Roľnícka 16 a Roľnícka 36, 831 07 Bratislava info@sylvorehab.sk0910 575 888
Navštívte našu Facebook stránkuNavštívte náš Instagram
LogoLogo
SylvoRehab
Menu
Služby CenníkBlogO násKontaktRezervácia termínu
Logo
SylvoRehab
Fyzioterapia zameraná na odstránenie bolestí chrbtice, svalov či kĺbov.
Využívame účinné a overené metodiky fyzioterapie.
Navštívte našu Facebook stránkuNavštívte náš Instagram
Adresa
Roľnícka 16 a 36
83107 Bratislava
Vajnory
Kontakt
0910 575 888
info@sylvorehab.sk
Otváracie hodiny
Pondelok – Piatok: 7:00-20:00
Sobota: Zatvorené
Nedeľa: Zatvorené
© 2025 SylvoRehab
Podmienky spracovania osobných údajov
Cookies
dobrý fyzioterapeut main image

Ako má vyzerať dobrý fyzioterapeut?

Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
07. október 2022
Domov
/
Blog
/
Ako má vyzerať dobrý fyzioterapeut?

Kto je fyzioterapeut?

Fyzioterapeut je človek, ktorý sa venuje najmä poruchám pohybového aparátu. Je v prvom rade zdravotnícky odborník, ktorý má na to vyštudovanú školu a nie je to teda nejaký „kurzový masér“. Fyzioterapia je časť rehabilitácie, ktorá využíva fyzikálnu terapiu, pohybovú liečbu a rôzne manuálne techniky. Dobrý fyzioterapeut je dnes už neoddeliteľnou súčasťou pri starostlivosti o pacienta aj v nemocniciach po operáciách či úrazoch.

Kedy vyhľadať pomoc od fyzioterapeuta?

dobrý fyzioterapeut obrázok

Vyhľadať pomoc od fyzioterapeuta môžete pri akomkoľvek probléme s pohybovým aparátom. Ide najčastejšie o bolesti chrbta, kĺbov, svalové poškodenia či stavy po úrazoch a operáciách. Fyzioterapeut Vám taktiež pomôže aj pri bolestiach hlavy, chodidiel, chybnom držaní tela. Dobrý fyzioterapeut pomôže aj ženám počas tehotenstva či po pôrode, kedy vznikajú rôzne zdravotné komplikácie súvisiace s pohybovým aparátom.

Ako vyzerá práca fyzioterapeuta?

Každý dobrý fyzioterapeut vie, že musí pacienta najprv dôkladne vyšetriť aby mu mohol následne pomôcť. Tu naša práca začína. Vyšetrenie pozostáva z odobratia anamnézy, následne kineziologického rozboru. Tento rozbor je dôležitou časťou vyšetrenia. Zisťujeme, ktoré svaly má pacient skrátené, ktoré oslabené, sledujeme pohyblivosť v kĺboch či prevedenie pohybových stereotypov a tým získame celkový pohľad na fungovanie tela.

Podľa výsledku vyšetrenia určíme priebeh terapie. Fyzioterapia nie je jedno rázová masáž, či „napravenie chrbtice“. Chybný stereotyp pohybu, alebo nesprávne držanie tela nedokážeme odstrániť jednou masážou či napravením. Ide o dôkladné nastavenie terapie tak, aby bola cielená na Vaše najväčšie nedostatky a aby bola efektívna a prinášala dlhodobé výsledky. V praxi využívame rôzne formy efektívnych cvičení ako je napríklad terapia redcord, rôzne druhy manuálnych techník zameraných na mobilizáciu kĺbov a zlepšenie pohyblivosti či odstránenie bolesti a napätia vo svaloch. Nemenej dôležitou súčasťou terapie je prevencia. Učíme pacienta ako vykonávať bežné pohyby, ako držať telo, ako fungovať v práci a podobne.

Ako zistím, že sa o mňa stará dobrý fyzioterapeut?

Pre pacienta ako laika je to samozrejme ťažké odhadnúť. Dobrý fyzioterapeut by mal mať v prvom rade dostatok skúseností, vzdelania a odbornosti vo svojej práci. Tie určite nezíska behom jedného roka praxe. To aby sme sa stali odborníkmi v akejkoľvek oblasti vždy vyžaduje čas. Ďalšou dôležitou vlastnosťou dobrého fyzioterapeuta je akýsi zápal a nadšenie pre to čo robí. Fyzioterapia je dnes veľmi napredujúca, stále sa objavujú nové metodiky a prístupy ako pacientovi čo najefektívnejšie pomôcť. Určite je teda dôležité aké kurzy fyzioterapeut absolvoval a či sa naďalej vo svojom odbore vzdeláva. Treba vyzdvihnúť fakt, že dané kurzy sú dnes pomerne drahá záležitosť a každý dobrý fyzioterapeut by mal byť ochotný do seba investovať ako čas, tak aj peniaze.

Nemenej dôležitou vlastnosťou dobrého fyzioterapeuta je jeho ľudský prístup k samotnému pacientovi. Musí byť empatický, vedieť človeka vypočuť a vnímať dôležité informácie, ktoré mu pacient povie. Komunikačné zručnosti sú nesmierne dôležité pri každej vedenej terapii. Pacient sa musí vedieť v ambulancii uvoľniť, musí sa cítiť bezpečne a predovšetkým musí svojmu fyzioterapeutovi dôverovať v tom čo robí.

V našom centre ručíme za odbornosť a najmä ľudský prístup našich fyzioterapeutov. Termín si môžete rezervovať ihneď.

Rezervácia termínu

Ďalšie články

Prečítajte si ďalšie články na našom blogu.
Tenisový lakeť main picture
Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
16. november 2022

Tenisový lakeť

Tenisový lakeť (laterálna epikondylitída) je ochorenie svalov predlaktia. Postihuje najmä úpony šliach v oblasti lakťového kĺbu. Môže vzniknúť na vonkajšej strane (tenisový lakeť) alebo na vnútornej (golfový lakeť). Bolesť sa objaví spravidla v oblasti lakťového kĺbu a predlaktia, ale môže vzniknúť aj prenesená bolesť do vzdialených štruktúr na hornej končatine. V mieste bolesti sa taktiež môže objaviť opuch. Príčiny: Medzi hlavné príčiny patrí preťaženie svalov predlaktia. Tenisový lakeť rozdeľujeme na formu akútnu a chronickú. Medzi príčiny akútnej formy patrí najmä jednorazové preťaženie napríklad pri športe, alebo určitej fyzickej činnosti ako je doťahovanie skrutkovačom, práca v záhrade, malovanie alebo akákoľvek činnosť, kde výrazne zaťažíme oblasť predlaktia a rúk. Ak sa akútna forma správne nerieši, môže prejsť do chronickej. Chronická forma sa objavuje najmä u ľudí, ktorí majú prácu kde dochádza k dlhodobému preťažovaniu svalov predlaktia a tým dochádza k opakovanému zápalu a mikrotraumám šliach extenzorov predlaktia. Sú to napríklad obkladači, záhradkári, stolári, a pod. Diagnostika: Vyšetrenie fyzioterapeutom je komplexné. Dôležité je dôkladné odobratie anamnézy, aby sme vedeli odhaliť príčinu ochorenia. Fyzikálne vyšetrenie zahŕňa špecifické testy na preťažené štruktúry predlaktia ako aj na vzdialené štruktúry, ktoré by bolesť v oblasti lakťa mohli spôsobiť. Fyzioterapeut sa Vám môže pozrieť napríklad na funkciu krčnej chrbtice či ramenného kĺbu. Terapia tenisového lakťa: Liečba tenisového lakťa sa líši v závislosti od akútnosti ochorenia. V akútnom stave je indikovaný najmä kľudový režim a fixácia predlaktia vo vhodnej ortéze. Doporučené sú aj protizápalové a analgetické lieky či krémy. Z prostriedkov fyzioterapie využívame najmä fyzikálnu terapiu vo forme elektroliečby či ultrazvuku. Fyzioterapeut využíva taktiež prostriedky manuálnej terapie akými sú mäkké techniky a mobilizácie. V chronickom štádiu sa zameriame predovšetkým aj na edukáciu pacienta a stanovenie príčin, teda činností či pohybov, ktoré nám opakovaný zápalový a bolestivý stav spôsobujú. Vhodné cvičenia na zlepšenie stability a svalovej rovnováhy v oblasti hornej končatiny musia patriť do terapeutického programu pri liečbe chronického štádia tenisového lakťa. Z doplnkových metodík využívame najmä kinesiotaping, ktorý tiež podporí efekt terapie. Vyšetrenie a terapiu pri probléme s tenisovým lakťom si viete objednať po kliknutí nižšie.
Bolesti krížov fotka
Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
06. september 2024

Bolesť krížov a driekovej chrbtice

Takto ju odstrániš. A natrvalo!! Začnite tým, že si prečítate to, čo jednoducho musíte vedieť! A neprehliadnite videá s cvikmi. Bolesti spodnej časti chrbtice trápi čoraz viac ľudí, pacientov pribúda, avšak pribúda aj odborníkov v podobe fyzioterapeutov, lekárov, ktorí nám ponúkajú množstvo efektívnych riešení a „unikátnych“ metód, ktoré nám s bolesťou vraj pomôžu. Potom tu máme elektroliečbu, rázové vlny, zázračné lasery, ozónoterapie a iné metódy, ktorých účinok často vidíme predovšetkým na našej peňaženke. Aplikácia napríklad elektroliečby Vám môže uvoľniť napätie svalov v danej oblasti, či urýchliť regeneráciu tkanív. Avšak ak sa pozeráme na telo komplexne a hľadáme príčinu bolesti, žiaľ lokálne uvoľnenie svalov v oblasti spodného chrbta nebude mať z dlhodobého hľadiska veľký účinok. A čo keď je tu aj iná, jednoduchšia, prirodzenejšia možnosť? Veď naše telo si vie poradiť s množstvom ochorení aj samé. Nevie si poradiť s bolesťou chrbta? Odpoveďou je: samozrejme ÁNO! Len mu treba vytvoriť vhodné podmienky pre prirodzený pohyb chrbtice, kĺbov, či prácu našich svalov. Poďme do praxe! Aby sme odstránili bolesť driekovej chrbtice natrvalo, musíme odstrániť jej príčinu. A tá nie je umiestnená v našich krížoch. Takže masírovať danú oblasť, či posilňovať svaly chrbta a brucha nám buď vôbec nepomôže, alebo pomôže len dočasne. Keď budeme dokola spevňovať len svaly v danej oblasti, napätie v nej sa bude len hromadiť. Dáva to zmysel však? Zhrňme si najčastejšie príčiny bolesti krížov a driekovej chrbtice: nahromadené napätie v kĺboch chrbtice napätie v sakroiliakálnych (SI) kĺboch, alebo ich nestabilita – toto je kĺb medzi panvou a krížovou kosťou nesprávna funkcia bedrových kĺbov nesprávna funkcia kolien, členkov, chodidiel svalová nerovnováha najmä v oblasti panvy, chrbtice a dolných končatín nezabúdajme tiež na stav nášho tráviaceho systému, ktorý výrazne vplýva na zdravie našej chrbtice posledný a nemenej dôležitý faktor je naše mentálne zdravie, nakoľko sa výrazným spôsobom podieľa na funkcii a napätí našich svalov a tým dokonca ovplyvňuje naše pohybové stereotypy, či držanie tela. Stačí sa pozrieť na človeka šťastného a človeka v depresii. Držanie tela budú mať iné však? Ako tieto príčiny odstrániť? udržujte prirodzenú pohyblivosť chrbtice Napríklad takto: pri cvikoch mačací chrbát, cvičení na valci, či rotáciách pri stene robíme väčší počet opakovaní, približne 10-20 Počas cvičenia dýchame, nezadržiavame dych. pri cvikoch v polohe "dieťaťa", či "kobre" držíme pozíciu a upokojene dýchame udržujte prirodzenú pohyblivosť Vašich bedrových kĺbov Skúste tieto cviky: cviky vykonávame s väčším počtom opakovaní (10-20 na každú končatinu) dbáme na izolovaný pohyb v bedre bez kompenzácii pohybu v chrbtici pohyb má byť v maximálnom rozsahu kĺbu trénujte stabilitu celých dolných končatín, vrátane chodidiel Tu sú základné cviky: dbáme na správne postavenie chodidla a celej dolnej končatiny v osi chrbtica zostáva v neutrálnej pozícii, teda v tvare do písmena S posilňujte svalové skupiny, ktoré potrebujete mať v kondícií a teda dostatočne pevné Sú to najmä svaly dolných končatín, zadok, brucho, chrbtové svaly začneme aktiváciou hlbokých dýchacích svalov, nádych nosom, prehĺbený výdych ústami. Dýchame rovnomerne do brucha a hrudníka, hrudník sa nám rozvíja najmä do strán držíme neutrálne postavenie chrbtice, teda v tvare S - nepritláčame chrbticu k podložke, ani sa príliš neprehýbame v drieku neutrálne postavenie chrbtice je dôležité udržať počas všetkých cvikov cvik bočný plank môžeme robiť v dlhšej izometrickej výdrži, pokiaľ udržíme správnu pozíciu, alebo robíme kratšiu výdrž s väčším počtom opakovaní hlboký drep môžeme začať cvičiť napríklad pri rebrine, kde postupne zvyšujeme rozsah pohybu, ktorý je limitovaný najmä pohybom bedrových kĺbov v drepe je opäť dôležité neutrálne postavenie chrbtice, udržať dolné končatiny v rovine v osi, tiež správne postavenie chodidiel kolená sú stabilné, pohyb je zväčša v bedrách, kolená nesmú predbehnúť špičky nezabúdajte na dostatok prirodzeného pohybu. Každý deň si dajte prechádzku. Ideálne dynamickú, pri ktorej sa mierne zadýchate. Dôležité sú tiež športové aktivity. Robte najmä to, čo Vás baví, pretože ako som už spomenul, radosť z pohybu je kľúčom k zlepšeniu mentálneho zdravia. Spomenúť treba taktiež vyváženú stravu nakoľko zdravie nášho tráviaceho traktu sa taktiež podieľa na zdravý našej chrbtice. Ak máme totiž napríklad nafúknuté brucho, aktivita našich brušných svalov je utlmená a dochádza k zmene svalovej rovnováhy v celej oblasti spodnej chrbtice. Viac o tejto problematike nájdete v našom blogu „viscerálna manipulácia“ Platí však tento návod na každého? Vo všeobecnosti sa dá odpovedať, že áno. Na to aby bola chrbtica v dobrej kondícii, potrebuje byť pružná no zároveň pevná, musíme mať dostatok pohybu, no taktiež stability v kĺboch a primerané a vyvážené napätie svalov. Cieľ máme teda každý rovnaký. Avšak tá cesta k nemu sa môže líšiť. Každý máme iné vrodené napätie svalov (hovoríme mu tonus), každý má inú vrodenú mobilitu v kĺboch - túto problematiku sme riešili v blogu "hypermobilita" Na to aby sme tento cieľ dosiahli čo najefektívnejším spôsobom, je dobré poznať predispozície svojho tela a tú ideálnu cestu, ktorá nás privedie k fungovaniu bez bolesti. Cieľom tohto blogu je najmä priblíženie problematiky bolestí chrbta a poskytnutie tých základných informácii, ktoré by ste naozaj mali vedieť a žiaľ lekári pacientom často tieto informácie neposkytnú! Pre naozaj cielené a efektívne riešenie príčiny Vášho problému samozrejme doporučujeme návštevu fyzioterapeuta, ktorý Vás dôkladne vyšetrí a nájde to správne riešenie na mieru pre Vás. Ak ste sa dočítali až sem nakoniec, spravili ste prvý zásadný krok k zlepšeniu svojho zdravia. Za tento dôležitý krok Vás odmeníme!! Získate zľavu 20% na vstupné vyšetrenie A prečo? Lebo radi pracujeme s ľuďmi, ktorí naozaj chcú niečo zmeniť a pracovať na sebe. A my Vám s tým veľmi radi pomôžeme. Zistíme príčinu Vašej bolesti a nájdeme presne tú efektívnu cestu, ktorá povedie k trvalému odstráneniu Vašich bolestí chrbta. Kliknite na tlačidlo nižšie a objednajte si svoje vyšetrenie so zľavou. Pre uplatnenie zľavy prosím zadajte pri objednávke poznámku „blog bolesť chrbta" Tešíme sa na Vás!
bolesť krčnej chrbtice - obrázok
Sylvester Pečimon  - Hlavný fyzioterapeut SylvoRehab
Sylvester Pečimon
09. september 2024

Bolesť krčnej chrbtice

Všetky potrebné informácie sme zhrnuli do jedného članku. Tu sa dozviete prečo Vás krčná chrbtica bolí, aká je príčina bolesti a najmä ako ju natrvalo odstrániť! Bolesť krčnej chrbtice. Problém, ktorý riešime v ambulancii denne. Pacienti sú často posielaní od lekárov a prekvapivo skoro žiaden pacient nevie nič o príčine svojho problému a o jeho efektívnom riešení. Cieľom je dostať naše telo do pohybovej rovnováhy. To znamená naučiť naše telo správnemu a pravidelnému pohybu. Samozrejme cesta k tomuto cieľu je individuálna, nakoľko každý máme iné držanie tela a rôzne pohybové návyky v ktorých fungujeme. Avšak ak dodržíme týchto 6 krokov, naše telo dosiahne lepšie funkčné vyváženie, zmenia sa naše pohybové stereotypy či držanie tela. Príčiny a riešenie bolesti krčnej chrbtice: Zhrnieme si v 6 krokoch: 1. nahromadené napätie v kĺboch chrbtice Riešenie: udržiavať pravidelný a prirodzený pohyb v kĺboch chrbtice. Tu sú základné cviky: 2. svalová nerovnováha nielen v oblasti krku, ale taktiež v hrudníku, oblasti panvy či dolných končatín Riešenie: posilniť oslabené a málo aktívne svalové skupiny. Naopak uvoľniť napätie zo svalov, ktoré sú vo zvýšenom napätí. 3. nesprávna funkcia ramenných kĺbov, bedrových kĺbov alebo členkov Riešenie: udržiavať dostatočnú pohyblivosť kĺbov a zároveň ich stabilitu 4. nesprávna funkcia chodidla Riešenie: podporiť prirodzenú funkciu klenby nohy, udržiavať stabilitu chodidla a prirodzený pohyb 5. nesprávny dychový stereotyp, vďaka ktorému príliš zapájame svaly v oblasti krku, ktoré následne zvyšujú svoje napätie Riešenie: aktivovať hlboké dychové svaly 6. taktiež stres či iné emocionálne napätie, ktoré priamo vplýva na napätie svalov v oblasti chrbtice Riešenie: mentálne zdravie je nesmierne dôležité, keď sa bavíme o bolestiach chrbtice. Preto netreba zabúdať na dôležitosť nájdenia rovnováhy medzi prácou, rodinou a osobným životom. Udržiavať napríklad vhodnú športovú aktivitu, ktorá nás baví a robí nám radosť. Prechádzka v prírode je tiež jeden z účinných spôsobov ako znížiť nahromadené emocionálne napätie či stres. Pri prechádzke a chôdzi ako takej treba vyzdvihnúť jej množstvo benefitov. Keďže ide o najprirodzenejší pohyb pre človeka, naše telo ju naozaj potrebuje. Prečo? pri chôdzi dochádza k precvičeniu všetkých potrebných svalových skupín na dolných končatinách, v oblasti panvy či chrbtice pri dynamickej prechádzke sa príjemne zadýchame, naše telo začne zapájať hlboké dychové svaly a tým dochádza k aktivácii jadra tela, teda potrebných hlbokých svalov nášho tela má pozitívny vplyv na trávenie a črevnú peristaltiku počas prechádzky sa prirodzene stimuluje správna funkcia našich chodidiel Ergonómia pracoviska: Nezabúdajme tiež na ergonómiu nášho pracoviska. Či máme zamestnanie sedavé, alebo pracujeme manuálne, musíme dbať na to, aby naše telo pracovalo čo najviac vyvážene a nepreťažovali sme len určitý segment tela. Najčastejšie sa bavíme o sedavom zamestnaní v kancelárii. Zhrňme si teda základne body: 1. stolička – dôležité aby mala oporu celej chrbtice, ideálne aj hlavy. Opierka chrbtice by mala kopírovať tvar našej chrbtice, teda do písmena S. Tiež by mal byť nastaviteľný sklon opierky. Nemali by chýbať opierky rúk, či výšková nastaviteľnosť sedadla. 2. umiestnenie monitoru / obrazovky – má byť vo výške očí, tak aby sme pozerali na obrazovku bez potreby predkláňať našu hlavu vpred. 3. Výška stola, klávesnice – má byť vo výške našich predlaktí tak, aby naše lakte boli približne v uhle 90 st. Ako správne a ako dlho musím cvičiť? Dôležité je, aby naše telo fungovalo v rovnováhe počas celého dňa. Nie len tú hodinu po práci, kedy prídeme do fitnescentra a snažíme sa rozcvičiť to zatuhnuté, oslabené telo, ktoré sa nehýbalo posledných osem hodín. Týmto spôsobom iba preťažíme naše svaly, kĺby, chrbticu, ktoré jednoducho neboli na takú záťaž pripravené. To aký dlhý čas bude trvať, kým sa bolesti krčnej chrbtice zbavíte samozrejme záleží od mnohých faktorov. Avšak netreba zabúdať na jednu vec. Naše telo musíme držať vyvážené celý život! Iba tak predídeme opätovnému vzniku problémov a udržíme si našu chrbticu dlhodobo v kondícii. Ak však chcete celý proces urýchliť, doporučujeme komplexné vyšetrenie u fyzioterapeuta, ktorý určí presnú príčinu Vašich bolestí a nastaví Vám individuálnu terapiu. Pri akútnej bolesti Vám fyzioterapeut tiež dokáže zmierniť Vašu bolesť manuálnymi technikami, kedy dôjde k úľave bolesti a vy môžete čím skôr začať s aktívnou terapiou. Ak ste prečítali celý článok, spravili ste dôležitý krok k zlepšeniu Vášho zdravia. Už je len na Vás, aby ste si naďalej udržali motiváciu niečo zmeniť. Aby sme Vám túto cestu uľahčili, ponúkame Vám jednorazovú zľavu na vstupné vyšetrenie či terapiu u fyzioterapeuta. vo výške 20 %. Pri objednávke stačí zadať do poznámky „blog bolesť krku“. Kliknite na tlačidlo nižšie a objednáte si svoj termín u fyzioterapeuta. Tešíme sa na Vás!