Bolesti chrbtice
- bolesti chrbtice sú dnes najrozsiahlejšou civilizačnou chorobou.
- Popisuje sa až 70-90 % populácie trpí na bolesti chrbtice.
- ide najčastejšie o problémy s krčnou a driekovou chrbticou.
- príčinou je najmä nedostatok pohybu – ktorý je pre naše telo a zdravú chrbticu nevyhnutný.
Typy ochorení chrbtice
Určite ste už počuli o výrazoch ako poškodená platnička, skolióza, zápal sedacieho nervu a podobne. Treba si v prvom rade uvedomiť, že bolesti chrbtice začínajú vždy narušením určitej funkcie, ktorú ovláda náš mozog. Napríklad poškodená medzistavcová platnička je už len dôsledkom nedostatočnej stabilizácie okolitých svalov, vďaka čomu dochádza k väčšiemu tlaku na naše stavce a platničky v dôsledku čoho dôjde k poškodeniu segmentov chrbtice.
Anatómia chrbtice
Chrbtica je zložená z 34 stavcov z toho 7 krčných, 12 hrudných, 5 driekových, 5 krížových a 4-5 kostrčových. Medzi danými stavcami sa nachádza 23 medzistavcových platničiek.
Chrbtica musí byť dostatočne pevná a oporná pre naše telo, no taktiež musí byť dostatočne pohyblivá a pružná. Na to aby spĺňala tieto požiadavky, musí byť vo svojom ideálnom zakrivení, musí byť dostatočne stabilizovaná pomocou našich svalov, ktoré riadi náš mozog. Pri akomkoľvek narušení tejto rovnováhy dochádza k poškodeniu a to sa prejaví bolesťou.
Čo je bolesť?
Je to v prvom rade varovný signál, že niečo nie je v poriadku. Práve týmto signálom sa nám naše telo snaží povedať aby sme sa šetrili, prípadne niečo na našom tele zmenili. Ak je bolesť dlhodobá a teda chronická, nesie so sebou ďalšie komplikácie, ktoré sú pre naše telo škodlivé.
Príčiny bolesti chrbtice
- nedostatok pohybu
- dlhé sedenie
- nesprávne držanie tela
- nesprávne pohybové stereotypy
- jednostranné preťažovanie chrbtice
- neprimeraná záťaž či športová aktivita
- taktiež nadváha a stres
Ako pomôže fyzioterapia pri bolesti chrbtice?
Zameriavame sa práve na odstránenie pôvodu a príčiny daného poškodenia, preto každej našej terapii predchádza dôkladné vyšetrenie na základe ktorého zistíme aké svaly máte skrátené, ktoré sú oslabené, aké sú vaše pohybové stereotypy, či nedošlo k blokáde určitých kĺbov či segmentov chrbtice. Na základe vyšetrenia vieme stanoviť účinný rehabilitačný plán.
V našom centre využívame množstvo overených metodík, ktoré pri správnom dávkovaní a prevedení majú vynikajúce výsledky. Využívame rôzne druhy manuálnych techník, cvičebné metodiky, vyzdvihnem najmä terapiu Redcord – Neurac, ktorá je zameraná práve na Vaše najslabšie články vo svalových reťazcoch tela a tým vieme telo vrátiť do správnej svalovej rovnováhy.
Ďalšie články
Mobilita a stabilita bedrových kĺbov
Bedrový kĺb je veľký kĺb, ktorý nesie váhu nášho tela. Jeho správna funkcia je dôležitá pre fungovanie chôdze, bežných denných pohybových činností. Funkčný bedrový kĺb je dôležitý taktiež pre zdravie našej chrbtice či iných kĺbov ako sú kolená či členky. Pojem funkčný bedrový kĺb znamená predovšetkým to, aby mal zachovanú dostatočnú mobilitu (pohyblivosť) a zároveň aby bol stabilný a pevný, nakoľko nesie váhu celého tela.
Syndróm zmrznutého ramena
Syndróm zmrznutého ramena, odborne adhezívna kapsulitída, je stav, kedy sa mäkké tkanivá v oblasti ramenného kĺbu stiahnu. Dôjde tak k bolestivému stavu, no najmä k obmedzeniu pohyblivosti v ramennom kĺbe. „Zmrznuté rameno“ je ochorenie, ktoré trvá približne jeden rok a je charakteristické svojimi fázami priebehu.
Hallux valgus
Hallux valgus sa prejavuje bolesťou kĺbu palca nohy, alebo typickým „vbočeným“ palcom. Ide o komplexnú deformitu prednožia chodidla. Hallux valgus však nie je len estetickým, či bolestivým problémom v oblasti palca nohy. Táto deformita chodidla často vzniká poruchou funkcie a postavenia vzdialených častí nášho tela.