ploché nohy main image

Ploché nohy

Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
24. máj 2023

Ako vznikajú ploché nohy?

Asi najčastejším problémom našich chodidiel sú ploché nohy. Stretávame sa s nimi už v detskom veku. Príčiny môžu byť rôzne – dedičná predispozícia, úrazy, nevhodná obuv, neprimeraná záťaž či obezita. V našej praxi sa najčastejšie stretávame najmä s oslabenými svalmi nielen v oblasti chodidiel, ale najmä celých dolných končatín vrátane oblasti panvy. Nejde ani tak o plochú nohu, ale skôr o hypotóniu dolných končatín kde dochádza často k prepadu členkov do vnútra tzv. pronačné alebo valgózne postavenie.

Ploché nohy spôsobujú a môžu byť príčinou zase množstvu ďalších ochorení pohybového aparátu akými sú bolesti chrbtice, skolióza, poškodenie medzistavcovej platničky, bolesti bedrových či kolenných kĺbov. Nie sú vylúčené ani migrény, blokády krčnej chrbtice či závrate.

Ako teda plochým nohám predchádzať a ako ich liečiť?

Ako vyšetriť ploché nohy?

vysetrenie ploche nohy

Dôležitým faktorom pri liečba plochej nohy je správna diagnostika a odhalenie príčiny vzniku daného problému. Treba vyšetriť či ide o plochú nohu, valgózne postavenie členka, prepad priečnej klenby a pod. V správnej diagnostike nám pomáha podoskop vďaka ktorému vieme presne zistiť daný problém. Neexistuje univerzálna metóda, ktorá by zaručila odstránenie problémov s plochou nohou, preto musí byť terapia prísne individuálna.

Prevencia a terapia

To najlepšie čo môžeme spraviť najmä v detskom veku je prevencia. Chodidlu Vášho dieťaťa treba dopriať najmä dostatok pohybu, taktiež správny výber obuvi. Topánky by mali mať ideálnu veľkosť aby chodidlo dieťaťa nebolo stlačené, noha musí mať priestor na prirodzený pohyb.

Odporúča sa taktiež chôdza na boso po nerovnom teréne ako sú kamienky, piesok či tráva, kde naše nohy prostredníctvom receptorov v našich chodidlách dostávajú dostatok stimulačných podnetov a tým trénujeme dôležité svaly zodpovedné za správne postavenie chodidla.

Terapia pri plochej nohe pozostáva z pravidelného cvičenia a korekcie postavenia nohy vložkami do topánok na mieru.

Zabudnite na to, že cviky kde zdvíhate ceruzky, loptičky, kreslíte nohou či robíte tzv. malú nohu Vám definitívne vyriešia Váš problém. Áno, sú to cviky, ktoré Vám môžu pomôcť pri problémoch s plochými nohami. Žiaľ výsledok sa nemusí vždy dostaviť podľa predstáv. Niekto potrebuje spevniť viac sedacie svaly, niekto potrebuje uvoľniť bedrové kĺby, iný zase spevniť svaly v oblasti členka a chodidla. Tým chceme zdôrazniť, že každý problém je špecifický, treba ho riešiť individuálne s odborníkom, ktorý Vás vyšetrí a zvolí ten správny smer terapie.

Vložky do topánok na mieru

vlozky do topanok

Ďalšou možnosťou ako pomôcť nášmu chodidlu sú individuálne upravené vložky to topánok na mieru.

Na základe diagnostiky chodidla vieme upraviť postavenie našich nôh do správneho centrovaného postavenia, aby nedochádzalo k preťažovaniu určitej časti chodidla. Úpravou chodidla do svojho správneho postavenia priaznivo ovplyvňujeme taktiež ostatné časti tela ako sú kolenné, bedrové kĺby či chrbticu.

Kombinácia vložiek na mieru a cielené cvičenie na základe vstupnej diagnostiky je tá najlepšia možná cesta ako riešiť problémy s chodidlami.

Objednajte sa k nám na terapiu a odstráňte zdravotné problémy Vašich chodidiel.