
Syndróm zmrznutého ramena

Syndróm zmrznutého ramena, odborne adhezívna kapsulitída, je stav, kedy sa mäkké tkanivá v oblasti ramenného kĺbu stiahnu. Dôjde tak k bolestivému stavu, no najmä k obmedzeniu pohyblivosti v ramennom kĺbe. „Zmrznuté rameno“ je ochorenie, ktoré trvá približne jeden rok a je charakteristické svojimi fázami priebehu.
Príčiny vzniku:
Postihuje približne 2-5% populácie. Príčiny vzniku môžu byť priamo v poruche funkcie ramenného kĺbu. Ide o zápaly rotátorovej manžety ramenného kĺbu, impigment syndróm ramena, nestabilita kĺbu, porucha funkcie či stability lopatky. Ďalej sa stretávame často s dlhodobým preťažovaním ramena či už v práci, alebo určitou športovou aktivitou. Nesmieme zabúdať ani na úrazy, ktoré môžu neskôr prejsť práve do adhezívnej kapsulitídy.
Ďalšími príčinami vzniku môžu byť taktiež iné ochorenia, ako diabetes, poruchy štítnej žľazy, reumatoidná artritída a pod.
Diagnostika
Fyzioterapeut vykoná komplexné fyzikálne vyšetrenie ramenného kĺbu. Dôležité je taktiež dôkladné odobratie anamnézy, kde zisťujeme možné príčiny vzniku daného stavu, tiež pridružené ochorenia, ktoré sa mohli na vzniku podielať. V prípade potreby sa diagnostika doplní aj o zobrazovacie metódy ako RTG či MRI.
Fyzioterapia "zmrznutého ramena"

Fyzioterapia je závislá od fázy v ktorej sa ochorenie nachádza.
Poznáme 3 fázy priebehu:
1. fáza: ( akútna – mrznúca) – trvá zvyčajne 3 mesiace, postihuje synovie ramenného kĺbu. Je najbolestivejšia. Odporúča sa predovšetkým kľudový režim, aplikácia kryoterapie (ľadovať). Na tlmenie zápalu a bolesti sa odporúča taktiež medikamentózna liečba. Pri krajnom prípade a veľkých bolestiach sa doporučuje obstrek. Využívame aj prostriedky fyzikálnej terapie ako elektroliečba či ultrazvuk.
2. fáza: (zmrznutie) – trvá cca 3-6 mesiacov. Bolesť postupne ustupuje, avšak dôjde k výraznému obmedzeniu pohyblivosti a teda zvýšenej tuhosti v ramennom kĺbe.
3. fáza: (rozmŕzanie) – postupné obnovenie pohyblivosti v ramennom kĺbe. V tejto fáze naberá fyzioterapia najväčší význam. Snažíme sa o skoré navrátenie prirodzenej funkcie ramenného kĺbu, teda k návratu plnej pohyblivosti a stability ramena aj lopatky. Využívame prostriedky pohybovej liečby (kinezioterapia) s využitím rôznych pomôcok, či aparát Redcord. Zaraďujeme taktiež manuálne techniky mäkkých tkanív. Vhodnou doplnkovou terapiou je aplikácia kinesiotapingu.

Nesmieme zabúdať ani na reedukáciu pohybových stereotypov a zaradenie pohybových návykov do bežných denných činností.
Ďalšie články


Fyzioterapia v tehotenstve a po pôrode
Fyzioterapia má v tehotenstve pre ženu veľký význam. Ženské telo prechádza počas tehotenstva mnohými zmenami. Mení sa rozloženie hmotnosti, tým dochádza k oslabeniu brušných svalov často s prítomnou diastázou (rozostup brušnej steny). Taktiež dochádza k preťaženiu chrbtice, zvýšenému napätiu svalov v oblasti panvy a bedrových kĺbov. Vplyvom vyššej hmotnosti rastie aj riziko poklesu klenby chodidla. Každá žena vníma a reaguje na tieto zmeny veľmi individuálne.


Redcord Neurac
Ide o unikátne cvičenie v závesnom systéme. Redcord Neurac je metóda zameraná na diagnostiku a následnú terapiu pri poruchách funkčných pohybových vzorov. Pomocou systému Redcord vieme odstrániť bolesti, zlepšiť pohybové stereotypy a obnoviť rozsah pohyblivosti v kĺboch. Zameriavame sa najmä na odstránenie príčiny daného motorického problému.


Fyzioterapia po operácií
Fyzioterapia po operácii, alebo teda v období pred a po operácii má nesmierne dôležité zastúpenie. Terapia je individuálna a záleží od konkrétneho operačného výkonu a samozrejme od samotného pacienta – jeho kondície, svalovej sily, alebo iných zdravotných problémov, ktoré by mohli proces zotavenia sa skomplikovať.