fyzioterapia po operacii obrazok

Fyzioterapia po operácií

Sylvester Pečimon - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
22. december 2022

Fyzioterapia po operácii, alebo teda v období pred a po operácii má nesmierne dôležité zastúpenie. Terapia je individuálna a záleží od konkrétneho operačného výkonu a samozrejme od samotného pacienta – jeho kondície, svalovej sily, alebo iných zdravotných problémov, ktoré by mohli proces zotavenia sa skomplikovať.

Fyzioterapia je rozdelená na predoperačné a pooperačné obdobie.

Fyzioterapia pred operáciou

Cieľom predoperačnej fyzioterapie je príprava pacienta na samotný operačný výkon. Keďže operácia je pre pacienta veľkou záťažou, často dochádza k oslabeniu svalov v dôsledku dočasnej imobilizácie, je obmedzená kĺbová pohyblivosť, dochádza k skráteniu určitých svalových skupín. Operácia má taktiež negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém, dýchanie a pod.

V predoperačnom období fyzioterapeut dôkladne vyšetrí pacienta. Na základe vyšetrenia a operácie, ktorú pacient podstúpi, fyzioterapeut navrhne terapiu, ktorá a u pacienta eliminuje svalový úbytok a zachová čo najlepšiu pohyblivosť v operovanom segmente. Jednoducho pacienta dostaneme do čo najlepšej fyzickej kondície. V predoperačnej fáze je taktiež dôležité pacienta edukovať o priebehu fyzioterapie v pooperačnom období, o polohovaní a ďalších postupoch, aby sa pacient lepšie vedel pripraviť a zvládnuť obdobie po operácií.

Fyzioterapia po operácii

fyzio po operacii

Fyzioterapia po operácii sa líši v závislosti od toho, v akom pooperačnom období sa pacient nachádza.

Akútne pooperačné obdobie

 • Edukácia pacienta: v prvých dňoch je dôležité najmä edukovať pacienta o tom aké pohybové činnosti môže vykonávať, aké pohyby nesmie robiť, alebo akým polohám sa má vyhnúť. Taktiež je dôležité vysvetliť pacientovi, akou váhou smie zaťažiť operovanú končatinu. Fyzioterapeut taktiež vysvetlí pacientovi správne polohovanie a manipuláciu s operovaným segmentom / končatinou.
 • Lokálna kryoterapia: v akútnej fáze často využívame prostriedky lokálnej kryoterapie ( ľadovanie, zachladenie ) na daný segment. Má predovšetkým protizápalový účinok a sťahuje pooperačný opuch.

Subakútne pooperačné obdobie

 • Starostlivosť o jazvu: fyzioterapeut robí mobilizáciu jazvy, vďaka ktorej zabránime vytvoreniu zrastov a nedostatočnému prekrveniu, či pohyblivosti mäkkých tkanív v okolí jazvy.
 • Prostriedky fyzikálnej terapie: využívame liečebné účinky elektroterapie, ultrazvuku, magnetoterapie, vďaka ktorým sa urýchli proces hojenia a regenerácie poškodeného tkaniva.
 • Manuálne techniky: využívame mäkké techniky, mobilizačné techniky, posun fascií, manuálnu lymfodrenáž pri opuchoch a mnohé ďalšie.
 • Kinezioterapia ( liečba pohybom): Cvičiť začíname s pacientom samozrejme na základe dohovoru s operatérom, nakoľko spolupráca fyzioterapeut – lekár je nevyhnutná pre správne nastavenie terapie pre pacienta. Kinezioterapia je pacientovi indikovaná čo najskôr, v závislosti od typu operácie. Snažíme sa tak vyhnúť dlhodobej imobilizácii. Cvičíme na zlepšenie kĺbovej pohyblivosti, zlepšenie svalovej sily, naťahujeme skrátené svaly. Využívame taktiež prvky respiračnej fyzioterapie na zlepšenie dychového stereotypu, cvičíme cievnu gymnastiku ako prevencia vzniku trombózy. Cvičenie je cielené na prinavrátenie celkovej kondície pacienta, zlepšenie jeho sebaobsluhy a znovu zaradenie pacienta do bežného života.

Indikácie fyzioterapie po operácií

 • umelé kĺbové náhrady: totálne endoprotézy kolenných kĺbov, bedrových kĺbov, ramien
 • artroskopia: kolena ( operácie meniskov, väzov, chrupaviek), rameno ( impigment syndróm, poškodenie rotátorovej manžety, poškodenie AC kĺbu)
 • stavy po luxáciách kĺbov
 • operácie chrbtice: vysunutá platnička, stav po fraktúre stavca
 • stavy po operáciách karpálneho tunelu
 • stavy po OP rôznych typov zlomenín
 • a mnohé ďalšie

Ak ste po operácií, alebo Vám operačný výkon len plánujú, neváhajte nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme toto náročné obdobie zvládnuť.