Vitajte na našom blogu
Bolesť krčnej chrbtice
Všetky potrebné informácie sme zhrnuli do jedného članku.
Bolesť krížov a driekovej chrbtice
Takto ju odstrániš. A natrvalo!!
Cvičenie CORE
Určite ste už počuli o tréningu CORE. Ide cvičenie zamerané na svaly stredu tela. O ich dôležitosti hovoria tréneri, fyzioterapeuti či lekári. Tiež sa stretávame aj s pomenovaním „svalový korzet“. Áno, tieto svaly sú samozrejme dôležité pre správnu stabilitu chrbtice, panvy a fungovanie celého nášho pohybového aparátu. Ale je tréning CORE naozaj kľúčom k odstráneniu bolestí chrbta?
Mobilita a stabilita bedrových kĺbov
Bedrový kĺb je veľký kĺb, ktorý nesie váhu nášho tela. Jeho správna funkcia je dôležitá pre fungovanie chôdze, bežných denných pohybových činností. Funkčný bedrový kĺb je dôležitý taktiež pre zdravie našej chrbtice či iných kĺbov ako sú kolená či členky. Pojem funkčný bedrový kĺb znamená predovšetkým to, aby mal zachovanú dostatočnú mobilitu (pohyblivosť) a zároveň aby bol stabilný a pevný, nakoľko nesie váhu celého tela.
Hypermobilita
Hypermobilita súvisí s rozsahom pohybov v kĺboch a taktiež s napätím svalov či väzív. Hyper (teda veľa) znamená zväčšenie rozsahu v kĺboch. Opakom hypermobility je hypomobilita (hypo – málo), teda obmedzenie či zníženie pohyblivosti v kĺboch.
Trakcia a dekompresia chrbtice
Trakcia chrbtice je natiahnutie chrbtice do jej dĺžky. Dôjde k oddialeniu stavcov od seba a tým docielime zväčšenie a uvoľnenie priestoru medzi stavcami. Medzistavcové priestory vypĺňajú platničky, výstupy nervov, či kĺby chrbtice. Trakciou docielime dekompresiu medzistavcového priestoru, teda uvoľníme tlak z už spomínaných platničiek či kĺbov chrbtice.
Fyzioterapia po operácii platničky
Vysunutie platničky (hernia disku) patrí medzi najčastejšie štrukturálne poruchy chrbtice. Problematike hernie disku sme sa podrobnejšie venovali v našom blogu "vysunutá platnička"
Pôrod sekciou
Pôrod sekciou
Viscerálna manipulácia
Viscerálna manipulácia – v čom pomôže?
Fyzioterapia po výmene bedrového kĺbu
Bedrový kĺb je najväčším kĺbom nášho tela. Nesie váhu nášho tela počas chôdze, stoja a iných činnostiach. V tejto jeho funkcii mu pomáhajú svaly v okolí kĺbu, panvy, dolných končatín či chrbtice. Tieto svaly musia fungovať v rovnováhe. Vtedy je náš bedrový kĺb stabilný, pohyblivý a nedochádza tak k jeho opotrebovaniu.
Fyzioterapia po operácii kolena
Poranenia v oblasti kolenného kĺbu postihujú predovšetkým menisky a väzy kolena. K takémuto poškodeniu dochádza predovšetkým v dôsledku úrazu. V kolennom kĺbe dochádza taktiež k postupnému opotrebovaniu chrupavky v dôsledku jeho váhonosnej funkcie. Takéto opotrebovanie nazývame gonartróza.
Dysfunkcia panvového dna
Pojem „panvové dno“ je v našom slovníku ešte stále tabu témou, pričom na jej dôležitosť by sme mali klásť omnoho väčší dôraz a to nie len v živote žien, ale aj mužov.
Ako na zdravé bedrové kĺby?
Bedrový kĺb je váhonosný kĺb a celý život nesie váhu nášho tela. Tým je predurčený k postupnej degenerácii, teda zmeny štruktúry kĺbu. Tento proces poznáme pod názvom artróza, konkrétne koxartróza.
Syndróm zmrznutého ramena
Syndróm zmrznutého ramena, odborne adhezívna kapsulitída, je stav, kedy sa mäkké tkanivá v oblasti ramenného kĺbu stiahnu. Dôjde tak k bolestivému stavu, no najmä k obmedzeniu pohyblivosti v ramennom kĺbe. „Zmrznuté rameno“ je ochorenie, ktoré trvá približne jeden rok a je charakteristické svojimi fázami priebehu.
Fyzioterapia pre športovcov
Fyzioterapia pre športovcov je komplexná terapia individuálne nastavená potrebám športovca. Ak je šport vykonávaný na vrcholovej úrovni, je nevyhnutné aby každý športovec venoval pozornosť nielen zvyšovaniu svojej výkonnosti v športe, ale taktiež regenerácii a prevencii pred zraneniami a preťažením. V opačnom prípade môže prísť ku zraneniu, svalovým dysbalanciám, nevhodným pohybovým stereotypom a v neposlednom rade aj k poklesu výkonnosti v danom športe.
Redcord Neurac
Ide o unikátne cvičenie v závesnom systéme. Redcord Neurac je metóda zameraná na diagnostiku a následnú terapiu pri poruchách funkčných pohybových vzorov. Pomocou systému Redcord vieme odstrániť bolesti, zlepšiť pohybové stereotypy a obnoviť rozsah pohyblivosti v kĺboch. Zameriavame sa najmä na odstránenie príčiny daného motorického problému.
Ploché nohy
Ako vznikajú ploché nohy?
Skolióza
Skolióza je priestorová deformita chrbtice v 3 rovinách. Najvýraznejšie vychýlenie chrbtice je do strany, avšak dochádza taktiež k rotácií stavcov a vyklenutiu dopredu alebo dozadu. Postihuje najmä dievčatá v detskom a dospievajúcom veku. Zmena tvaru chrbtice ovplyvňuje zmenu funkcie chrbtice, ako aj horných a dolných končatín. Celé telo je nútené prispôsobiť sa danej asymetrii. Táto zmena postavenia sa prejaví na zmene funkcie svalového systému. Pri výraznejšej krivke vie ovplyvniť taktiež funkciu dýchania, či vnútorných orgánov. V neposlednom rade má skolióza vplyv na sociálne a psychologické faktory v detstve aj v dospelosti. Najčastejšie je to pre určité obmedzenie vykonávať nejakú prácu, či šport, alebo taktiež aj z estetického hľadiska.
Fyzioterapia v tehotenstve a po pôrode
Fyzioterapia má v tehotenstve pre ženu veľký význam. Ženské telo prechádza počas tehotenstva mnohými zmenami. Mení sa rozloženie hmotnosti, tým dochádza k oslabeniu brušných svalov často s prítomnou diastázou (rozostup brušnej steny). Taktiež dochádza k preťaženiu chrbtice, zvýšenému napätiu svalov v oblasti panvy a bedrových kĺbov. Vplyvom vyššej hmotnosti rastie aj riziko poklesu klenby chodidla. Každá žena vníma a reaguje na tieto zmeny veľmi individuálne.
Vysunutá platnička
Pojem vysunutá platnička, vyskočená platnička, prasknutá či vyklenutá platnička, odbornejšie hernia disku je v dnešnej dobe pomerne častou diagnózou u pacientov trpiacich na bolesti chrbta. Vysunutá platnička je taktiež diagnóza, s ktorou najmä my fyzioterapeuti denne pracujeme.
Bolesti hlavy
Bolesti hlavy majú mnoho príčin. Každý kto niekedy zažil bolesť hlavy vie, aký je to nepríjemný pocit. Nevieme sa na nič sústrediť, obmedzuje nás pri bežnom fungovaní. Častokrát nemusí ísť o nič vážne, najmä keď sa bolesť hlavy vyskytne ojedinele. Ak sa bolesti hlavy vyskytujú často, v pravidelných intervaloch a sú intenzívne, treba daný problém riešiť s odborníkom.
SM systém
Čo je to SM systém?
Brušná diastáza
Čo je to brušná diastáza
Kinesiotaping
Kinesiotaping je efektívnou a účinnou doplnkovou metódou fyzioterapie. Správnou aplikáciou kinesiotapu na postihnutú časť tela vyvoláme priaznivý terapeutický efekt. Pomáha nám znížiť svalové napätie, odstrániť bolesť, stimulovať oslabené svaly či podporí kĺbovú funkciu. Taktiež podporuje činnosť lymfatického systému, tým redukuje opuchy a zápalové procesy.
Fyzioterapia po operácií
Fyzioterapia po operácii, alebo teda v období pred a po operácii má nesmierne dôležité zastúpenie. Terapia je individuálna a záleží od konkrétneho operačného výkonu a samozrejme od samotného pacienta – jeho kondície, svalovej sily, alebo iných zdravotných problémov, ktoré by mohli proces zotavenia sa skomplikovať.
“Seknutá chrbtica”. Čo robiť?
Seknutá chrbtica, akútny ústrel, akútne lumbago. Mnoho ľudí tento stav zažilo. Je všeobecne známe, že ide o veľmi bolestivý zážitok, kedy nie sme schopní vstať z postele, obuť si topánky, či vykonávať bežné denné činnosti. Prejavuje sa bolesťou v určitej časti chrbtice. Najčastejšie ide o krížovú a driekovú oblasť. Taktiež je často seknutá chrbtica v krčnej časti. Bolesť môže byť lokalizovaná v určitom segmente chrbtice či svalovej skupine, alebo naopak môže vyžarovať do nohy alebo ruky.
Tenisový lakeť
Tenisový lakeť (laterálna epikondylitída) je ochorenie svalov predlaktia. Postihuje najmä úpony šliach v oblasti lakťového kĺbu. Môže vzniknúť na vonkajšej strane (tenisový lakeť) alebo na vnútornej (golfový lakeť). Bolesť sa objaví spravidla v oblasti lakťového kĺbu a predlaktia, ale môže vzniknúť aj prenesená bolesť do vzdialených štruktúr na hornej končatine. V mieste bolesti sa taktiež môže objaviť opuch.
Hallux valgus
Hallux valgus sa prejavuje bolesťou kĺbu palca nohy, alebo typickým „vbočeným“ palcom. Ide o komplexnú deformitu prednožia chodidla. Hallux valgus však nie je len estetickým, či bolestivým problémom v oblasti palca nohy. Táto deformita chodidla často vzniká poruchou funkcie a postavenia vzdialených častí nášho tela.
Ako má vyzerať dobrý fyzioterapeut?
Kto je fyzioterapeut?
Sedavé zamestnanie a bolesť krčnej chrbtice
V dnešnej dobe sa väčšina z nás živí sedením a prácou s počítačom alebo smartfónom. Čoraz viac ľudí sa práve z tohto dôvodu sťažuje na bolesť krčnej chrbtice alebo bolesť v inej časti chrbta. Bolesti v oblasti krčnej chrbtice môžu taktiež spôsobovať aj bolesti hlavy, pískanie v ušiach a pod.
Bolesti chrbtice
- bolesti chrbtice sú dnes najrozsiahlejšou civilizačnou chorobou.
Masáž alebo fyzioterapia?
Kedy mi pomôže masér a kedy fyzioterapeut?
Škola chrbtice
V minulosti mali ľudia pohybu viacej. Pracovali zväčša manuálne, chodili viac pešo a práve týmito fyzickými aktivitami si ľudia prirodzene preťahovali a posilňovali aj hlboko uložené svaly v tele. Chôdza je najprirodzenejší pohyb pre človeka a my dnes chodíme čoraz menej. Týmto životným štýlom meníme naše držanie tela a naše pohybové stereotypy. Dôsledkom toho vznikajú na tele svalové dysbalancie, následkom ktorých vzniká bolesť. Škola chrbtice je dôležitou súčasťou komplexného prístupu fyzioterapie.