Hallux valgus fotka

Hallux valgus

Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
08. november 2022

Hallux valgus sa prejavuje bolesťou kĺbu palca nohy, alebo typickým „vbočeným“ palcom. Ide o komplexnú deformitu prednožia chodidla. Hallux valgus však nie je len estetickým, či bolestivým problémom v oblasti palca nohy. Táto deformita chodidla často vzniká poruchou funkcie a postavenia vzdialených častí nášho tela.

Príčiny:

Príčiny môžu byť vrodené a získané.

Medzi vrodené príčiny patrí najmä dedičnosť, pohlavie ( u žien sa vyskytuje častejšie ) a hypermobilita.

Získané príčiny sú najčastejšie nevhodná obuv, nadmerná hmotnosť, tehotenstvo, nedostatok pohybu, dlhodobé státie, či iné neuromuskulárne ochorenia.

Medzi nevhodnú obuv zaraďujeme predovšetkým vysoké podpätky, nakoľko zvyšujú tlak na prednožie, kde dôjde k poklesu priečnej klenby. Nevhodné sú aj úzke topánky, kde noha a prsty nemajú dostatok priestoru a tým dochádza k narušeniu stereotypu chôdze a následne k deformite chodidla.

Dostatok pohybu je taktiež dôležitým faktorom k zachovaniu správnej funkcie a postavenia chodidla. Nedostatkom pohybu dochádza k ochabnutiu svalov chodidla a celej dolnej končatiny, čo spôsobí opäť pokles klenby, či zmenu funkcie a postavenia dolnej končatiny.

Diagnostika:

hallux vysetrenie

Diagnostika zahŕňa predovšetkým vyšetrenie na podoskope. Zisťujeme postavenie chodidla, pokles priečnej či pozdĺžnej klenby, zaťaženie päty, prstov a pod.

Diagnostika je komplexná, teda obsahuje vyšetrenie aj vzdialených častí tela. Vyšetríme postavenie celej dolnej končatiny, panvy, postavenie chrbtice. Fyzioterapeut diagnostikuje taktiež stereotyp chôdze.

Fyzioterapia Hallux valgus:

Hallux valgus terapia

Terapia obsahuje rôzne manuálne techniky na zníženie bolestivosti, zlepšenie pohyblivosti chodidla. Využívame prostriedky fyzikálnej terapie, akým je ultrazvuk. Nesmierne dôležitou zložkou terapie je pohybová liečba. Spevníme oslabené svaly, zlepšíme pohyblivosť, stereotyp chôdze. Využívame množstvo účinných doplnkov, akými sú nestabilné plošiny, odporové gumy a pod.

Medzi doplnkové metódy patria určite vložky do topánok na mieru, či kinesiotaping.

Operačné riešenie:

Ide o poslednú možnosť voľby, ak zlyhá konzervatívna liečba, alebo je už pokročilé štádium ochorenia. Dnes poznáme množstvo operačných riešení daného problému. Dôležitá je konzultácia s operatérom, ktorý navrhne najlepšie možné riešenie. Následná pooperačná fyzioterapia je taktiež veľmi dôležitá.

Ďalšie články

Fyzioterapia pre športovcov main picture
Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
01. jún 2023

Fyzioterapia pre športovcov

Fyzioterapia pre športovcov je komplexná terapia individuálne nastavená potrebám športovca. Ak je šport vykonávaný na vrcholovej úrovni, je nevyhnutné aby každý športovec venoval pozornosť nielen zvyšovaniu svojej výkonnosti v športe, ale taktiež regenerácii a prevencii pred zraneniami a preťažením. V opačnom prípade môže prísť ku zraneniu, svalovým dysbalanciám, nevhodným pohybovým stereotypom a v neposlednom rade aj k poklesu výkonnosti v danom športe.

redcord aparat
Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
30. máj 2023

Redcord Neurac

Ide o unikátne cvičenie v závesnom systéme. Redcord Neurac je metóda zameraná na diagnostiku a následnú terapiu pri poruchách funkčných pohybových vzorov. Pomocou systému Redcord vieme odstrániť bolesti, zlepšiť pohybové stereotypy a obnoviť rozsah pohyblivosti v kĺboch. Zameriavame sa najmä na odstránenie príčiny daného motorického problému.

skola chrbtice obrazok
Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
10. máj 2022

Škola chrbtice

V minulosti mali ľudia pohybu viacej. Pracovali zväčša manuálne, chodili viac pešo a práve týmito fyzickými aktivitami si ľudia prirodzene preťahovali a posilňovali aj hlboko uložené svaly v tele. Chôdza je najprirodzenejší pohyb pre človeka a my dnes chodíme čoraz menej. Týmto životným štýlom meníme naše držanie tela a naše pohybové stereotypy. Dôsledkom toho vznikajú na tele svalové dysbalancie, následkom ktorých vzniká bolesť. Škola chrbtice je dôležitou súčasťou komplexného prístupu fyzioterapie.

Prečítajte si ďalšie články na našom blogu.