Bolesť krížov a driekovej chrbtice
Takto ju odstrániš. A natrvalo!!
Začnite tým, že si prečítate to, čo jednoducho musíte vedieť! A neprehliadnite videá s cvikmi.
Bolesti spodnej časti chrbtice trápi čoraz viac ľudí, pacientov pribúda, avšak pribúda aj odborníkov v podobe fyzioterapeutov, lekárov, ktorí nám ponúkajú množstvo efektívnych riešení a „unikátnych“ metód, ktoré nám s bolesťou vraj pomôžu.
Potom tu máme elektroliečbu, rázové vlny, zázračné lasery, ozónoterapie a iné metódy, ktorých účinok často vidíme predovšetkým na našej peňaženke.
Aplikácia napríklad elektroliečby Vám môže uvoľniť napätie svalov v danej oblasti, či urýchliť regeneráciu tkanív. Avšak ak sa pozeráme na telo komplexne a hľadáme príčinu bolesti, žiaľ lokálne uvoľnenie svalov v oblasti spodného chrbta nebude mať z dlhodobého hľadiska veľký účinok.
A čo keď je tu aj iná, jednoduchšia, prirodzenejšia možnosť? Veď naše telo si vie poradiť s množstvom ochorení aj samé. Nevie si poradiť s bolesťou chrbta?
Odpoveďou je: samozrejme ÁNO!
Len mu treba vytvoriť vhodné podmienky pre prirodzený pohyb chrbtice, kĺbov, či prácu našich svalov.
Poďme do praxe!
Aby sme odstránili bolesť driekovej chrbtice natrvalo, musíme odstrániť jej príčinu. A tá nie je umiestnená v našich krížoch. Takže masírovať danú oblasť, či posilňovať svaly chrbta a brucha nám buď vôbec nepomôže, alebo pomôže len dočasne. Keď budeme dokola spevňovať len svaly v danej oblasti, napätie v nej sa bude len hromadiť. Dáva to zmysel však?
Zhrňme si najčastejšie príčiny bolesti krížov a driekovej chrbtice:
- nahromadené napätie v kĺboch chrbtice
- napätie v sakroiliakálnych (SI) kĺboch, alebo ich nestabilita – toto je kĺb medzi panvou a krížovou kosťou
- nesprávna funkcia bedrových kĺbov
- nesprávna funkcia kolien, členkov, chodidiel
- svalová nerovnováha najmä v oblasti panvy, chrbtice a dolných končatín
- nezabúdajme tiež na stav nášho tráviaceho systému, ktorý výrazne vplýva na zdravie našej chrbtice
- posledný a nemenej dôležitý faktor je naše mentálne zdravie, nakoľko sa výrazným spôsobom podieľa na funkcii a napätí našich svalov a tým dokonca ovplyvňuje naše pohybové stereotypy, či držanie tela. Stačí sa pozrieť na človeka šťastného a človeka v depresii. Držanie tela budú mať iné však?
Ako tieto príčiny odstrániť?
- udržujte prirodzenú pohyblivosť chrbtice
- Napríklad takto:
- pri cvikoch mačací chrbát, cvičení na valci, či rotáciách pri stene robíme väčší počet opakovaní, približne 10-20
- Počas cvičenia dýchame, nezadržiavame dych.
- pri cvikoch v polohe "dieťaťa", či "kobre" držíme pozíciu a upokojene dýchame
- udržujte prirodzenú pohyblivosť Vašich bedrových kĺbov
- Skúste tieto cviky:
- cviky vykonávame s väčším počtom opakovaní (10-20 na každú končatinu)
- dbáme na izolovaný pohyb v bedre bez kompenzácii pohybu v chrbtici
- pohyb má byť v maximálnom rozsahu kĺbu
- trénujte stabilitu celých dolných končatín, vrátane chodidiel
- Tu sú základné cviky:
- dbáme na správne postavenie chodidla a celej dolnej končatiny v osi
- chrbtica zostáva v neutrálnej pozícii, teda v tvare do písmena S
- posilňujte svalové skupiny, ktoré potrebujete mať v kondícií a teda dostatočne pevné
- Sú to najmä svaly dolných končatín, zadok, brucho, chrbtové svaly
- začneme aktiváciou hlbokých dýchacích svalov, nádych nosom, prehĺbený výdych ústami. Dýchame rovnomerne do brucha a hrudníka, hrudník sa nám rozvíja najmä do strán
- držíme neutrálne postavenie chrbtice, teda v tvare S - nepritláčame chrbticu k podložke, ani sa príliš neprehýbame v drieku
- neutrálne postavenie chrbtice je dôležité udržať počas všetkých cvikov
- cvik bočný plank môžeme robiť v dlhšej izometrickej výdrži, pokiaľ udržíme správnu pozíciu, alebo robíme kratšiu výdrž s väčším počtom opakovaní
- hlboký drep môžeme začať cvičiť napríklad pri rebrine, kde postupne zvyšujeme rozsah pohybu, ktorý je limitovaný najmä pohybom bedrových kĺbov
- v drepe je opäť dôležité neutrálne postavenie chrbtice, udržať dolné končatiny v rovine v osi, tiež správne postavenie chodidiel
- kolená sú stabilné, pohyb je zväčša v bedrách, kolená nesmú predbehnúť špičky
- nezabúdajte na dostatok prirodzeného pohybu.
- Každý deň si dajte prechádzku. Ideálne dynamickú, pri ktorej sa mierne zadýchate. Dôležité sú tiež športové aktivity. Robte najmä to, čo Vás baví, pretože ako som už spomenul, radosť z pohybu je kľúčom k zlepšeniu mentálneho zdravia.
- Spomenúť treba taktiež vyváženú stravu
- nakoľko zdravie nášho tráviaceho traktu sa taktiež podieľa na zdravý našej chrbtice. Ak máme totiž napríklad nafúknuté brucho, aktivita našich brušných svalov je utlmená a dochádza k zmene svalovej rovnováhy v celej oblasti spodnej chrbtice. Viac o tejto problematike nájdete v našom blogu „viscerálna manipulácia“
Platí však tento návod na každého?
Vo všeobecnosti sa dá odpovedať, že áno. Na to aby bola chrbtica v dobrej kondícii, potrebuje byť pružná no zároveň pevná, musíme mať dostatok pohybu, no taktiež stability v kĺboch a primerané a vyvážené napätie svalov.
Cieľ máme teda každý rovnaký. Avšak tá cesta k nemu sa môže líšiť. Každý máme iné vrodené napätie svalov (hovoríme mu tonus), každý má inú vrodenú mobilitu v kĺboch - túto problematiku sme riešili v blogu "hypermobilita"
Na to aby sme tento cieľ dosiahli čo najefektívnejším spôsobom, je dobré poznať predispozície svojho tela a tú ideálnu cestu, ktorá nás privedie k fungovaniu bez bolesti.
Cieľom tohto blogu je najmä priblíženie problematiky bolestí chrbta a poskytnutie tých základných informácii, ktoré by ste naozaj mali vedieť a žiaľ lekári pacientom často tieto informácie neposkytnú!
Pre naozaj cielené a efektívne riešenie príčiny Vášho problému samozrejme doporučujeme návštevu fyzioterapeuta, ktorý Vás dôkladne vyšetrí a nájde to správne riešenie na mieru pre Vás.
Ak ste sa dočítali až sem nakoniec, spravili ste prvý zásadný krok k zlepšeniu svojho zdravia.
Za tento dôležitý krok Vás odmeníme!!
Získate zľavu 20% na vstupné vyšetrenie
A prečo? Lebo radi pracujeme s ľuďmi, ktorí naozaj chcú niečo zmeniť a pracovať na sebe. A my Vám s tým veľmi radi pomôžeme. Zistíme príčinu Vašej bolesti a nájdeme presne tú efektívnu cestu, ktorá povedie k trvalému odstráneniu Vašich bolestí chrbta.
Kliknite na tlačidlo nižšie a objednajte si svoje vyšetrenie so zľavou.
Pre uplatnenie zľavy prosím zadajte pri objednávke poznámku „blog bolesť chrbta"
Tešíme sa na Vás!
Ďalšie články
Škola chrbtice
V minulosti mali ľudia pohybu viacej. Pracovali zväčša manuálne, chodili viac pešo a práve týmito fyzickými aktivitami si ľudia prirodzene preťahovali a posilňovali aj hlboko uložené svaly v tele. Chôdza je najprirodzenejší pohyb pre človeka a my dnes chodíme čoraz menej. Týmto životným štýlom meníme naše držanie tela a naše pohybové stereotypy. Dôsledkom toho vznikajú na tele svalové dysbalancie, následkom ktorých vzniká bolesť. Škola chrbtice je dôležitou súčasťou komplexného prístupu fyzioterapie.
Bolesť krčnej chrbtice
Všetky potrebné informácie sme zhrnuli do jedného članku.
Sedavé zamestnanie a bolesť krčnej chrbtice
V dnešnej dobe sa väčšina z nás živí sedením a prácou s počítačom alebo smartfónom. Čoraz viac ľudí sa práve z tohto dôvodu sťažuje na bolesť krčnej chrbtice alebo bolesť v inej časti chrbta. Bolesti v oblasti krčnej chrbtice môžu taktiež spôsobovať aj bolesti hlavy, pískanie v ušiach a pod.