Tenisový lakeť main picture

Tenisový lakeť

Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
16. november 2022

Tenisový lakeť (laterálna epikondylitída) je ochorenie svalov predlaktia. Postihuje najmä úpony šliach v oblasti lakťového kĺbu. Môže vzniknúť na vonkajšej strane (tenisový lakeť) alebo na vnútornej (golfový lakeť). Bolesť sa objaví spravidla v oblasti lakťového kĺbu a predlaktia, ale môže vzniknúť aj prenesená bolesť do vzdialených štruktúr na hornej končatine. V mieste bolesti sa taktiež môže objaviť opuch.

Príčiny:

Medzi hlavné príčiny patrí preťaženie svalov predlaktia. Tenisový lakeť rozdeľujeme na formu akútnu a chronickú.

Medzi príčiny akútnej formy patrí najmä jednorazové preťaženie napríklad pri športe, alebo určitej fyzickej činnosti ako je doťahovanie skrutkovačom, práca v záhrade, malovanie alebo akákoľvek činnosť, kde výrazne zaťažíme oblasť predlaktia a rúk. Ak sa akútna forma správne nerieši, môže prejsť do chronickej.

Chronická forma sa objavuje najmä u ľudí, ktorí majú prácu kde dochádza k dlhodobému preťažovaniu svalov predlaktia a tým dochádza k opakovanému zápalu a mikrotraumám šliach extenzorov predlaktia. Sú to napríklad obkladači, záhradkári, stolári, a pod.

Diagnostika:

Vyšetrenie fyzioterapeutom je komplexné. Dôležité je dôkladné odobratie anamnézy, aby sme vedeli odhaliť príčinu ochorenia. Fyzikálne vyšetrenie zahŕňa špecifické testy na preťažené štruktúry predlaktia ako aj na vzdialené štruktúry, ktoré by bolesť v oblasti lakťa mohli spôsobiť. Fyzioterapeut sa Vám môže pozrieť napríklad na funkciu krčnej chrbtice či ramenného kĺbu.

Terapia tenisového lakťa:

Tenisový lakeť terapia

Liečba tenisového lakťa sa líši v závislosti od akútnosti ochorenia.

V akútnom stave je indikovaný najmä kľudový režim a fixácia predlaktia vo vhodnej ortéze. Doporučené sú aj protizápalové a analgetické lieky či krémy. Z prostriedkov fyzioterapie využívame najmä fyzikálnu terapiu vo forme elektroliečby či ultrazvuku. Fyzioterapeut využíva taktiež prostriedky manuálnej terapie akými sú mäkké techniky a mobilizácie.

tenisový lakeť kinesiotaping

V chronickom štádiu sa zameriame predovšetkým aj na edukáciu pacienta a stanovenie príčin, teda činností či pohybov, ktoré nám opakovaný zápalový a bolestivý stav spôsobujú. Vhodné cvičenia na zlepšenie stability a svalovej rovnováhy v oblasti hornej končatiny musia patriť do terapeutického programu pri liečbe chronického štádia tenisového lakťa.

Z doplnkových metodík využívame najmä kinesiotaping, ktorý tiež podporí efekt terapie.