Kinesiotaping
Kinesiotaping je efektívnou a účinnou doplnkovou metódou fyzioterapie. Správnou aplikáciou kinesiotapu na postihnutú časť tela vyvoláme priaznivý terapeutický efekt. Pomáha nám znížiť svalové napätie, odstrániť bolesť, stimulovať oslabené svaly či podporí kĺbovú funkciu. Taktiež podporuje činnosť lymfatického systému, tým redukuje opuchy a zápalové procesy.
Metóda kinesiotapingu využíva predovšetkým elasticitu bavlnenej pásky, ktorá sa dokonale prispôsobí nášmu telu. Neobmedzuje nás pri pohybe a dokonca daný pohyb podporí. Tu chceme vyzdvihnúť dôležitosť znalostí terapeuta, ktorý kinesiotape aplikuje. Fyzioterapeut musí dôkladne ovládať anatómiu, poznať funkciu konkrétnych svalov a musí vedieť aký efekt danou aplikáciou kinesiotapu vyvolá. Ak má mať kinesiotaping priaznivý efekt, vždy ho musí aplikovať jedine kvalifikovaný fyzioterapeut.
Naši fyzioterapeuti sú vyškolení odborníci. Pred každou aplikáciou kinesiotapu si Vás dôkladne vyšetria a následne zvolia vhodnú formu aplikácie čím dosiahnu želaný terapeutický účinok. Kinesiotaping je predovšetkým doplnkovou zložkou fyzioterapie. Nemôžeme čakať vyriešenie daného zdravotného problému iba aplikáciou kinesiotapu. Liečba musí byť komplexná a pozostáva z viacerých zložiek fyzioterapie.
Indikácie pre kinesiotaping:
- poruchy svalov, kĺbov
- bolesti chrbtice
- skolióza
- impigment syndróm
- chybné držanie tela
- edémy
- tenisový lakeť
- karpálny tunel
- deformity nôh
Kontraindikácie pre kinesiotaping:
- najčastejšie ochorenia kože v mieste aplikácie
Ďalšie články
Pôrod sekciou
Pôrod sekciou
Škola chrbtice
V minulosti mali ľudia pohybu viacej. Pracovali zväčša manuálne, chodili viac pešo a práve týmito fyzickými aktivitami si ľudia prirodzene preťahovali a posilňovali aj hlboko uložené svaly v tele. Chôdza je najprirodzenejší pohyb pre človeka a my dnes chodíme čoraz menej. Týmto životným štýlom meníme naše držanie tela a naše pohybové stereotypy. Dôsledkom toho vznikajú na tele svalové dysbalancie, následkom ktorých vzniká bolesť. Škola chrbtice je dôležitou súčasťou komplexného prístupu fyzioterapie.
Cvičenie CORE
Určite ste už počuli o tréningu CORE. Ide cvičenie zamerané na svaly stredu tela. O ich dôležitosti hovoria tréneri, fyzioterapeuti či lekári. Tiež sa stretávame aj s pomenovaním „svalový korzet“. Áno, tieto svaly sú samozrejme dôležité pre správnu stabilitu chrbtice, panvy a fungovanie celého nášho pohybového aparátu. Ale je tréning CORE naozaj kľúčom k odstráneniu bolestí chrbta?