku. Rieši sa buď zošitím menisku (sutura) alebo odstránením poškodenej časti (menisektómia). Priebeh pooperačnej starostlivosti sa samozrejme líši. Pri suture menisku trvá rekonvalescencia dlhšie.
Častokrát čítame o artroskopii, ako ide len o malý zákrok a pacient pomerne v krátkom čase môže plne zaťažovať operovanú končatinu. Lekári často ako „formu rehabilitácie“ odporučia stacionárny bicykel. Aj keď v porovnaní s inými operačnými výkonmi ide o menší zásah, netreba pooperačné obdobie podceňovať. Artroskopickým výkonom dôjde k narušeniu prirodzenej hydrodynamiku kĺbu, je narušená tvorba kolagénu, tvoria sa zrasty. Preto je dôležitá návšteva fyzioterapeuta, ktorý zhodnotí primeranú záťaž a určí vhodné cviky, ktoré naučí pacienta cvičiť aj v domácom prostredí. Nesmie chýbať edukácia o správnom stereotype chôdze s barlami. Využívajú sa taktiež prostriedky fyzikálnej terapie či ľadovanie.
V neskorších štádiách sa zameriame na obnovenie plného rozsahu pohyblivosti v kĺbe a zlepšenie svalovej rovnováhy a sily. Dôležitým faktorom je taktiež dosiahnutie stability a funkčnosti segmentu nad kolenom ( bedrový kĺb ) a pod kolenom ( členok ).
Fyzioterapia po plastike väzu
Najčastejšie sa stretávame s poškodením tzv. LCA, teda predného skríženého väzu. Väzy majú v kolene stabilizačnú funkciu. Meniskus má naopak v kolene funkciu tlmiča. Pooperačné obdobie sa bude preto v určitých fázach líšiť.
V akútnej pooperačnej fáze sa zameriame predovšetkým na mobilizáciu jazvy a priľahlých mäkkých štruktúr. S pacientom čím skôr pracujeme vo vertikále. Dôležité je koleno všas zaťažiť primeraným tlakom, kedy aktivujeme tzv. proprioreceptory. Sú to akési senzory, ktoré vysielajú informácie do nášho mozgu. Sú to predovšetkým informácie o polohe a pohybe. Ak koleno nezačneme včas zaťažovať, mozog tieto informácie nebude dostávať a začne „vypínať“ naše svaly v danej oblasti, čo sa prejaví zhoršenou stabilitou a mobilitou v kĺbe.
Vyhýbame sa neprimeranému naťahovaniu štruktúr kolena, či prudkému rozcvičovaniu do krajných polôh, čím by sme mohli poškodiť prišitý väz, či odobraný štep. Našu prácu vždy konzultujeme s lekárom – operatérom, ktorý určí akou záťažou môžeme s kolenom pracovať.
Ak plánujete podstúpiť operáciu kolena, alebo ste ju už absolvovali, navštívte nás v SylvoRehab a my Vám pomôžeme na ceste k zdravým kolenám.
Andrea Holíková
23. november 2023
Dysfunkcia panvového dna
Pojem „panvové dno“ je v našom slovníku ešte stále tabu témou, pričom na jej dôležitosť by sme mali klásť omnoho väčší dôraz a to nie len v živote žien, ale aj mužov.
Čo tvorí panvové dno?
Panvové dno označuje komplexný pojem troch na seba nasadajúcich vrstiev kostrových svalov, ktoré sme schopní ovládať vôľou. Anatómia svalov panvového dna sa u mužov a žien odlišuje, avšak v oboch prípadoch pripomína tvar misky.
Vonkajšia vrstva svalov je špecifická prednými a zadnými svalovými zvieračmi, ktoré zabezpečujú otváranie a zatváranie pošvového otvoru, močovej rúry a konečníka.
Stredná vrstva vystiela malú panvu od lonovej kosti až ku sedacím kostiam v podobe rozprestretého vejáru, slúži k udržiavaniu orgánov v malej panve.
Vnútorná vrstva je najväčšou a najdôležitejšou vrstvou svalov panvového dna, ktorá ostatným dvom vrstvám napomáha k ich správnej funkcii.
Funkcie panvového dna
Panvové dno zohráva v prvom rade funkciu stabilizačnú. Napomáha pri aktivácií svalov hlbokého stabilizačného systému a udržiavaní vnútrobrušného tlaku spolu s bránicou, šikmými brušnými svalmi, priamym brušným svalom a hlbokými chrbtovými svalmi. Rovnako zabezpečuje podporu pre vnútorné orgány nachádzajúce sa v malej panve – močový mechúr, maternicu a konečník. Svaly panvového dna majú nie len schopnosť aktivácie (svalovej kontrakcie), ale aj schopnosť relaxácie, teda uvoľneniu svalového napätia. Vďaka tejto funkcií sme schopní zadržiavať a vyprázdňovať stolicu a moč. U žien pri pôrode je dôležitá relaxačná funkcia v zmysle uvoľnenia svalstva zvieračov a pošvy pre jednoduchší priebeh pôrodu dieťaťa. Svalstvo panvového dna sa sťahuje vôľou ale aj reflexne, teda má funkciu zieračovú, ktorá sa prejavuje najmä pri kašlaní, kýchaní, smiechu alebo manipulácií s ťažkými bremenami. V týchto prípadoch sa panvové dno stiahne a reflexne uzatvorí svalové zvierače. Ďalšou funkciou je pohlavná funkcia zohrávajúce dôležitosť pri pohlavnom styku, pri prežívaní sexuality v zmysle citlivosti a bolestivosti u žien, pri erektilnej schopnosti mužov a tiež pri schopnosti otehotnenia. Akékoľvek narušenie týchto funkcií môže viesť k vzniku rôznych zdravotných komplikácií.
Dysfunkcia panvového dna
Príčiny k vzniku dysfunkcie panvového dna sú rôzne. Najčastejšie dochádza k dysfunkcii kvôli zmene svalového napätia. Svaly panvového dna by mali fungovať pod fyziologickým svalovým napätím. Pokiaľ sa toto napätie zvýši môžu nastať bolesti v podbrušku, v malej panve, pri vyprázdňovaní, môže dôjsť k zmene menštruačného cyklu, k zintenzívneniu predmenštruačného syndrómu, až k nadobudnutiu funkčnej sterility. V prípade, že sa napätie svalov panvového zníži, môže sa objaviť inkontinencia moču (únik moču) alebo pokles či úplné vypadnutie orgánov malej panvy ako maternice, močového mechúra a iných.
Fyzioterapia svalov panvového dna
Fyzioterapia panvového dna spočíva najmä v dôslednej diagnostike celého pohybového aparátu, svalov panvového dva, diagnostike panvy a jednotlivých okolitých štruktúr a následnom stanovení terapeutického programu. Pracuje sa najmä so schopnosťou aktivácie a relaxácie svalov panvového dna s využitím aj pri bežných denných činnostiach. V rámci terapie panvového dna sú využívané mobilizačné techniky, posilňovacie cvičenia, strečingové a relaxačné techniky, korekčné cvičenia, myofasciálne techniky a využitie rôznych terapeutických pomôcok a pomocnej fyzikálnej terapie.
Potrebujete sa poradiť, prípadne vyšetriť funkciu Vášho panvového dna? Neváhajte nás kontaktovať. Stačí kliknúť nižšie a svoj termín si objednáte telefonicky alebo online. V prípade objednávky online, vyberať fyzioterapeutku Andreu Holíkovú, ktorá sa špecializuje na danú problematiku.
Sylvester Pečimon
22. november 2023
Ako na zdravé bedrové kĺby?
Bedrový kĺb je váhonosný kĺb a celý život nesie váhu nášho tela. Tým je predurčený k postupnej degenerácii, teda zmeny štruktúry kĺbu. Tento proces poznáme pod názvom artróza, konkrétne koxartróza.
Bedrový kĺb je štruktúrou a funkciou úzko previazaný s panvou a driekovou chrbticou. Teda ak Vás bolí v krížoch alebo driekovej chrbtici, problém môže byť vo Vašich bedrových kĺboch. Tento kĺb sa taktiež výrazne podieľa na držaní tela či stereotype chôdze.
Ochorenia bedrových kĺbov
V praxi sa stretávame najčastejšie s postupným opotrebovaním chrupavky kĺbu, ktoré sme už spomenuli pod pojmom koxartróza. Medzi ďalšie poškodenia v oblasti bedra patria zápaly tzv. trochanterickej burzy, poškodenie/lézia labra bedrového kĺbu – ide o akési púzdro, ktoré drží hlavicu kĺbu v jamke. Ďalej sa často stretávame s poškodením mäkkých častí v oblasti bedrového kĺbu, akými sú najmä svaly, šľachy a pod. Spomenúť treba aj viscerálne vzťahy ovplyvňujúce bedrá. Ide napríklad o prechod z tenkého do hrubého čreva, tzv. Caecum, ktorého obmedzená funkcia a mobilita vie ovplyvniť dokonca mobilitu Vášho bedrového kĺbu.
Vyšetrenie a jeho dôležitosť
Ako sme už spomenuli, bedrový kĺb sa svojou funkciou a umiestnením podieľa na mnohých dejoch v našom tele. Výrazne nám ovplyvní stabilitu a funkciu chrbtice, držanie tela, našu chôdzu či dokonca správne fungovanie nášho tráviaceho systému. Preto je nesmierne dôležité komplexné vyšetrenie pacienta fyzioterapeutom, ktorý nájde práve spomínané súvislosti a tak odhalí príčinu bolestí či už bedrového kĺbu, alebo problém prezentovaný v inej časti tela.
Fyzioterapia pri poruchách bedrového kĺbu
Priebeh rehabilitačnej starostlivosti je samozrejme závislí od konkrétneho problému. Fyzioterapeut sa zameriava predovšetkým na udržanie zdravej mobility v kĺboch a taktiež stability v oblasti celých dolných končatín, panvy či chrbtice. Ak ide už o vážnejšie poškodenie akým je koxartróza III. Stupňa, je výrazne obmedzená mobilita v kĺbe, pacient má pravidelné bolesti pri bežných denných činnostiach. V takýchto prípadoch využívame prostriedky fyzikálnej terapie, či mobilizačné a trakčné techniky na zníženie napätie a bolesti v kĺbe. Keď už akútne bolesti nie sú také výrazné, snažíme sa o udržanie či zlepšenie rozsahu hybnosti v kĺbe, no najmä zlepšiť stereotyp chôdze a stabilitu dolných končatín. Využívame nestabilné plošiny na zlepšenie stability, taktiež aparát Redcord, ktorý je výborným pomocníkom k získaniu potrebnej sily a stability bedrových kĺbov. Dôležitá je taktiež redukcia či udržanie správnej telesnej hmotnosti z dôvodu váhonosnej funkcie kĺbu.
Nesmieme zabúdať ani na dôležitosť fyzioterapie v „pred“ alebo „po“ operačnom období, napríklad pri totálnej endoprotéze – teda úplnej náhrade bedrového kĺbu. Tejto problematike sa budeme však bližšie venovať v ďalšom blogu.
Sylvester Pečimon
28. august 2023
Syndróm zmrznutého ramena
Syndróm zmrznutého ramena, odborne adhezívna kapsulitída, je stav, kedy sa mäkké tkanivá v oblasti ramenného kĺbu stiahnu. Dôjde tak k bolestivému stavu, no najmä k obmedzeniu pohyblivosti v ramennom kĺbe. „Zmrznuté rameno“ je ochorenie, ktoré trvá približne jeden rok a je charakteristické svojimi fázami priebehu.
Príčiny vzniku:
Postihuje približne 2-5% populácie. Príčiny vzniku môžu byť priamo v poruche funkcie ramenného kĺbu. Ide o zápaly rotátorovej manžety ramenného kĺbu, impigment syndróm ramena, nestabilita kĺbu, porucha funkcie či stability lopatky. Ďalej sa stretávame často s dlhodobým preťažovaním ramena či už v práci, alebo určitou športovou aktivitou. Nesmieme zabúdať ani na úrazy, ktoré môžu neskôr prejsť práve do adhezívnej kapsulitídy.
Ďalšími príčinami vzniku môžu byť taktiež iné ochorenia, ako diabetes, poruchy štítnej žľazy, reumatoidná artritída a pod.
Diagnostika
Fyzioterapeut vykoná komplexné fyzikálne vyšetrenie ramenného kĺbu. Dôležité je taktiež dôkladné odobratie anamnézy, kde zisťujeme možné príčiny vzniku daného stavu, tiež pridružené ochorenia, ktoré sa mohli na vzniku podielať. V prípade potreby sa diagnostika doplní aj o zobrazovacie metódy ako RTG či MRI.
Fyzioterapia "zmrznutého ramena"
Fyzioterapia je závislá od fázy v ktorej sa ochorenie nachádza.
Poznáme 3 fázy priebehu:
1. fáza: ( akútna – mrznúca) – trvá zvyčajne 3 mesiace, postihuje synovie ramenného kĺbu. Je najbolestivejšia. Odporúča sa predovšetkým kľudový režim, aplikácia kryoterapie (ľadovať). Na tlmenie zápalu a bolesti sa odporúča taktiež medikamentózna liečba. Pri krajnom prípade a veľkých bolestiach sa doporučuje obstrek. Využívame aj prostriedky fyzikálnej terapie ako elektroliečba či ultrazvuk.
2. fáza: (zmrznutie) – trvá cca 3-6 mesiacov. Bolesť postupne ustupuje, avšak dôjde k výraznému obmedzeniu pohyblivosti a teda zvýšenej tuhosti v ramennom kĺbe.
3. fáza: (rozmŕzanie) – postupné obnovenie pohyblivosti v ramennom kĺbe. V tejto fáze naberá fyzioterapia najväčší význam. Snažíme sa o skoré navrátenie prirodzenej funkcie ramenného kĺbu, teda k návratu plnej pohyblivosti a stability ramena aj lopatky. Využívame prostriedky pohybovej liečby (kinezioterapia) s využitím rôznych pomôcok, či aparát Redcord. Zaraďujeme taktiež manuálne techniky mäkkých tkanív. Vhodnou doplnkovou terapiou je aplikácia kinesiotapingu.
Nesmieme zabúdať ani na reedukáciu pohybových stereotypov a zaradenie pohybových návykov do bežných denných činností.
Trápi Vás zmrznuté rameno? Neváhajte nás kontaktovať a spoločne zahájime Vašu úspešnú liečbu.
Sylvester Pečimon
01. jún 2023
Fyzioterapia pre športovcov
Fyzioterapia pre športovcov je komplexná terapia individuálne nastavená potrebám športovca. Ak je šport vykonávaný na vrcholovej úrovni, je nevyhnutné aby každý športovec venoval pozornosť nielen zvyšovaniu svojej výkonnosti v športe, ale taktiež regenerácii a prevencii pred zraneniami a preťažením. V opačnom prípade môže prísť ku zraneniu, svalovým dysbalanciám, nevhodným pohybovým stereotypom a v neposlednom rade aj k poklesu výkonnosti v danom športe.
Ako pomôže fyzioterapeut?
Úlohou fyzioterapeuta je predovšetkým dôkladná diagnostika športovca a správne nastavenie plánu fyzioterapie s cieľom zefektívniť ekonomiku pohybu, stabilitu a výkonnosť. Vieme zistiť slabé články vo svalových reťazcoch, nedostatočnú stabilitu v určitých segmentoch tela, alebo iné príčiny nedostatočnej výkonnosti v športe či príčiny vzniknutých bolestí.
Fyzioterapia po športovom zranení
Ak už došlo k určitému zraneniu v dôsledku športu, fyzioterapeut vie pomôcť urýchliť proces rekonvalescencie a opätovné zaradenie športovca do tréningového zaťaženia. Pri tomto procese je samozrejme dôležitá spolupráca fyzioterapeuta a trénera.
Priebeh fyzioterapie športovca
Fyzioterapia pre športovcov je individuálne nastavená s ohľadom na druh športu. Každý šport si vyžaduje zaťaženie určitých svalových skupín. Tým dochádza k preťaženiu a naopak iné svalové skupiny môžu ochabovať. Fyzioterapeut musí dôkladne poznať tréningové zaťaženie a tomu prispôsobiť priebeh fyzioterapie. Pri práci so športovcami využívame bežné metodiky kinezioterapie (pohybová liečba). Terapia pozostáva aj z manuálnych ošetrení, no taktiež špecifických metód zameraných na cielenú aktiváciu oslabených svalov a uvoľnenie preťažených svalov. Vhodným doplnkom pri práci so športovcami je aparát Redcord, ktorý denne využívame v terapii.
Sylvester Pečimon
30. máj 2023
Redcord Neurac
Ide o unikátne cvičenie v závesnom systéme. Redcord Neurac je metóda zameraná na diagnostiku a následnú terapiu pri poruchách funkčných pohybových vzorov. Pomocou systému Redcord vieme odstrániť bolesti, zlepšiť pohybové stereotypy a obnoviť rozsah pohyblivosti v kĺboch. Zameriavame sa najmä na odstránenie príčiny daného motorického problému.
Diagnostika v systéme redcord:
Diagnostika je zameraná na hľadanie tzv. “slabého článku” v motorickom reťazci. Hľadáme teda príčinu poruchy pohybového aparátu. Vyšetrenie je prísne individuálne a veľmi presné. Podľa výsledku neurac testu následne určíme terapiu.
Terapia:
Terapia je zacielená na korekciu zistených slabých článkov. Liečba je veľmi efektívna a bezbolestná nakoľko umožňuje presné dávkovanie záťaže a individuálny prístup ku každému klientovi vzhľadom k jeho schopnostiam. Jednoducho povedané, dokážeme ponúknuť aktívnu a cielenú terapiu či už dôchodcovi s veľmi oslabeným svalstvom a veľkou svalovou nerovnováhou alebo taktiež športovcovi s výkonnosťou na vrcholovej úrovni. Terapia v systéme Redcord sa preto často využíva u športovcov či už ako prevencia zranení alebo v rekonvalescencii po úrazoch, taktiež pri zvyšovaní športového výkonu.
Redcord stimula:
Ide o vibračné zariadenie, ktoré sa upevní medzi laná systému redcord. Cez tieto laná sa prenáša efekt vibrácie na telo pacienta. Dôležité je správne nastavenie frekvencie a energetickej úrovne zariadenia. Vďaka správnemu nastaveniu vibrácie, dosahujeme vyššiu úroveň stimulácie a vyššiu úroveň neuromuskulárnej kontroly a kvality prevedeného pohybu. Redcord stimula nám pomáha k lepšej aktivácii najmä vnútorných svalových skupín.
Indikácie
bolesti chrbtice ( skolióza, kyfóza, poruchy medzistavcových platničiek, blokády, zvýšenie svalového napätia, spazmus,…)
poruchy kĺbov (artrózy, poškodenia väzov, meniskov, impigment syndróm ramena, zmrznuté rameno )
stavy po operáciách a úrazoch
chybné držanie tela
poruchy chodidiel a mnohé ďalšie
Našli ste aj svoj problém v indikáciách pre terapiu Redcord Neurac? Neváhajte nás kontaktovať. Kliknite nižšie a objednajte si svoj termín telefonicky alebo online.
Sylvester Pečimon
24. máj 2023
Ploché nohy
Ako vznikajú ploché nohy?
Asi najčastejším problémom našich chodidiel sú ploché nohy. Stretávame sa s nimi už v detskom veku. Príčiny môžu byť rôzne – dedičná predispozícia, úrazy, nevhodná obuv, neprimeraná záťaž či obezita. V našej praxi sa najčastejšie stretávame najmä s oslabenými svalmi nielen v oblasti chodidiel, ale najmä celých dolných končatín vrátane oblasti panvy. Nejde ani tak o plochú nohu, ale skôr o hypotóniu dolných končatín kde dochádza často k prepadu členkov do vnútra tzv. pronačné alebo valgózne postavenie.
Ploché nohy spôsobujú a môžu byť príčinou zase množstvu ďalších ochorení pohybového aparátu akými sú bolesti chrbtice, skolióza, poškodenie medzistavcovej platničky, bolesti bedrových či kolenných kĺbov. Nie sú vylúčené ani migrény, blokády krčnej chrbtice či závrate.
Ako teda plochým nohám predchádzať a ako ich liečiť?
Ako vyšetriť ploché nohy?
Dôležitým faktorom pri liečba plochej nohy je správna diagnostika a odhalenie príčiny vzniku daného problému. Treba vyšetriť či ide o plochú nohu, valgózne postavenie členka, prepad priečnej klenby a pod. V správnej diagnostike nám pomáha podoskop vďaka ktorému vieme presne zistiť daný problém. Neexistuje univerzálna metóda, ktorá by zaručila odstránenie problémov s plochou nohou, preto musí byť terapia prísne individuálna.
Prevencia a terapia
To najlepšie čo môžeme spraviť najmä v detskom veku je prevencia. Chodidlu Vášho dieťaťa treba dopriať najmä dostatok pohybu, taktiež správny výber obuvi. Topánky by mali mať ideálnu veľkosť aby chodidlo dieťaťa nebolo stlačené, noha musí mať priestor na prirodzený pohyb.
Odporúča sa taktiež chôdza na boso po nerovnom teréne ako sú kamienky, piesok či tráva, kde naše nohy prostredníctvom receptorov v našich chodidlách dostávajú dostatok stimulačných podnetov a tým trénujeme dôležité svaly zodpovedné za správne postavenie chodidla.
Terapia pri plochej nohe pozostáva z pravidelného cvičenia a korekcie postavenia nohy vložkami do topánok na mieru.
Zabudnite na to, že cviky kde zdvíhate ceruzky, loptičky, kreslíte nohou či robíte tzv. malú nohu Vám definitívne vyriešia Váš problém. Áno, sú to cviky, ktoré Vám môžu pomôcť pri problémoch s plochými nohami. Žiaľ výsledok sa nemusí vždy dostaviť podľa predstáv. Niekto potrebuje spevniť viac sedacie svaly, niekto potrebuje uvoľniť bedrové kĺby, iný zase spevniť svaly v oblasti členka a chodidla. Tým chceme zdôrazniť, že každý problém je špecifický, treba ho riešiť individuálne s odborníkom, ktorý Vás vyšetrí a zvolí ten správny smer terapie.
Vložky do topánok na mieru
Ďalšou možnosťou ako pomôcť nášmu chodidlu sú individuálne upravené vložky to topánok na mieru.
Na základe diagnostiky chodidla vieme upraviť postavenie našich nôh do správneho centrovaného postavenia, aby nedochádzalo k preťažovaniu určitej časti chodidla. Úpravou chodidla do svojho správneho postavenia priaznivo ovplyvňujeme taktiež ostatné časti tela ako sú kolenné, bedrové kĺby či chrbticu.
Kombinácia vložiek na mieru a cielené cvičenie na základe vstupnej diagnostiky je tá najlepšia možná cesta ako riešiť problémy s chodidlami.
Objednajte sa k nám na terapiu a odstráňte zdravotné problémy Vašich chodidiel.
Sylvester Pečimon
10. máj 2023
Skolióza
Skolióza je priestorová deformita chrbtice v 3 rovinách. Najvýraznejšie vychýlenie chrbtice je do strany, avšak dochádza taktiež k rotácií stavcov a vyklenutiu dopredu alebo dozadu. Postihuje najmä dievčatá v detskom a dospievajúcom veku. Zmena tvaru chrbtice ovplyvňuje zmenu funkcie chrbtice, ako aj horných a dolných končatín. Celé telo je nútené prispôsobiť sa danej asymetrii. Táto zmena postavenia sa prejaví na zmene funkcie svalového systému. Pri výraznejšej krivke vie ovplyvniť taktiež funkciu dýchania, či vnútorných orgánov. V neposlednom rade má skolióza vplyv na sociálne a psychologické faktory v detstve aj v dospelosti. Najčastejšie je to pre určité obmedzenie vykonávať nejakú prácu, či šport, alebo taktiež aj z estetického hľadiska.
Príčiny skoliózy:
Vznik Idiopatickej skoliózy je kombinácia viacerých faktorov:
Neurologické mechanizmy – pomalší rast miechy a neurálnych štruktúr
Genetické faktory
Hypermobilita
Nižšia kostná hmota
Poruchy vývojovej ontogenézy dieťaťa
Asymetrická denná zaťaž
Psychický stres a pod..
Vznik získanej skoliózy je podmienený najmä zlými pohybovými stereotypmi, ako je jednostranné zaťaženie v práci alebo pri športe. Ďalšou príčinou vzniku môže byť úraz, operácia, či iného ochorenie, napr. neurologické.
Diagnostika
Dôležité je včasné rozpoznanie asymetrie, ktoré by mohlo viesť ku vzniku skoliózy. Dôležitú úlohu tu zastupuje najmä pediater pri preventívnych prehliadkach. Najrizikovejšie je obdobie dospievania, kedy dochádza k urýchleniu rastu. Svalový aparát sa nestihne prispôsobiť kostnému rastu a chrbtica je náchylnejšia ku vzniku asymetrického vývoja.
Vyšetrenie skoliózy zahŕňa komplexný kineziologický rozbor. Všímame si najmä asymetrie, odchýlky na tele. Dôležité je venovať pozornosť funkčnému vyšetreniu svalov, stability, rozsahov pohybu. Nemôžeme zabúdať taktiež na dôkladné odobratie anamnézy. Musíme vedieť aké pohybové činnosti pacient vykonáva, akým športom sa venuje. Ak máva bolesti, kedy sa prejavia, pri akom postavení, činnosti a pod.
Diagnostickou pomôckou, ktorú využíva fyzioterapeut je skoliometer, vďaka ktorému vieme zmerať rozsah úklonu a rotácie stavcov chrbtice. Najčastejšie používanou formou diagnostiky je röntgen chrbtice, kde lekár zmeria uhol zakrivenia chrbtice, tzv. cobbov uhol. Pomocou tohto uhla hodnotíme štádium, teda „vážnosť“ skoliotickej krivky.
Fyzioterapia pri liečbe skoliózy:
Terapia pri liečbe skoliózy je prísne individuálna a je konkrétne zameraná na korekciu vzniknutej asymetrie. Fyzioterapeut musí dôkladne poznať skoliotickú krivku a podľa toho nastaviť konkrétne cviky, aby náhodou ešte nedošlo k prehĺbeniu daného problému.
Poznáme špecifické metódy zamerané práve na korekciu skoliózy. Sú to metodika podľa Schrothovej a Klappovo lezenie. Ide o prístup aktívnej korekcie skoliózy počas terapie. Metodika Schrothovej taktiež zahŕňa asymetrické derotačné dýchanie, ktoré je zamerané práve na asymetriu dýchania, ktorá vzniká pri výraznejších krivkách a dochádza teda k rotácii stavcov a rebier. Dôležitá je najmä aktívna spolupráca pacienta, taktiež rodiča, ktorý cvičí s dieťaťom pravidelne doma.
Naši fyzioterapeuti využívajú aj množstvo iných metodík, ktoré majú vynikajúce výsledky pri liečbe skolióz. Počas terapie používame taktiež pomôcky, ktoré zvyšujú účinnosť cvičenia, sú to rôzne odporové gumy, balančné plošiny, aparát redcord či sm systém.
Skolióza a prevencia:
Nesmie chýbať edukácia pacienta o tom aké pohybové aktivity by mal vykonávať, aké športy sa doporučujú. Dôležitá je taktiež ergonómia stola doma napríklad pri učení, alebo správna výška a nastavenie stoličky. Základy školy chrbtice o správnom držaní tela, či správnych pohybových stereotypoch patrí tiež k základnej edukácií pacienta.
Korzetovanie:
Korzet sa pacientovi indikuje pri výraznejšej krivke podľa cobbovho uhla. Cieľom je najmä zabránenie ďalšiemu progresu skoliotickej krivky. Ide o pevný skelet, ktorý sa robí presne na mieru pacienta. Dôležitá je pravidelná kontrola či korzet stále drží svoj tvar a je na správnom mieste, najmä pri adolescentných pacientoch, ktorí sú v období rastu. Pacienti zväčša korzet nosia skoro celý deň, teda 22-23 hodín. Korzet dávajú dole počas cvičenia a samozrejme pri umývaní, teda osobnej hygiene.
Máte skoliózu? Neváhajte nás kontaktovať a objednajte si termín u nás. Aby sme Vám uľahčili začiatok Vašej liečby, ponúkame Vám zľavu 20 % na komplexné vstupné vyšetrenie fyzioterapeutom. Do objednávky stačí zadať poznámku "blog skolióza".
Tešíme sa na Vás.
Sylvester Pečimon
12. apríl 2023
Fyzioterapia v tehotenstve a po pôrode
Fyzioterapia má v tehotenstve pre ženu veľký význam. Ženské telo prechádza počas tehotenstva mnohými zmenami. Mení sa rozloženie hmotnosti, tým dochádza k oslabeniu brušných svalov často s prítomnou diastázou (rozostup brušnej steny). Taktiež dochádza k preťaženiu chrbtice, zvýšenému napätiu svalov v oblasti panvy a bedrových kĺbov. Vplyvom vyššej hmotnosti rastie aj riziko poklesu klenby chodidla. Každá žena vníma a reaguje na tieto zmeny veľmi individuálne.
Fyzioterapia v tehotenstve je vedená individuálne s ohľadom na aktuálny trimester v ktorom sa žena nachádza. Preto odporúčame cvičenie pod dohľadom fyzioterapeuta. Nemenej dôležitou súčasťou terapie je taktiež edukácia klientky. Naučíme Vás akú športovú aktivitu môžete vykonávať, prípadne na čo si dávať pozor.
Prvý trimester
V prvom trimestri je dôležité predovšetkým cielené spevnenie svalov – najmä bránice, panvového dna, chrbtových svalov či stabilizátorov panvy. Dôležité je taktiež pripraviť svaly klenby chodidla na väčšiu zaťaž ako prevencia poklesu klenby v neskoršom štádiu tehotenstva. Vyhýbame sa nárazovým a dynamickým cvičeniam, skokom alebo športom s rizikom pádu.
Druhý trimester
V druhom trimestri udržiavame rozsah pohyblivosti chrbtice a kĺbov najmä v oblasti panvy. Učíme ženu taktiež správnemu držaniu tela či správnemu stereotypu chôdze.
Tretí trimester
V treťom trimestri sa zameriame najmä na uvoľnenie a strečing napätých svalov, mobilizáciu preťažených kĺbov. Odporúčame taktiež nosenie ortopedických vložiek kvôli zvýšenému tlaku na klenbu nohy. Snažíme sa tiež pripraviť ženu aj na samotný pôrod spevnením konkrétnych svalových štruktúr, ako aj cielenú relaxáciu určitých svalov.
Fyzioterapia po pôrode
Fyzioterapia je nemenej dôležitá aj po pôrode. Našou úlohou je predovšetkým prinavrátenie celkovej kondície ženy. Spevňujeme oslabené svaly, zameriame sa na možné vzniknuté komplikácie akou je napríklad diastáza brušných svalov. Toto obdobie je náročné pre ženu aj z pohľadu starostlivosti o dieťa. Učíme mamičku ako zaobchádzať s dieťaťom bez nežiadúceho preťaženia chrbtice.
Tehotenstvo sa považuje za najkrajšie obdobie života ženy. Práve preto sa v našom centre snažíme robiť všetko preto aby ním aj bolo.
Sylvester Pečimon
10. apríl 2023
Vysunutá platnička
Pojem vysunutá platnička, vyskočená platnička, prasknutá či vyklenutá platnička, odbornejšie hernia disku je v dnešnej dobe pomerne častou diagnózou u pacientov trpiacich na bolesti chrbta. Vysunutá platnička je taktiež diagnóza, s ktorou najmä my fyzioterapeuti denne pracujeme.
Čo je vysunutá platnička?
Ide o poruchu medzistavcovej platničky nachádzajúcej sa medzi dvoma stavcami našej chrbtice. Platnička je zložená z dvoch častí. Obal je tvorený väzivovým obalom/prstencom a jadro je tvorené z rôsolovitej hmoty obsahujúcej najmä vodu. Ide teda o akýsi tlmič medzi dvoma stavcami. Platničky sa nachádzajú pozdĺž celej chrbtice a sú nevyhnutné pre jej správnu funkciu.
Ako dôjde k poškodeniu?
Keďže platnička má v chrbtici funkciu tlmiča, k poškodeniu dôjde pri zvýšenom tlaku pôsobiacom na platničku. Tento tlak môže vzniknúť náhlym jednorazovým preťažením akým je autonehoda, úraz a podobne. Naopak preťaženie môže vzniknúť opakovanou, dlhodobou, neprimeranou fyzickou záťažou, alebo jednoducho len nevhodnou polohou či držaním tela. Nesprávne a dlhodobé sedenie, častý a opakujúci sa jednostranný pohyb, chybné držanie tela, nedostatok pohybu. Toto sú všetko príčiny, ktoré poškodenie platničky spôsobujú.
Mechanizmus vysunutia platničky
Pojem vysunutá platnička je trocha zavádzajúci. Platnička sa reálne nevysunie, ale dôjde k poškodeniu obalu/prstenca platničky. Tento stav má viac stupňov. Ide o bulging, protrúziu, extrúziu, sekvestráciu disku. Tieto pojmy vysvetľujú vážnosť poškodenia, kedy pri bulgingu ide len o akúsi výduť platničky, avšak jej obal zostane v celku, teda nedôjde k „vytečeniu“ jadra von. Extrúzia je už vážnejšia nakoľko sa už jadro dostane von z platničky a môže výraznejšie zatlačiť na priľahlé štruktúry.
Vysunutá platnička a jej príznaky
Práve už spomínaný mechanizmus poškodenia platničky je dôležitý údaj, nakoľko príznaky často priamo súvisia s rozsahom poškodenia. Ak dôjde k výraznému vyklenutiu jadra von z platničky, najčastejšie sa prejaví tlakom na okolité odstupujúce nervy. Záleží v ktorej časti chrbtice sa daná platnička nachádza. Ak sa nachádza v krčnej časti, príznaky sa prejavia vyžarovaním do rúk, ramena, taktiež bolesťami hlavy. Ak je platnička vysunutá v driekovej časti, prejaví sa najmä v dolných končatinách a nohách. Ide o pocity mravenčenia, slabosti v danej oblasti, necitlivosti a bolesti v danom segmente.
Aký je postup diagnostiky?
Pacient príde k lekárovi alebo fyzioterapeutovi na vyšetrenie. Ten odoberie anamnézu, spraví komplexné fyzikálne vyšetrenie vrátane konkrétnych neurologických testov. Na základe vyšetrenia zistí, ktorý segment chrbtice je poškodený a v akom rozsahu. Na presné určenie a potvrdenie diagnózy je samozrejme potrebné absolvovanie magnetickej rezonancie alebo CT vyšetrenia. Dôležitá je taktiež spolupráca fyzioterapeuta a lekára, prípadne neurochirurga, ak je rozsah poškodenia natoľko vážny, že je potrebné zvážiť operačný výkon.
Terapia vysunutej platničky
Terapia je závislá od rozsahu poškodenia a samozrejme od štádia v akom sa pacient nachádza. Môže ísť o akútne štádium a chronické. V akútnom štádiu volíme skôr nastavenie správnej úľavovej pozície, využívame manuálne techniky a fyzikálnu terapiu. Správnym nastavením úľavovej pozície a využitím manuálnych techník vieme výrazne uľaviť od bolesti, znížiť tlak platničky na nerv a tým odstrániť príznaky. Po odznení akútnych príznakov, začíname pacienta postupne zaťažovať. Terapia je komplexná, využívame najmä metodiky, ktorými aktivujeme oslabené svaly, uvoľníme a ponaťahuje svaly stuhnuté a skrátené. V našom centre využívame najmä terapiu redcord neurac, s ktorou máme vynikajúce výsledky. Učíme pacienta správnym pohybovým stereotypom a správne držaniu tela.
V našej ambulancii je možnosť zakúpenia komplexného balíka, ktorý je nastavený presne na mieru pre pacientov s problémom s vysunutou platničkou.
Viac informácii o balíku služieb nájdete po kliknutí na balík platnička
Objednať sa na termín môžete telefonicky alebo online po kliknutí nižšie.
Sylvester Pečimon
08. marec 2023
Bolesti hlavy
Bolesti hlavy majú mnoho príčin. Každý kto niekedy zažil bolesť hlavy vie, aký je to nepríjemný pocit. Nevieme sa na nič sústrediť, obmedzuje nás pri bežnom fungovaní. Častokrát nemusí ísť o nič vážne, najmä keď sa bolesť hlavy vyskytne ojedinele. Ak sa bolesti hlavy vyskytujú často, v pravidelných intervaloch a sú intenzívne, treba daný problém riešiť s odborníkom.
Diagnostika bolesti hlavy:
Vyšetrenie bolesti hlavy je celkom zložité a častokrát vyžaduje návštevu viacerých odborníkov. Treba v prvom rade určiť o aký typ bolesti hlavy ide. Poznáme tenznú bolesť hlavy ( vertebrogénnu) a migrenóznu bolesť.
Migrenózna bolesť je záchvatovitá, pulzujúca, je spojená s zvýšenou citlivosťou na svetlo či hluk. Môže byť taktiež spojená s nauzeou, teda zvracaním.
Tenzná (vertebrogénna) bolesť hlavy je spojená skôr s pocitom tlaku, napätia najčastejšie v záhlaví, môže však vyžarovať do oblasti spánkov, temena hlavy. Pocit napätia však môžeme cítiť aj v prednej časti krku, žuvacích svaloch a pod. Príčin u tohto typu bolesti môže byť viac. Práve preto je dôležitá vstupná diagnostika fyzioterapeutom, ktorý danú príčinu odhalí a stanoví efektívnu terapiu.
Príčiny:
Medzi hlavné príčiny patrí najmä svalová nerovnováha v oblasti krku, ktorá spôsobuje zhoršenú kontrolu krku a teda jeho stabilitu. Dôsledkom daného stavu sa začne zvyšovať napätie určitých svalov krku. Iné svaly zase oslabujú a tým vzniká nerovnováha. Napäté svaly začnú bolieť a môžu vyvolať prenesenú bolesť napríklad do spánkovej oblasti hlavy prostredníctvom tzv. triggerpointov. Ide o spúšťové body vo svalových vláknach, ktoré vyvolávajú prenesenú bolesť do vzdialenejších segmentov. Dôsledkom spomenutej svalovej nerovnováhy môže dôjsť k blokáde horných krčných stavcov, ktorú môžeme pociťovať ako obmedzenie pohybu, no taktiež ako tlakovú, nepríjemnú bolesť.
Ďalšou príčinou môžu byť taktiež poruchy temporomandibulárneho kĺbu (spánkovo sánkový). Tieto problémy môže vyvolať opäť svalové napätie žuvacích svalov, prehĺtacích svalov, svalov ústneho dna a pod. Taktiež netreba zabúdať ani na možné príčiny v oblasti ústnej dutiny a zubov a teda návštevu stomatológa.
Ďalším nemenej dôležitým faktorom je stereotyp dýchania. Pri chybnom stereotype dýchania, dochádza k zvýšenému napätiu pomocných dýchacích svalov v oblasti krku. Toto napätie opäť vyvoláva prenesenú bolesť do oblasti hlavy.
Nesmieme zabúdať ani na stres, ktorý zohráva významnú úlohu vo vzniku nerovnomerného svalového napätia v oblasti krku. Vplyvom stresu taktiež dochádza k zvýšenému napätiu povrchovým svalov v oblasti šije a krku.
Dobrý fyzioterapeut myslí taktiež na vzdialené štruktúry, ktoré môžu ovplyvniť vznik ťažkostí v oblasti hlavy a krku. Nesprávne postavenie a funkcia členka či chodidla, môže taktiež spôsobiť bolesti v oblasti hlavy a krku.
Terapia bolesti hlavy:
Ako fyzioterapeuti vieme ovplyvniť a pracovať najmä s tenznou bolesťou hlavy súvisiacou s krčnou chrbticou a svalmi krku.
Terapia je zameraná predovšetkým na zníženie napätia preťažených svalov. Ide teda najmä o svaly v oblasti šije a prednej strany krku, žuvacie svaly, svaly v spánkovej oblasti a temena hlavy.
Využívame mobilizačné a trakčné techniky na uvoľnenie kĺbnych blokád najmä prvých troch krčných stavcov a hlavového skĺbenia. Taktiež mobilizácia temporomandibulárneho kĺbu má svoje opodstatnenie. Účinnou pomôckou a doplnkom môže byť taktiež použitie kinesiotapu, alebo podanie elektroliečebnej procedúry.
Z dlhodobého hľadiska, veľmi dôležitým faktorom je najmä spevnenie oslabených svalov v oblasti krčnej chrbtice. Hlboké svaly krku, ktoré stabilizujú krčnú chrbticu nachádzame veľmi často oslabené a v dôsledku toho dochádza k zvýšenému napätiu už spomenutých povrchových svalov. Na spevnenie hlbokých svalov krku využívame množstvo metodík fyzioterapie. V našej klinike využívame predovšetkým účinnú metódu redcord neurac, ktorá je komplexná metóda zahŕňajúca diagnostiku a následnú terapiu. Taktiež nácvik správneho stereotypu dýchania je dôležitou zložkou terapie.
Nemenej dôležitou súčasťou komplexnej terapie o pacienta s bolesťami hlavy je edukácia o správnej životospráve, držaní tela, či nastavenie ergonómie pracovného a domáceho prostredia.
Ak trpíte opakujúcimi sa bolesťami hlavy, neváhajte nás kontaktovať. Naši fyzioterapeuti komplexne vyšetria príčiny Vašej bolesti hlavy a navrhnú individuálnu terapiu, podľa výsledku vyšetrenia.
Sylvester Pečimon
07. február 2023
SM systém
Čo je to SM systém?
SM systém je cvičebná metodika, ktorá je zložená zo súboru cvičení s elastickými lanami. Každý cvik SM systému má svoje špecifické zameranie a dokopy vytvárajú komplex cvikov, vďaka ktorým dôjde k stabilizácii chrbtice, spevneniu oslabených svalových skupín, zlepšeniu pohyblivosti chrbtice a celého tela. Pravidelným cvičením dochádza taktiež k trakcii chrbtice a teda odľahčeniu medzistavcových priestorov (platničiek). Tým dôjde k lepšej výžive a regenerácií medzistavcových platničiek.
Ako funguje SM systém?
Pravidelným cvičením SM systému dôjde k aktivácií špirálnych svalových reťazcov, ktoré sú zodpovedné za stabilitu chrbtice a celého tela. Taktiež sa nám ponaťahujú naše skrátené svaly a príde tak k lepšej svalovej rovnováhe. Keďže v súčasnej dobe prevažuje sedavý spôsob života, SM systém vychádza práve z prirodzeného, nám chýbajúceho pohybu, teda z chôdze a stoja.
Hlavné zásady metodiky
Cvičí sa s elastickým lanom v rôznych pozíciách. Dôležitá je najmä pravidelnosť cvičenia a predovšetkým dôkladné prevedenie pod dohľadom fyzioterapeuta. Často sa stretávame s nesprávnym vykonávaním daných cvikov a samozrejme následne cvičenie neprinesie požadovaný efekt. Práve preto neodporúčame cvičiť SM systém podľa návodu / videa, nakoľko každému cvičeniu predchádza vstupné vyšetrenie fyzioterapeutom, ktorý určí vhodný výber cvikov, ich náročnosť či intenzitu. Pacient môže vykonávať cviky sám doma až po dôkladnej edukácií a korekcii fyzioterapeutom.
Účinok SM systému
posilnenie oslabených svalov
natiahnutie skrátených svalov
zlepšenie pohybových stereotypov
zlepšenie držania tela
zlepšenie kondície
náprava dýchania
Indikácie
Bolesti chrbtice, kĺbov, hlavy
hernia disku (vysunutá platnička)
zlé držanie tela ( skolióza, kyfóza, lordóza )
sedavé zamestnanie
rekonvalescencia po operáciách, úrazoch
bolesti ramena ( impigment syndróm, zmrznuté rameno, ..)
mnohé ďalšie
Objednať sa na terapiu SM systému môžete telefonicky alebo online po kliknutí nižšie.
Sylvester Pečimon
05. február 2023
Brušná diastáza
Čo je to brušná diastáza
Rozostup brušných svalov ( brušná diastáza ) je pomerne častým problémom najmä u žien po pôrode. Dochádza k nedostatočnému stiahnutiu priameho brušného svalu a k natrhnutiu väziva Linea alba, ktoré dané svaly spája. Pri brušnej diastáze možno pozorovať vyklenutie bruška v jeho stredovej línii, alebo naopak vytvorenie medzery od hrudného koša po pupok. Toto vyklenutie pozorovať najmä pri zvýšení vnútro brušného tlaku, keď niečo zdvíhame, alebo keď vstávame z postele, kedy dochádza ku kontrakcii priameho brušného svalu a zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.
Rizikové faktory
Najčastejšie sa stretávame s brušnou diastázou u žien po pôrode. Ohrozené sú najmä ženy po viacerých pôrodoch. Rizikové faktory sú taktiež obezita a vyšší vek. Z tohto dôvodu sa brušná diastáza môže vyskytovať taktiež u mužov. Ďalšou častou príčinou je chybné držanie tela a oslabený hlboký stabilizačný systém. Dochádza k nedostatočnej aktivite hlbokých svalov brucha, tým vzniká v oblasti panvy a brucha dysbalancia. Ďalšou príčinou vzniku diastázy je taktiež nesprávne cvičenie, či preťažovanie brušných svalov.
Ako prebieha vyšetrenie diastázy
Vyšetrenie diastázy zahŕňa komplexné funkčné vyšetrenie pohybové systému. Zhodnotíme najmä funkciu hlbokých brušných svalov, funkciu a stereotyp dýchania. Dôležité je vyšetrenie bránice, taktiež panvového dna. Samozrejme základom je taktiež hľadať vzdialené súvislosti a zreťazenia svalov, ktoré môžu ovplyvniť vznik diastázy.
Brušná diastáza a terapia
Terapia je závislá samozrejme od príčiny vzniku diastázy a odvíja sa od už spomínaného vstupného vyšetrenia. Zameriavame sa predovšetkým na nácvik stereotypu dýchania a správnu aktiváciu bránice a panvového dna. Dôležité je posilnenie hlbokého stabilizačného systému a dosiahnutie rovnováhy v oblasti panvy a brušných svalov. Cvičenie musí byť vykonávané pravidelne a dôležité je najmä správne vykonávanie daných cvikov pod dohľadom fyzioterapeuta. Nevhodné sú cviky ako klasické „brušáky“ a pod., ktoré diastázu len zhoršia. V našej klinike Vás naučíme aké cviky vykonávať a najmä správnu techniku ich vykonania. Využívame taktiež množstvo účinných a overených doplnkov ako systém redcord a rôzne balančné pomôcky.
Komplexné vyšetrenie a terapiu brušnej diastázy si viete objednať jednoducho po kliknutí nižšie.
Sylvester Pečimon
10. január 2023
Kinesiotaping
Kinesiotaping je efektívnou a účinnou doplnkovou metódou fyzioterapie. Správnou aplikáciou kinesiotapu na postihnutú časť tela vyvoláme priaznivý terapeutický efekt. Pomáha nám znížiť svalové napätie, odstrániť bolesť, stimulovať oslabené svaly či podporí kĺbovú funkciu. Taktiež podporuje činnosť lymfatického systému, tým redukuje opuchy a zápalové procesy.
Metóda kinesiotapingu využíva predovšetkým elasticitu bavlnenej pásky, ktorá sa dokonale prispôsobí nášmu telu. Neobmedzuje nás pri pohybe a dokonca daný pohyb podporí. Tu chceme vyzdvihnúť dôležitosť znalostí terapeuta, ktorý kinesiotape aplikuje. Fyzioterapeut musí dôkladne ovládať anatómiu, poznať funkciu konkrétnych svalov a musí vedieť aký efekt danou aplikáciou kinesiotapu vyvolá. Ak má mať kinesiotaping priaznivý efekt, vždy ho musí aplikovať jedine kvalifikovaný fyzioterapeut.
Naši fyzioterapeuti sú vyškolení odborníci. Pred každou aplikáciou kinesiotapu si Vás dôkladne vyšetria a následne zvolia vhodnú formu aplikácie čím dosiahnu želaný terapeutický účinok. Kinesiotaping je predovšetkým doplnkovou zložkou fyzioterapie. Nemôžeme čakať vyriešenie daného zdravotného problému iba aplikáciou kinesiotapu. Liečba musí byť komplexná a pozostáva z viacerých zložiek fyzioterapie.
Indikácie pre kinesiotaping:
poruchy svalov, kĺbov
bolesti chrbtice
skolióza
impigment syndróm
chybné držanie tela
edémy
tenisový lakeť
karpálny tunel
deformity nôh
Kontraindikácie pre kinesiotaping:
najčastejšie ochorenia kože v mieste aplikácie
Objednať sa na kinesiotaping viete jednoducho online alebo telefonicky po kliknutí nižšie.
Sylvester Pečimon
22. december 2022
Fyzioterapia po operácií
Fyzioterapia po operácii, alebo teda v období pred a po operácii má nesmierne dôležité zastúpenie. Terapia je individuálna a záleží od konkrétneho operačného výkonu a samozrejme od samotného pacienta – jeho kondície, svalovej sily, alebo iných zdravotných problémov, ktoré by mohli proces zotavenia sa skomplikovať.
Fyzioterapia je rozdelená na predoperačné a pooperačné obdobie.
Fyzioterapia pred operáciou
Cieľom predoperačnej fyzioterapie je príprava pacienta na samotný operačný výkon. Keďže operácia je pre pacienta veľkou záťažou, často dochádza k oslabeniu svalov v dôsledku dočasnej imobilizácie, je obmedzená kĺbová pohyblivosť, dochádza k skráteniu určitých svalových skupín. Operácia má taktiež negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém, dýchanie a pod.
V predoperačnom období fyzioterapeut dôkladne vyšetrí pacienta. Na základe vyšetrenia a operácie, ktorú pacient podstúpi, fyzioterapeut navrhne terapiu, ktorá a u pacienta eliminuje svalový úbytok a zachová čo najlepšiu pohyblivosť v operovanom segmente. Jednoducho pacienta dostaneme do čo najlepšej fyzickej kondície. V predoperačnej fáze je taktiež dôležité pacienta edukovať o priebehu fyzioterapie v pooperačnom období, o polohovaní a ďalších postupoch, aby sa pacient lepšie vedel pripraviť a zvládnuť obdobie po operácií.
Fyzioterapia po operácii
Fyzioterapia po operácii sa líši v závislosti od toho, v akom pooperačnom období sa pacient nachádza.
Akútne pooperačné obdobie
Edukácia pacienta: v prvých dňoch je dôležité najmä edukovať pacienta o tom aké pohybové činnosti môže vykonávať, aké pohyby nesmie robiť, alebo akým polohám sa má vyhnúť. Taktiež je dôležité vysvetliť pacientovi, akou váhou smie zaťažiť operovanú končatinu. Fyzioterapeut taktiež vysvetlí pacientovi správne polohovanie a manipuláciu s operovaným segmentom / končatinou.
Lokálna kryoterapia: v akútnej fáze často využívame prostriedky lokálnej kryoterapie ( ľadovanie, zachladenie ) na daný segment. Má predovšetkým protizápalový účinok a sťahuje pooperačný opuch.
Subakútne pooperačné obdobie
Starostlivosť o jazvu: fyzioterapeut robí mobilizáciu jazvy, vďaka ktorej zabránime vytvoreniu zrastov a nedostatočnému prekrveniu, či pohyblivosti mäkkých tkanív v okolí jazvy.
Prostriedky fyzikálnej terapie: využívame liečebné účinky elektroterapie, ultrazvuku, magnetoterapie, vďaka ktorým sa urýchli proces hojenia a regenerácie poškodeného tkaniva.
Manuálne techniky: využívame mäkké techniky, mobilizačné techniky, posun fascií, manuálnu lymfodrenáž pri opuchoch a mnohé ďalšie.
Kinezioterapia ( liečba pohybom): Cvičiť začíname s pacientom samozrejme na základe dohovoru s operatérom, nakoľko spolupráca fyzioterapeut – lekár je nevyhnutná pre správne nastavenie terapie pre pacienta. Kinezioterapia je pacientovi indikovaná čo najskôr, v závislosti od typu operácie. Snažíme sa tak vyhnúť dlhodobej imobilizácii. Cvičíme na zlepšenie kĺbovej pohyblivosti, zlepšenie svalovej sily, naťahujeme skrátené svaly. Využívame taktiež prvky respiračnej fyzioterapie na zlepšenie dychového stereotypu, cvičíme cievnu gymnastiku ako prevencia vzniku trombózy. Cvičenie je cielené na prinavrátenie celkovej kondície pacienta, zlepšenie jeho sebaobsluhy a znovu zaradenie pacienta do bežného života.
Indikácie fyzioterapie po operácií
umelé kĺbové náhrady: totálne endoprotézy kolenných kĺbov, bedrových kĺbov, ramien
artroskopia: kolena ( operácie meniskov, väzov, chrupaviek), rameno ( impigment syndróm, poškodenie rotátorovej manžety, poškodenie AC kĺbu)
stavy po luxáciách kĺbov
operácie chrbtice: vysunutá platnička, stav po fraktúre stavca
stavy po operáciách karpálneho tunelu
stavy po OP rôznych typov zlomenín
a mnohé ďalšie
Ak ste po operácií, alebo Vám operačný výkon len plánujú, neváhajte nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme toto náročné obdobie zvládnuť.
V našej ambulancii sme vytvorili špecificky navrhnutý balík na mieru pre pacientov po operácii. Viac info tu - balík pooperačná starostlivosť
Sylvester Pečimon
15. december 2022
“Seknutá chrbtica”. Čo robiť?
Seknutá chrbtica, akútny ústrel, akútne lumbago. Mnoho ľudí tento stav zažilo. Je všeobecne známe, že ide o veľmi bolestivý zážitok, kedy nie sme schopní vstať z postele, obuť si topánky, či vykonávať bežné denné činnosti. Prejavuje sa bolesťou v určitej časti chrbtice. Najčastejšie ide o krížovú a driekovú oblasť. Taktiež je často seknutá chrbtica v krčnej časti. Bolesť môže byť lokalizovaná v určitom segmente chrbtice či svalovej skupine, alebo naopak môže vyžarovať do nohy alebo ruky.
Seknutá chrbtica a jej príčina
My fyzioterapeuti často počúvame od pacientov ako ich seklo z prievanu, ofúknutia. Dokonca im niekedy „asi vyskočila platnička“ a podobne. Často môže byť príčinou akútneho stavu naozaj len „banalita“ v podobe nesprávne vykonaného pohybu alebo jednorazové preťaženie. Inokedy však dôvod akútneho bolestivého stavu má častokrát omnoho viac príčin v podobe funkčných porúch pohybového aparátu. Ide teda o poruchu funkcie určitého svalu, stereotypu pohybu, dysfunkciu určitého kĺbu alebo inej časti pohybového aparátu.
Seknutá chrbtica a porucha funkcie
Akonáhle sa naruší funkcia určitej časti nášho tela, dôjde k reťazovej reakcii a skôr či neskôr sa daná porucha prejaví bolesťou aj v úplne inej časti tela. Dôjde k reflexnému stiahnutiu svalov v určitej oblasti chrbtice. Je to akási prirodzená obranná reakcia nášho organizmu, kedy sa snaží zamedziť pohybu a následnému ďalšiemu poškodeniu. Na vine sme si častokrát sami. Nesprávne držanie tela, nedostatok pohybu, dlhé sedenie alebo neprimeraná, pravidelne sa opakujúca záťaž. Toto všetko je ako časovaná bomba, ktorá môže vybuchnúť napríklad už len pri umývaní zubov, alebo obúvaní topánok.
Stres ako príčina daného problému?
Nesmierne dôležitú úlohu zohráva taktiež stres. Je dokázané, že psychologické a psychosociálne faktory sa výrazne podieľajú na vzniku akútnych či chronických bolestí chrbtice. Dokonca zohrávajú väčšiu úlohu ako mierne odchýlky v postavení chrbtice, panvy a pod. Každá stresová situácia spôsobí zvýšené napätie povrchových svalov, tým mení svalovú rovnováhu tela, mení pohybové stereotypy a tým dochádza k už spomínanej poruche funkcie.
Aké je riešenie?
Správne zvládnutie akútneho stavu je často dôležitejšie akoby sa nám mohlo zdať. Je totiž dôležité vyhnúť sa prípadnému prechodu do chronického štádia bolestí chrbtice. Ak dôjde k akútnej bolesti chrbtice, dôležitý je najmä kľudový režim, zaujatie správnej úľavovej polohy, stiahnutie zápalu a postupné primerané dávkovanie záťaže. Každá bolesť chrbtice je individuálna, preto je vhodné prebrať daný stav s fyzioterapeutom. Ten vie vďaka vstupnému vyšetreniu zistiť, či je daná príčina problému skôr vo zvýšenom napätí svalov, v dysfunkcii chrbticových kĺbov, alebo ide o neurologický problém z útlaku nervu platničkou.
Ako Vám pomôže fyzioterapeut?
Fyzioterapeut Vám poradí akú zaujať úľavovú polohu, akým pohybom sa vyhýbať a či je potrebné prebrať daný stav s lekárom, prípadne zvážiť podanie liekov na stiahnutie zápalu a bolesti. Práve skoré zbavenie sa bolesti je prvým cieľom terapie akútneho stavu. Ako fyzioterapeuti využívame množstvo manuálnych techník, prácu s napätými fasciami, využívame prostriedky fyzikálnej terapie na zníženie bolesti a zápalu. Pomôcť vedia aj doplnkové metódy akým je napríklad kinesiotaping. Plynule prechádzame do postakútneho štádia, kedy začíname s pacientom pohybovú terapiu s primeranou záťažou, kedy sa snažíme aktivovať svaly zabezpečujúce stabilitu chrbtice. Postupne zvyšujeme rozsah a kvalitu pohybu. Dôležité je taktiež pacienta edukovať na doma, aké pohybové aktivity má zvoliť, pri čom sa má ešte šetriť, naopak kde zase trocha pridať.
Ak máte často akútne seknutú chrbticu, alebo naopak sa Vám daný stav prihodil prvý krát, neváhajte nás kontaktovať a my Vám pomôžeme daný problém vyriešiť a vyhnúť sa tak možným následkom.
Sylvester Pečimon
16. november 2022
Tenisový lakeť
Tenisový lakeť (laterálna epikondylitída) je ochorenie svalov predlaktia. Postihuje najmä úpony šliach v oblasti lakťového kĺbu. Môže vzniknúť na vonkajšej strane (tenisový lakeť) alebo na vnútornej (golfový lakeť). Bolesť sa objaví spravidla v oblasti lakťového kĺbu a predlaktia, ale môže vzniknúť aj prenesená bolesť do vzdialených štruktúr na hornej končatine. V mieste bolesti sa taktiež môže objaviť opuch.
Príčiny:
Medzi hlavné príčiny patrí preťaženie svalov predlaktia. Tenisový lakeť rozdeľujeme na formu akútnu a chronickú.
Medzi príčiny akútnej formy patrí najmä jednorazové preťaženie napríklad pri športe, alebo určitej fyzickej činnosti ako je doťahovanie skrutkovačom, práca v záhrade, malovanie alebo akákoľvek činnosť, kde výrazne zaťažíme oblasť predlaktia a rúk. Ak sa akútna forma správne nerieši, môže prejsť do chronickej.
Chronická forma sa objavuje najmä u ľudí, ktorí majú prácu kde dochádza k dlhodobému preťažovaniu svalov predlaktia a tým dochádza k opakovanému zápalu a mikrotraumám šliach extenzorov predlaktia. Sú to napríklad obkladači, záhradkári, stolári, a pod.
Diagnostika:
Vyšetrenie fyzioterapeutom je komplexné. Dôležité je dôkladné odobratie anamnézy, aby sme vedeli odhaliť príčinu ochorenia. Fyzikálne vyšetrenie zahŕňa špecifické testy na preťažené štruktúry predlaktia ako aj na vzdialené štruktúry, ktoré by bolesť v oblasti lakťa mohli spôsobiť. Fyzioterapeut sa Vám môže pozrieť napríklad na funkciu krčnej chrbtice či ramenného kĺbu.
Terapia tenisového lakťa:
Liečba tenisového lakťa sa líši v závislosti od akútnosti ochorenia.
V akútnom stave je indikovaný najmä kľudový režim a fixácia predlaktia vo vhodnej ortéze. Doporučené sú aj protizápalové a analgetické lieky či krémy. Z prostriedkov fyzioterapie využívame najmä fyzikálnu terapiu vo forme elektroliečby či ultrazvuku. Fyzioterapeut využíva taktiež prostriedky manuálnej terapie akými sú mäkké techniky a mobilizácie.
V chronickom štádiu sa zameriame predovšetkým aj na edukáciu pacienta a stanovenie príčin, teda činností či pohybov, ktoré nám opakovaný zápalový a bolestivý stav spôsobujú. Vhodné cvičenia na zlepšenie stability a svalovej rovnováhy v oblasti hornej končatiny musia patriť do terapeutického programu pri liečbe chronického štádia tenisového lakťa.
Z doplnkových metodík využívame najmä kinesiotaping, ktorý tiež podporí efekt terapie.
Vyšetrenie a terapiu pri probléme s tenisovým lakťom si viete objednať po kliknutí nižšie.
Sylvester Pečimon
08. november 2022
Hallux valgus
Hallux valgus sa prejavuje bolesťou kĺbu palca nohy, alebo typickým „vbočeným“ palcom. Ide o komplexnú deformitu prednožia chodidla. Hallux valgus však nie je len estetickým, či bolestivým problémom v oblasti palca nohy. Táto deformita chodidla často vzniká poruchou funkcie a postavenia vzdialených častí nášho tela.
Príčiny:
Príčiny môžu byť vrodené a získané.
Medzi vrodené príčiny patrí najmä dedičnosť, pohlavie ( u žien sa vyskytuje častejšie ) a hypermobilita.
Získané príčiny sú najčastejšie nevhodná obuv, nadmerná hmotnosť, tehotenstvo, nedostatok pohybu, dlhodobé státie, či iné neuromuskulárne ochorenia.
Medzi nevhodnú obuv zaraďujeme predovšetkým vysoké podpätky, nakoľko zvyšujú tlak na prednožie, kde dôjde k poklesu priečnej klenby. Nevhodné sú aj úzke topánky, kde noha a prsty nemajú dostatok priestoru a tým dochádza k narušeniu stereotypu chôdze a následne k deformite chodidla.
Dostatok pohybu je taktiež dôležitým faktorom k zachovaniu správnej funkcie a postavenia chodidla. Nedostatkom pohybu dochádza k ochabnutiu svalov chodidla a celej dolnej končatiny, čo spôsobí opäť pokles klenby, či zmenu funkcie a postavenia dolnej končatiny.
Diagnostika:
Diagnostika zahŕňa predovšetkým vyšetrenie na podoskope. Zisťujeme postavenie chodidla, pokles priečnej či pozdĺžnej klenby, zaťaženie päty, prstov a pod.
Diagnostika je komplexná, teda obsahuje vyšetrenie aj vzdialených častí tela. Vyšetríme postavenie celej dolnej končatiny, panvy, postavenie chrbtice. Fyzioterapeut diagnostikuje taktiež stereotyp chôdze.
Fyzioterapia Hallux valgus:
Terapia obsahuje rôzne manuálne techniky na zníženie bolestivosti, zlepšenie pohyblivosti chodidla. Využívame prostriedky fyzikálnej terapie, akým je ultrazvuk. Nesmierne dôležitou zložkou terapie je pohybová liečba. Spevníme oslabené svaly, zlepšíme pohyblivosť, stereotyp chôdze. Využívame množstvo účinných doplnkov, akými sú nestabilné plošiny, odporové gumy a pod.
Medzi doplnkové metódy patria určite vložky do topánok na mieru, či kinesiotaping.
Operačné riešenie:
Ide o poslednú možnosť voľby, ak zlyhá konzervatívna liečba, alebo je už pokročilé štádium ochorenia. Dnes poznáme množstvo operačných riešení daného problému. Dôležitá je konzultácia s operatérom, ktorý navrhne najlepšie možné riešenie. Následná pooperačná fyzioterapia je taktiež veľmi dôležitá.
Sylvester Pečimon
07. október 2022
Ako má vyzerať dobrý fyzioterapeut?
Kto je fyzioterapeut?
Fyzioterapeut je človek, ktorý sa venuje najmä poruchám pohybového aparátu. Je v prvom rade zdravotnícky odborník, ktorý má na to vyštudovanú školu a nie je to teda nejaký „kurzový masér“. Fyzioterapia je časť rehabilitácie, ktorá využíva fyzikálnu terapiu, pohybovú liečbu a rôzne manuálne techniky. Dobrý fyzioterapeut je dnes už neoddeliteľnou súčasťou pri starostlivosti o pacienta aj v nemocniciach po operáciách či úrazoch.
Kedy vyhľadať pomoc od fyzioterapeuta?
Vyhľadať pomoc od fyzioterapeuta môžete pri akomkoľvek probléme s pohybovým aparátom. Ide najčastejšie o bolesti chrbta, kĺbov, svalové poškodenia či stavy po úrazoch a operáciách. Fyzioterapeut Vám taktiež pomôže aj pri bolestiach hlavy, chodidiel, chybnom držaní tela. Dobrý fyzioterapeut pomôže aj ženám počas tehotenstva či po pôrode, kedy vznikajú rôzne zdravotné komplikácie súvisiace s pohybovým aparátom.
Ako vyzerá práca fyzioterapeuta?
Každý dobrý fyzioterapeut vie, že musí pacienta najprv dôkladne vyšetriť aby mu mohol následne pomôcť. Tu naša práca začína. Vyšetrenie pozostáva z odobratia anamnézy, následne kineziologického rozboru. Tento rozbor je dôležitou časťou vyšetrenia. Zisťujeme, ktoré svaly má pacient skrátené, ktoré oslabené, sledujeme pohyblivosť v kĺboch či prevedenie pohybových stereotypov a tým získame celkový pohľad na fungovanie tela.
Podľa výsledku vyšetrenia určíme priebeh terapie. Fyzioterapia nie je jedno rázová masáž, či „napravenie chrbtice“. Chybný stereotyp pohybu, alebo nesprávne držanie tela nedokážeme odstrániť jednou masážou či napravením. Ide o dôkladné nastavenie terapie tak, aby bola cielená na Vaše najväčšie nedostatky a aby bola efektívna a prinášala dlhodobé výsledky. V praxi využívame rôzne formy efektívnych cvičení ako je napríklad terapia redcord, rôzne druhy manuálnych techník zameraných na mobilizáciu kĺbov a zlepšenie pohyblivosti či odstránenie bolesti a napätia vo svaloch. Nemenej dôležitou súčasťou terapie je prevencia. Učíme pacienta ako vykonávať bežné pohyby, ako držať telo, ako fungovať v práci a podobne.
Ako zistím, že sa o mňa stará dobrý fyzioterapeut?
Pre pacienta ako laika je to samozrejme ťažké odhadnúť. Dobrý fyzioterapeut by mal mať v prvom rade dostatok skúseností, vzdelania a odbornosti vo svojej práci. Tie určite nezíska behom jedného roka praxe. To aby sme sa stali odborníkmi v akejkoľvek oblasti vždy vyžaduje čas. Ďalšou dôležitou vlastnosťou dobrého fyzioterapeuta je akýsi zápal a nadšenie pre to čo robí. Fyzioterapia je dnes veľmi napredujúca, stále sa objavujú nové metodiky a prístupy ako pacientovi čo najefektívnejšie pomôcť. Určite je teda dôležité aké kurzy fyzioterapeut absolvoval a či sa naďalej vo svojom odbore vzdeláva. Treba vyzdvihnúť fakt, že dané kurzy sú dnes pomerne drahá záležitosť a každý dobrý fyzioterapeut by mal byť ochotný do seba investovať ako čas, tak aj peniaze.
Nemenej dôležitou vlastnosťou dobrého fyzioterapeuta je jeho ľudský prístup k samotnému pacientovi. Musí byť empatický, vedieť človeka vypočuť a vnímať dôležité informácie, ktoré mu pacient povie. Komunikačné zručnosti sú nesmierne dôležité pri každej vedenej terapii. Pacient sa musí vedieť v ambulancii uvoľniť, musí sa cítiť bezpečne a predovšetkým musí svojmu fyzioterapeutovi dôverovať v tom čo robí.
V našom centre ručíme za odbornosť a najmä ľudský prístup našich fyzioterapeutov. Termín si môžete rezervovať ihneď.
Sylvester Pečimon
16. august 2022
Sedavé zamestnanie a bolesť krčnej chrbtice
V dnešnej dobe sa väčšina z nás živí sedením a prácou s počítačom alebo smartfónom. Čoraz viac ľudí sa práve z tohto dôvodu sťažuje na bolesť krčnej chrbtice alebo bolesť v inej časti chrbta. Bolesti v oblasti krčnej chrbtice môžu taktiež spôsobovať aj bolesti hlavy, pískanie v ušiach a pod.
Nedostatok pohybu
Pohyb je človeku prirodzený, má byť primeraný vzhľadom k našej kondícií a má byť najmä pravidelný. Ak budeme naše telo dlhodobo udržiavať v rovnakej pozícií bez pohybu, dôjde k preťaženiu určitého segmentu a následne poškodeniu. Dôležitá je najmä prevencia, aby sme daným problémom predišli ešte pred ich vznikom.
Ergonómia pracoviska
stolička: výber správnej stoličky je určite vhodné prebrať s fyzioterapeutom. Má mať oporu celej chrbtice vrátane hlavy, nastaviteľný sklon operadla, nastaviteľnú výšku sedadla, dôležité su taktiež opierky rúk. Má byť samozrejme pohodlná a človek by si ju mal v prvom rade vyskúšať.
monitor má byť vo výške očí, v prípade laptopu/notebooku platí to isté, teda podložiť notebook tak aby bol vo výške vašich očí aby bola hlava vo svojej prirodzenej polohe a nie v predklone.
klávesnica a myš je v primeranej výške aby sme pri práci mohli mať predlaktia voľne opreté o opierky stoličky.
Počas pracovnej doby je dôležité aspoň každú hodinu vstať a poprechádzať sa napríklad po kancelárií, prípadne si telo trocha „ponaťahovať“. Taktiež je vhodné pridať aspoň raz za deň pár jednoduchých cvikov, ktorými si uvoľníte preťažené svaly, či naopak aktivujete svaly, ktoré nič nerobia a teda slabnú.
Cviky v kancelárii na bolesť krčnej chrbtice
ťaháme hlavu do strany akoby sme chceli položiť ucho na rameno. Nezdvíhame rameno na opačnej strane. V krajnej pozícií držíme 30 sekúnd a zhlboka dýchame. Cítime mierny ťah svalu na opačnej strane krku. Následne zopakujeme na opačnú stranu.
potiahneme hlavu do predklonu a rotácie akoby sme si chceli pozrieť do vačku. Nezdvíhame rameno na opačnej strane. V krajnej pozícií držíme 30 sekúnd a zhlboka dýchame. Následne hlavu pomaly vrátime späť do základnej pozície a zopakujeme na opačnú stranu.
Hlava ide do predklonu, horné končatiny úplne uvoľníme a váhou horných končatín ťaháme hlavu do predklonu. V predklone je iba krčná chrbtica, zvyšok chrbtice zostáva napriamený v rovine. Zhlboka dýchame, v pozícií držíme 30 sekúnd a následne vrátime do základnej pozície.
rukami zatiahneme hrudník dole a hlavu mierne zakloníme. Cítime mierny ťah v oblasti krku nad našimi dlaňami. Zhlboka dýchame a držíme pozíciu 30 sekúnd, následne vrátime do základnej pozície a zopakujeme na opačnú stranu.
napriamime krčnú chrbticu tým, že mierne zasunieme bradu ku krku. Zatlačíme dlaňami rúk proti stehnám, zhlboka dýchame do brucha a spodných rebier, držíme pozíciu 20 sek. Cvik opakujeme 3 krát.
stoj pri stene, hlava opretá o loptu o stenu, krčná chrbtica napriamená, zatiahnutá brada. Držíme pozíciu 20 sek.
Cviky ukázané v tomto článku sú len základné cvičenia slúžiace skôr ako prevencia pred vznikom určitých ťažkostí spôsobených sedavým zamestnaním.
Ak už trpíte pravidelnými bolesťami krčnej chrbtice, bolesťami hlavy a ďalšími sprievodnými príznakmi, určite odporúčame návštevu našich fyzioterapeutov, ktorý Vás dôkladne vyšetria a nájdu príčinu Vášho problému. Rehabilitačný program musí byť prísne individuálny a ušitý tak povediac „na mieru“.
Práve preto sme vytvorili individuálne nastavený balík s názvom "kancelárska chrbtica".
Objednať sa na terapiu, prípadne zakúpiť balík viete po kliknutí nižšie.
Sylvester Pečimon
25. jún 2022
Bolesti chrbtice
bolesti chrbtice sú dnes najrozsiahlejšou civilizačnou chorobou.
Popisuje sa až 70-90 % populácie trpí na bolesti chrbtice.
ide najčastejšie o problémy s krčnou a driekovou chrbticou.
príčinou je najmä nedostatok pohybu – ktorý je pre naše telo a zdravú chrbticu nevyhnutný.
Typy ochorení chrbtice
Určite ste už počuli o výrazoch ako poškodená platnička, skolióza, zápal sedacieho nervu a podobne. Treba si v prvom rade uvedomiť, že bolesti chrbtice začínajú vždy narušením určitej funkcie, ktorú ovláda náš mozog. Napríklad poškodená medzistavcová platnička je už len dôsledkom nedostatočnej stabilizácie okolitých svalov, vďaka čomu dochádza k väčšiemu tlaku na naše stavce a platničky v dôsledku čoho dôjde k poškodeniu segmentov chrbtice.
Anatómia chrbtice
Chrbtica je zložená z 34 stavcov z toho 7 krčných, 12 hrudných, 5 driekových, 5 krížových a 4-5 kostrčových. Medzi danými stavcami sa nachádza 23 medzistavcových platničiek.
Chrbtica musí byť dostatočne pevná a oporná pre naše telo, no taktiež musí byť dostatočne pohyblivá a pružná. Na to aby spĺňala tieto požiadavky, musí byť vo svojom ideálnom zakrivení, musí byť dostatočne stabilizovaná pomocou našich svalov, ktoré riadi náš mozog. Pri akomkoľvek narušení tejto rovnováhy dochádza k poškodeniu a to sa prejaví bolesťou.
Čo je bolesť?
Je to v prvom rade varovný signál, že niečo nie je v poriadku. Práve týmto signálom sa nám naše telo snaží povedať aby sme sa šetrili, prípadne niečo na našom tele zmenili. Ak je bolesť dlhodobá a teda chronická, nesie so sebou ďalšie komplikácie, ktoré sú pre naše telo škodlivé.
Príčiny bolesti chrbtice
nedostatok pohybu
dlhé sedenie
nesprávne držanie tela
nesprávne pohybové stereotypy
jednostranné preťažovanie chrbtice
neprimeraná záťaž či športová aktivita
taktiež nadváha a stres
Ako pomôže fyzioterapia pri bolesti chrbtice?
Zameriavame sa práve na odstránenie pôvodu a príčiny daného poškodenia, preto každej našej terapii predchádza dôkladné vyšetrenie na základe ktorého zistíme aké svaly máte skrátené, ktoré sú oslabené, aké sú vaše pohybové stereotypy, či nedošlo k blokáde určitých kĺbov či segmentov chrbtice. Na základe vyšetrenia vieme stanoviť účinný rehabilitačný plán.
V našom centre využívame množstvo overených metodík, ktoré pri správnom dávkovaní a prevedení majú vynikajúce výsledky. Využívame rôzne druhy manuálnych techník, cvičebné metodiky, vyzdvihnem najmä terapiu Redcord – Neurac, ktorá je zameraná práve na Vaše najslabšie články vo svalových reťazcoch tela a tým vieme telo vrátiť do správnej svalovej rovnováhy.
Ak trpíte akútnou, či chronickou bolesťou chrbta, neváhajte nás kontaktovať po kliknutí nižšie a naši fyzioterapeuti Vám po komplexnom vyšetrení nastavia prísne individuálny plán, vďaka ktorému odstránia Vašu bolesť chrbta.
Sylvester Pečimon
16. jún 2022
Masáž alebo fyzioterapia?
Kedy mi pomôže masér a kedy fyzioterapeut?
Fyzioterapeut alebo masér? To je častá dilema mnohých našich klientov. Ľudia zvyčajne pri akútnej alebo chronickej bolesti chrbta vyhľadajú najprv pomoc maséra. Treba si najmä uvedomiť aký účinok má na naše telo masáž a aký fyzioterapia.
Masáž
Masáž je v prvom rade príjemným zážitkom, naše telo zrelaxuje, uvoľní napätie vo svaloch, ktoré nám často spôsobuje bolesť. Masážou vieme tiež odstrániť bolesti hlavy, znížiť stres či podporiť funkciu cievneho a lymfatického systému. Masáž je taktiež výbornou voľbou pre športovcov či už po náročnom tréningu alebo naopak ako stimulácia pred výkonom. Avšak masáž je len časťou fyzioterapie, ktorá je predovšetkým komplexnou liečbou.
Fyzioterapia
Fyzioterapeut sa zaoberá tým, prečo dané svaly zatuhli a prečo máte určité svaly skrátené či oslabené. Tým hľadá príčinu Vášho zdravotného problému. Každej terapii preto predchádza dôkladné vstupné vyšetrenie. Zistíme všetky dôležité informácie o Vašom tele a podľa toho nastavíme program fyzioterapie.
Fyzioterapia pozostáva z manuálnych, mobilizačných techník. Zameriavame sa najmä na uvoľnenie napätia vo svaloch, kĺboch a tým sa snažíme obnoviť funkciu v daných segmentoch.
Ďalšou časťou fyzioterapie je samozrejme pohybová liečba. Snažíme sa obnoviť správnu funkciu svalov, vyrovnať vzniknutú svalovú nerovnováhu. Ak je totiž naše telo v dokonalej harmónii a svalovej rovnováhe, nevznikajú svalové spazmy či kĺbové blokády. Taktiež sa znižuje tlak na naše platničky v chrbtici. Práve to je správnou cestou k dlhodobému vyriešeniu vášho problému. Fyzioterapeut je taktiež dôležitou súčasťou liečby pacienta po úrazoch alebo operáciách. Aj tu sa snažíme urýchliť rekonvalescenciu a prinavrátiť tak pacientovi stratenú funkciu v určitej časti tela.
Poslednou a neoddeliteľnou súčasťou fyzioterapie je prevencia. Fyzioterapeut si od každého klienta odoberie anamnézu, ktorá obsahuje taktiež informácie o Vašej práci, koníčkoch či športoch ktoré vykonávate. Podľa toho vie aké máte pohybové návyky a kde dochádza k preťaženiu. Na základe odobratej anamnézy vie určite správny smer terapie ako dané pohybové návyky zmeniť či skompenzovať.
Indikácie fyzioterapie:
Bolesti chrbtice – „vysunutá platnička“, svalový spazmus, skolióza, kyfóza, zápal sedacieho nervu a iné.
Chybné držanie tela
Bolesti kĺbov – koxartróza, gonartróza
Zápaly svalov, kĺbov
Stavy po úrazoch – zlomeniny, natiahnuté svaly, natiahnuté/natrhnuté šľachy, vyvrtnutý členok
Stavy po operáciách – urýchlenie rekonvalescencie
Ochorenia chodidiel – ploché nohy, padnutá priečna klenba, vybočený palec (hallux valgus)
A mnohé iné či už neurologické alebo ortopedické ochorenia.
Ak máte bolesti či inú poruchu pohybového aparátu, naši fyzioterapeuti sú Vám k dispozícii aby sme našli spoločnú cestu ako vyriešiť Váš zdravotný problém.
Sylvester Pečimon
10. máj 2022
Škola chrbtice
V minulosti mali ľudia pohybu viacej. Pracovali zväčša manuálne, chodili viac pešo a práve týmito fyzickými aktivitami si ľudia prirodzene preťahovali a posilňovali aj hlboko uložené svaly v tele. Chôdza je najprirodzenejší pohyb pre človeka a my dnes chodíme čoraz menej. Týmto životným štýlom meníme naše držanie tela a naše pohybové stereotypy. Dôsledkom toho vznikajú na tele svalové dysbalancie, následkom ktorých vzniká bolesť. Škola chrbtice je dôležitou súčasťou komplexného prístupu fyzioterapie.
Čo je škola chrbtice a aký má význam?
Učí nás:
správnemu držaniu tela
vykonávanie pohybových stereotypov
správnej životospráve
Škola chrbta je najmä o prevencii. Správne držanie tela je základom pre správne vykonanie akéhokoľvek pohybu nakoľko každý jeden pohyb vychádza z postavenia tela. Je teda charakterizované vzpriameným držaním tela, svaly sú v minimálnom napätí, nie je prítomná bolesť, kĺby sú centrované vo svojom správnom postavení.
Správne držanie tela v stoji
Hlava v predĺžení chrbtice, ramená zatiahnuté dole od uší, chrbtica v rovine, panva je v neutrálnom postavení, nohy sú na šírku panvy.
Správne / nesprávne držanie tela
Správne držanie tela v sede
Hlava v predĺžení chrbtice, ramená ťaháme dole od uší, chrbtica v rovine, bedrové kĺby sú vyššie alebo v rovine s kolennými kĺbmi, uhol chrbtovej opierky 95-110 stupňov, chodidlá sa celou plochou dotýkajú zeme, lakťové kĺby pokrčené v 90 st. uhle, predlaktie opreté, zápästie v neutrálnej polohe, monitor vo výške očí.
Správne / nesprávne držanie tela
Správne pohybové stereotypy
Pohybové stereotypy úzko súvisia s držaním tela. Je to každý jeden náš pohyb, ktorý vykonáme. Práve nesprávnym držaním tela, nevhodným zaťažovaním chrbtice, vznikajú na našom tele svalové dysbalancie, ktoré menia naše pohybové stereotypy. Škola chrbtice nás učí, ako jednotlivé pohyby vykonať s čo najmenším zaťažením chrbtice.
Vstávanie z postele
Umývanie podlahy/dvíhanie predmetov
V našom centre Vás okrem fyzioterapie naučíme aj správnemu držaniu tela, taktiež ako vykonávať bežné denné činnosti aby bol vykonaný pohyb pre Vás čo najzdravší a najekonomickejší pre Vaše telo, no najmä aby bol bez bolesti!!