Brusna diastaza picture

Brušná diastáza

Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
05. február 2023

Čo je to brušná diastáza

Rozostup brušných svalov ( brušná diastáza ) je pomerne častým problémom najmä u žien po pôrode. Dochádza k nedostatočnému stiahnutiu priameho brušného svalu a k natrhnutiu väziva Linea alba, ktoré dané svaly spája. Pri brušnej diastáze možno pozorovať vyklenutie bruška v jeho stredovej línii, alebo naopak vytvorenie medzery od hrudného koša po pupok. Toto vyklenutie pozorovať najmä pri zvýšení vnútro brušného tlaku, keď niečo zdvíhame, alebo keď vstávame z postele, kedy dochádza ku kontrakcii priameho brušného svalu a zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

Rizikové faktory

Najčastejšie sa stretávame s brušnou diastázou u žien po pôrode. Ohrozené sú najmä ženy po viacerých pôrodoch. Rizikové faktory sú taktiež obezita a vyšší vek. Z tohto dôvodu sa brušná diastáza môže vyskytovať taktiež u mužov. Ďalšou častou príčinou je chybné držanie tela a oslabený hlboký stabilizačný systém. Dochádza k nedostatočnej aktivite hlbokých svalov brucha, tým vzniká v oblasti panvy a brucha dysbalancia. Ďalšou príčinou vzniku diastázy je taktiež nesprávne cvičenie, či preťažovanie brušných svalov.

Ako prebieha vyšetrenie diastázy

Vyšetrenie diastázy zahŕňa komplexné funkčné vyšetrenie pohybové systému. Zhodnotíme najmä funkciu hlbokých brušných svalov, funkciu a stereotyp dýchania. Dôležité je vyšetrenie bránice, taktiež panvového dna. Samozrejme základom je taktiež hľadať vzdialené súvislosti a zreťazenia svalov, ktoré môžu ovplyvniť vznik diastázy.

Brušná diastáza a terapia

diastaza cvik

Terapia je závislá samozrejme od príčiny vzniku diastázy a odvíja sa od už spomínaného vstupného vyšetrenia. Zameriavame sa predovšetkým na nácvik stereotypu dýchania a správnu aktiváciu bránice a panvového dna. Dôležité je posilnenie hlbokého stabilizačného systému a dosiahnutie rovnováhy v oblasti panvy a brušných svalov. Cvičenie musí byť vykonávané pravidelne a dôležité je najmä správne vykonávanie daných cvikov pod dohľadom fyzioterapeuta. Nevhodné sú cviky ako klasické „brušáky“ a pod., ktoré diastázu len zhoršia. V našej klinike Vás naučíme aké cviky vykonávať a najmä správnu techniku ich vykonania. Využívame taktiež množstvo účinných a overených doplnkov ako systém redcord a rôzne balančné pomôcky.